178631500

وقتی استرس به سراغتان آمد برای کاهش آن می توانید به سراغ نوشابه بروید چون خواص کاهندگی استرس را داراست.

 نوشابه؛ نوشیدنی محبوب ولی مضر. گزاره ای آشنا که گرچه ما را از خوردن آن منصرف نمی کند ولی بدبین می کند. اما این نوشیدنی همیشه بدنام هیچ فایده ای ندارد؟ آیا نوشابه می تواند به ما کمک کند تا زندگی سالم تر و آرام تر داشته باشیم؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی مصرف نوشابه می تواند به کاهش استرس و اضطراب های روزانه کمک کند. بنا بر تحقیقات انجام شده، خوردن نوشیدنی های شیرین موجب ترشح هورمون کورتیزل در بدن می شود، هورمونی که نقش ویژه ای بر نحوه واکنش بدن نسبت به اضطراب و استرس ایفا می کند. در واقع خوردن نوشیدنی های شیرینی هم چون نوشابه از واکنش مثبت بدن نسبت به هورمون کورتیزل که معروف به هورمون استرس است جلوگیری می کند.

در کمال تعجب این نوشیدنی ها نه تنها استرس ما را کاهش می دهد بلکه موجب افزایش فعالیت مغز هم می شود. در واقع نوشابه با فعال تر کردن بخش هایی از هیپوکامپوس که در هنگام استرس مختل می شود مانع از بر هم خوردن روند عادی زندگی می شود. این یافته ها به خوبی یکی از دلایل واکنش های متفاوت افراد در برابر شرایط نامساعد و پر تلاطم را نشان می دهد. در واقع رژیم غذایی متفاوت می تواند تأثیر غیر قابل انکاری بر نحوه عملکرد ما در برابر سختی ها و مشکلات زندگی داشته باشد.

البته نباید فراموش کرد که نقش نوشابه در پایین آوردن سطح استرس در بدن به معنای کسب اجازه برای مصرف هر روز آن نیست، چون شکر این نوشابه ها به همان میزان که می تواند ما را شاد کند موجب چاقی و اضافه وزن هم می شود. پس تلاش کنید در مصرف نوشابه به تعادلی برسید، نه کاملاً آن را کنار بگذارید و نه آن را به نوشیدنی جدا نشدنی سفره غذا بدل کنید.

 

شفقنا