Chicken-Fajitas-320x194

در یک تحقیق جدید، پژوهشگران ژاپنی و انگلیسی شیوه های  غذایی دسته  بزرگی از  انسانها را بررسی نمودند. آنها همچنین، ادرار اشخاص شرکت کننده در این پژوهش  را ارزیابی کردند. نکته  مهمی که در نتیجه این پژوهشها کسب شد این بود که بسیاری از مردم فکر می کنند که شیوه های غذایی سالمی دارند و زیاد نمی خوردند . ولی  نتیجه تست ادرار همین اشخاص، حاکی از تصور اشتباه این اشخاص درمورد رژیم غذایی شان بود. شیوه بررسی مردم درمورد مدل غذا خوردن شان با واقعیت فاصله  بسیاری دارد و این کار باعث می شود که نتوانند از برنامه  لاغری خود نتیجه خوبی بگیرند.

ذهن اکثر ما درباره مقدار غذای سالمی که می خوریم، دچار اغراق می شود و از سوی دیگر، فکر می کنیم که غذاهای ناسالم و یا غذاهای چاق کننده کمی مصرف می کنیم. البته این کار رو گاهی به صورت ناخواسته و بدون اینکه خودمون هم متوجه بشویم، انجام می دهیم. به همین دلیل، معمولاً گزارش افراد از وضعیت غذایی شان چندان معتبر و قابل استناد نیست.

7rbc_600x450

مثلاً وقتی که از افراد خواسته می شود که مقدار  وعده ناهار خودشون رو تخمین بزنند، از هر چهار نفر، یک نفر، میزان  مصرفی خودش رو حتی تا ۷  کمتر از حد واقعی تخمین می زند. جالب اینجاست که بعضی از همین افراد، درباره عادت ها و میزان غذای مصرفی دیگران، سخت گیر و واقع بین تر هستند و نسبت به انتخاب های غذایی دیگران، انتقاد می کنند.

یکی از دلایل قضاوت های اشتباه ما در حیطه غذا و رژیم غذایی این است که اطلاعات کافی درباره این موضوع نداریم و یا اینکه اطلاعات ما به روز نیست. پس باید اطلاعات تغذیه ای خودمون رو بالا ببریم و باید از منابع موثق و قابل اطمینان کسب اطلاع کنیم.

یک دلیل دیگر این است که محیط اطراف ما از انواع خوراکی های ریز و درشت، انباشته شده است و ما بدون اینکه خودمون متوجه باشیم و اونها رو به حساب بیاوریم، به صورت ناخودآگاه به اونها ناخنک می زنیم و خوردن اونها رو در ذهن خودمون ثبت نکرده و فراموش می کنیم. برای مقابله با این مشکل، بهتر است که از تمام خوراکی هایی که مصرف می کنیم و از مقدار اونها، یادداشت برداریم تا تصویر واقعی از اونچه که مصرف می کنیم، در پیش روی خود داشته باشیم. اگر از برنامه کاهش وزن استفاده می کنید، این برنامه به شما کمک می کند که گزارش غذایی خودتون رو در سایت به ثبت برسانید و از مقدار مجاز غذایی که برای تان باقی مانده است، به صورت خودکار مطلع شوید. اگر هم از برنامه کاهش وزن  استفاده نمی کنید، حتماً یک دفتر یادداشت تهیه کنید و شروع به گزارش نویسی از برنامه غذایی روزانه خود نمایید.

در ضمن فراموش نکنید که خوراکی ها رو همیشه دور از دیدرس و دور از دسترس قرار بدهید تا احتمال پرخوری رو کمتر کنید.

منبع : yeka.ir