Snore

 

 

این مطلب ویژه کسانی است که در خواب خروپف می کنند. تحقیقات جدید نشان داده است که خروپف بروز آلزایمر را تا 10 سال می تواند جلو بیندازد. اگر خروپف می کنید بخوانید. دانشمندان دانشگاه نیویورک دریافتند افرادی که از اختلالات خواب (مثل وقفه تنفسی) رنج میبرند، نسبت به همسالان خود خیلی زودتر به زوال شناختی شامل از دست دادن حافظه مبتلا می شوند.

 

کارشناسان بر این باورند که وقفه تنفسی که باعث انسداد راه ورودی هوا می شود، و اغلب خروپف ایجاد می کند، باعث کاهش جریان خون به مغز شده و فرد را مبتلا به زوال عقلی زودرس می کند.

پروفسور ریکاردو اوسوریو (مسئول هدایت تیم تحقیقات در آمریکا) می گوید: یک جز بزرگ از خطر ابتلا به آلزایمر ، سلامت قلب و عروق است.

هیپوکسی متناوب (intermittent hypoxia) ناشی از وقفه تنفسی میتواند عامل خطر دیگری باشد.

محققان 2470 نفر با متوسط سن 73 سال را آزمایش کرده و دریافتند که افراد مبتلا به اختلال تنفسی نسبت به کسانی که مشکلی نداشتند،10 سال زودتراز نوعی اختلال مغزی خفیف رنج میبرده اند.

تحقیق قبلی نشان داد که این مشکل به طور معمول مقدم بر بروز آلزایمر است.

در هر حال ، درمان اختلالات خواب ممکن است میزان زوال را کاهش دهد.

پروفسور اوسوریو می گوید: ما باید آگاهی درباره اختلالات خواب را که میتوانند خطر ابتلا به اختلال شناختی و احتمال بروز آلزایمر را افزایش دهد بالا ببریم.

اینکه آیا درمان اختلال خواب ، زوال را کند می کند هنوز مشخص نیست، اما برخی شواهد وجود دارد که این امر ممکن است.

اوسوریو می گوید: پزشکان باید خیلی بیشتر به صدمات مختل کننده تنفسی که ممکن است روی مغز تاثیر بگذارند توجه کنند.

مشکلات تنفسی در طول خواب روی 20 درصد از جمعیت تاثیر گذاشته و در مردان و افراد مسن بیشتر رخ می دهد.

حدود چهار درصد از مردان و دو درصد از زنان میانسال از وقفه تنفسی در خواب رنج می برند که اغلب دیده شده تنفس این افراد برای ده ثانیه یا بیشتر قطع می شود.

تحقیقاتی که قبلا انجام شده نشان دادند که وقفه تنفسی همچنین باعث افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت می شود.

دکتر سیمون رایدلی می گوید: این تحقیق به شواهدی که ادعا می کنند اختلال تنفسی در خواب ممکن است عامل ابتلا به زوال حافظه و تفکر در سنین بالا باشد، صحه می گذارد.

دکتر رایدلی اضافه می کند:عرضه خوب اکسیژن برای مغز برای سالم نگه داشتن آن حیاتیست، و جالب است بدانید که درمان وقفه تنفسی خواب با تمایل به شروع بعدی مشکلات حافظه و تفکر مرتبط است.

مشکلات خواب خیلی شایع هستند و مسئله مهم این است که توجه داشته باشید این تحقیق روی وقفه تنفسی خواب که روی کمتر از پنج درصد جمعیت تاثیر می گذارد متمرکز شده است.

در حالی که خروپف شدید یکی از ویژگی های وقفه تنفسی است، اما همه افرادی که خروپف می کنند این شرایط را نخواهند داشت.

این مطالعه و مطالعات قبلی نشان دادند که وقفه تنفسی می تواند به دمانس عروقی (vascular dementia)که نوع دوم زوال عقل بعد از آلزایمر است منجر شود

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.