diabetes1

بالغ بر 400 هزار  شخص مبتلا به دیابت فقط درانگلیس  پاهای خود را معاینه میکنند.بر اساس آمارهای موجود سرشماری جدید در انگلیس 27.7  درصد از اشخاص مبتلا به دیابت نوع یک و 13.3درصد از اشخاص مبتلا به دیابت نوع 2 با سالیانه تحت معاینه  بسیار جدی پا قرار نمی گیرند.

این مطالعه که بر اساس اطلاعات مرکز بهداشت انگلیس انجام شده است، نشان می دهد عدم مراجعه برای  بررسی ومعاینه ی پا موجب افزایش چشمگیرخطر قطع عضومی شود.

مراقبت از پا مسئله ی بسیار مهمی برای افراد مبتلا به دیابت است(هر دو نوع دیابت). با گذشت زمان  بالا بودن مزمن قند خون می تواند موجب تخریب عصب شده و منجر به کاهش حس در پاها و اختلال در گردش خون  شود. از دست رفتن  حس در پاها، تشخیص آسیب و وجود زخم  یا جراحت کوچک را در پا مشکل می کند و متاسفانه زخمهای کوچک تا زمانیکه  به وضعیت  حاد نرسیده اند، شناسایی نمی شوند . علت  اصلی این وضعیت عدم توجه فرد به معاینه ی روزانه ی پاها و اختلال در گردش خون در اندامهای تحتانی بیمار است  که سبب کند شدن ترمیم زخم شده و منجر به ایجاد عفونت و آسیب به بافت های مجاور می گردد.

درافراد دیابتی مبتلا به نوروپاتی درنهایت پای آسیب دیده در بسیاری از موارد زخم می شود و چنانچه سریعاً درمان نگردد بسرعت به وضعیت  وخیمی  می انجامد  که عامل اصلی قطع عضو در افراد  دیابتی است.

بنابراین بررسی منظم پاها، موثرترین راه برای جلوگیری از قطع عضو در مبتلایان به دیابت است. فراتر از انجام معاینات سالانه ی پا، افراد مبتلا به دیابت باید توصیه های لازم برای مراقبت از پاها را در دوره های آموزشی دریافت کنند.

 سازمان بهداشت انگلیس هزینه های مراقبت از پا را در فاصله ی سالهای  2010 تا 2011حدود  650 میلیون پوند برآورد کرده است که بیش از 100 قطع عضو در هفته را شامل می شود. 80 درصد از افراد دیابتی بدنبال قطع عضو، در طی 5 سال جان خود را از دست می دهند.

دکتر بارابارا یانگ مدیر اجرایی دیابت انگلستان می گوید: ما می دانیم که مراقبت و کنترل دیابت می تواند خطر قطع عضو را بطور چشمگیری کاهش دهد، بنابراین معاینه و بررسی پاها حداقل یکبار در سال ضروری است. عدم بررسی ومعاینه پا در بیش از 400 هزار فرد مبتلا به دیابت بسیار نگران کننده است.

او می افزاید: با توجه به قابل پیشگیری بودن قطع عضو مرتبط با دیابت، این قابل  قبول نیست که درسالهای اخیر نسبت افرادیکه  تحت معاینات پا قرار گرفته اند به این  میزان  کاهش یابد و به همین  دلیل بسیاری از افراد مبتلا به دیابت مجبور به تحمل قطع عضو شده اند. با توجه به این آمار نگران  کننده، ما به فوریت باید به مسئله معاینات سالانه ی پا رسیدگی کرده و بر انجام آن برای همه ی افراد مبتلا به دیابت  اهتمام ورزیم.

 منبع:diabetestma.org