Varicose Vien on foot

رگ های واریسی، رگ های خونی هستند که کوچک نیستند،التهاب دارند و پر پیچ و  تاب هستند که معمولاً در پاها  بوجود می آیند و نزدیک به سطح پوست هستند و به آسانی می توان آنها را دید.
رگ های عنكبوتى ریزتر و شبکه مانند هستند، رنگ آنها آبى، بنفش يا قرمز است و به علت شباهت آنها به تارهاى عنكبوت، به آنها رگ های عنکبوتی گفته می شود. رگ های عنکبوتی که در واقع از خویشاوندان رگ های واریسی هستند هم به راحتی دیده می شوند. این رگ ها معمولاً در پاها، قفسه ی سینه یا صورت ظاهر می شوند.

چرا مبتلا می شویم؟

عواملی که موجب  ظاهر شدن این رگ ها می شوند، عبارت اند از:

•    وراثت (از طریق ژن ها از والدین به فرزندان منتقل می شود)
•    شغل هایی مانند پرستاری، آرایشگری، تدریس یا کار در کارخانه که فرد به مدت طولانی در حالت ایستاده است
•    چاقی
•    تأثیرات هورمونی دوران بارداری، بلوغ و یائسگی
•    استفاده از قرص های ضد بارداری
•    هورمون های جایگزین  پس از یائسگی
•    داشتن سابقه ی لختگی خون
•    مشکلات جسمانی همچون تومورها، یبوست یا عوامل خارجی مثل بستن کمربند که باعث افزایش فشار به شکم می شوند
•    عوامل دیگری همچون زخم یا جای بخیه روی پوست، جراحی های وریدی و قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش

چه کسانی بیشتر مبتلا می شوند؟

رگ های واریسی بیشتر در زنان ظاهر می شوند و با افزایش سن، تعداد آنها بیشتر می شود. ۳۰ تا ۶۰ درصد بزرگسالان رگ های واریسی دارند.

چطور رگ های واریسی را بشناسیم؟

بسیاری از افرادی که این مشکل را دارند از درد یا گرفتگی در پاهای خود شکایت می کنند. خستگی، بی خوابی، سوزش، پرش رگ ها، احساس خارش یا سنگینی در پاها از دیگر علائم شایع رگ های واریسی هستند. دردهای واریسی معمولاً با پوشیدن جوراب های واریسی برطرف می شود.
زنان ممکن است در دوره ی قاعدگی یا دوران بارداری، علائم شدیدتری را تجربه کنند. در برخی از بیماران، ممکن است برخی از قسمت ها به ویژه قوزک پا ورم کند، زخم های بزرگی روی آن ایجاد شود یا رنگ پوست آن تغییر کند و تیره تر شود.
در برخی از موارد هم ممکن است لختگی در رگ ایجاد شود و با درد و تورم رگ همراه باشد که به آن ترومبوفلبیت گفته می شود.

چه کنیم؟

راه های درمانی برای رگ های واریسی عبارت اند از:

•    پوشیدن جوراب های واریسی

بهترین و ساده ترین راه پوشیدن جوراب های واریسی است، به ویژه زمانی که رگ ها درد یا علائم ناراحت کننده ی دیگری دارند.
این جوراب ها را می توانید از فروشگاه های لوازم پزشکی یا داروخانه ها تهیه کنید. این جوراب ها در انواع زیر زانو، بالای زانو و جوراب شلواری موجود هستند.

•    تغییرات در سبک زندگی

بهداشت مناسب پوست، کنترل وزن (در صورت نیاز) و پیاده روی به درمان رگ های واریسی کمک می کند. داشتن برنامه ی غذایی کم نمک از تجمع آب و تورم جلوگیری می کند.

•    اسکلروتراپی (ترمیم عروق)

در این روش، داروی خاصی به داخل رگ ترزیق می شود که رگ واریسی و برجستگی های روی پوست را در طول سه تا شش هفته برطرف می کند. این روش ساده و نسبتاً کم هزینه است و به صورت سرپایی می توان آن را انجام داد.

•    لیرز درمانی درون وریدی

یک فیبر لیزری وارد رگ می شود و اشعه ی لیزر به درون رگ تابانده می شود تا رگ از درون گرم شود. این باعث تنگ شدن رگ و برطرف شدن رگ واریسی می شود. این روش را هم می توان به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام داد.

•    استفاده از امواج رادیو فرکانسی

در این روش، یک کاتتر (لوله ی پلاستیکی نرم) وارد رگ می شود تا انرژی رادیو فرکانسی را به دیواره ی رگ منتقل کند که باعث گرم شدن و از بین رفتن رگ واریسی می شود.
این روش هم به صورت سرپایی و هم در مطب با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود.

•    جراحی

روش های جراحی برای درمان واریس عبارت اند از:

۱-    بستن رگ و بریدن رگ (جدا کردن قسمت زیادی از رگ)

۲-     فلبکتومی سرپایی که روش درمانی ساده ای است که با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و به بخیه نیاز ندارد. برش های کوچکی در طول رگ واریسی ایجاد می شود و قسمت زیادی از رگ به صورت قطعه قطعه از بدن خارج می شود.

۳-    جراحی آندوسکوپی رگ که در آن برای از بین بردن رگ، از یک دوربين ظريف استفاده می شود.

جراحی ممکن است با استفاده از بی حسی موضعی، بی حسی نخاعی یا بی حسی کامل صورت گیرد. بیشتر بیماران در همان روز عمل می توانند به خانه برگردند. جراحی اغلب برای درمان رگ های واریسی بزرگ کاربرد دارد.

•    درمان با استفاده از لیزر و نور شدید پالسی (IPL)

این دو وسیله از انرژی گرمایی برای تغییر یا حذف قسمت های مورد نظر رگ استفاده می کنند. یکی از امتیازهای این درمان ها این است که بدون خونریزی و جراحی انجام می شوند؛ با این حال، این روش ها هم می توانند عوارضی داشته باشند. آن ها ممکن است موجب تغییر رنگ، ایجاد لک یا تاول شوند.

همه ی رگ های واریسی به درمان نیاز ندارند. بسیاری از افراد درد یا علائم دیگری ندارند. این افراد به هیچ درمانی نیاز ندارند مگر اینکه از ظاهر پوست خود راضی نباشند.

منبع : baghdaroo.com