canser-skin

 

در حال حاضر متاسفانه سرطان رو به افزایش است. پس سعی کنید در رابطه با سرطان ها اطلاعاتتان را بیشتر کنید. در اینجا به مواردی که متخصصان درباره سرطان پوست گفته اند می پردازیم

 

حقایق سرطان پوست

پیشگیری از سرطان پوست همیشه هم به سادگی زدن یک کرم ضدآفتاب نیست. رنگ پوست، سابقه خانوادگی و عادات سال های گذشته شما ، همگی می توانند روی خطر ابتلا به سرطان پوست تاثیر گذار باشند. متخصصان پوست در این مطلب نکاتی را که باید درباره این بیماری بدانید به شما می گویند.

 

 

اگر پوست تیره ای دارید

Shelby Moneer می گوید: ملانوما (تومور پوستی) بین رنگ پوست تبعیض قائل نمی شود. در پوست های تیره، ملانین در حدود 13.4 درصد (در مقایسه با 3.4 در پوست سفید) از پوست در برابر خورشید محافظت می کند، در صورتی که این مقدار حتی از SPF 15 همکمتر است. اگر چه افراد با رنگ پوست تیره به میزان کمتری به سرطان پوست مبتلا می شوند، اما میزان بقای پنج ساله آنها فقط 75 درصد در برابر 93 درصد افراد با پوست روشن است.Brooke Jackson (از دانشگاه کارولینا) می گوید: خیلی از افراد و حتی برخی از پزشکان فکر می کنند اگر شخص پوست روشنی نداشته باشد، پس از سرطان پوست دور خواهند بود. به دلیل این برداشت اشتباه، اگر تومور بدخیمی در پوست فرد وجود داشته باشد خیلی دیر متوجه شده و در مرحله جدی تری قرار خواهد گرفت.

 

 

اگر سابقه خانوادگی ملانوما را دارید

جنیفر لیندر (متخصص پوست) می گوید: اگر اقوام درجه یک شما (پدر یا مادر، برادر یا خواهر ) ملانوما دارند، شانس ابتلای شما 50 درصد بیشتر می شود. متخصصان توصیه می کنند هر سال یک ازمایش برای شناسایی سرطان پوست انجام دهید و کسانی که سابقه خانوادگی دارند هر شش ماه یکبار باید اینکار را انجام دهند.

 

 

اگر برنزه کرده اید

هر سال بیشتر از 419000 مورد سرطان پوست در آمریکا گزارش می شود که عامل آن برنزه کردن است. اگر شما هم قبلا از سولاریوم استفاده کرده اید، توصیه می شود درباره آن به متخصص پوستتان بگویید تا در سابقه پزشکی شما ثبت شود.

 

 

اگر بیش از حد خال دارید

هر چه بیشتر خال داشته باشید، خطر ابتلا به سرطان هم بیشتر می شود. حدود نیمی از رشد ملانوما ها در خال ها موجود است. دکتر لیندر می گوید: دو نوع خال وجود دارد: نقاط کوچک ناشی از نور خورشید که رنگ کم و شکل ساده ای دارند و نوع دوم که ما به آن خال غیرمعمولی می گوییم.افرادی که 10 خال غیر معمولی که خال دیسپلاستیک هم نامیده می شود دارند، نسبت به افراد دیگر، 12 بار بیشتر احتمال دارد که ملانوما بگیرند.

 

 

اگر پوست شما خیلی روشن است

افرادی پوست روشن، رنگ چشم و موهای روشنی دارند، رنگدانه های محافظشان نیز در پوست کمتر بوده و نسبت به سوختگی آفتاب بیشتر حساس و مستعد خال هستند. تحقیقی که اخیرا از 477 کودک زیر 10 سال انجام شده نشان داد آنهایی که ژن چشم آبی دارند بیشتر احتمال دارد تعداد خال بیشتری داشته باشند و کسانی که هم ژن چشم آبی و ژن موهای قرمز را با هم داشتند ، بیشتر احتمال داشت تا مبتلا به ایجاد خال های بزرگتر بعد از آفتاب سوختگی شوند.

 

اگر در سالهای گذشته سوختگی ناشی از نور خورشید داشته اید

Moneer می گوید: اگر قبلا یک تاول ناشی از آفتاب سوختگی داشته اید خطر ملانوما در شما دو برابر می شود. اما نکته کلیدی این است که هرگز برای شروع ترکیب شیوه های محافظت از پوست در برابر خورشید دیر نیست، شیوه هایی مثل استفاده منظم از کرم ضدآفتاب. حضور بیش از حد نور خورشید در زندگی شما باعث ابتلا به سرطان پوست می شود.

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.