images.jpg475686

بخشیدن دیگران می تواند تاثیرات بسیار باورنکردنی و خارق العاده ای روی فرد بخشنده بگذارد و موجب افزایش احساس رضایت در وی شود.

گاهی اوقات, را می‌توان با چشم‌پوشی از اشتباه‌های دیگران ممکن ساخت. کسی که اشتباه دیگری را می‌بخشد لذت زیادتری از فرد بخشوده شده کسب می‌کند. عفو و بخشش باید در شخصیت گنجانده شود و نه به عنوان پاسخ به توهین‌ها بلکه به عنوان روش زندگی قرار بگیرد زیرا نفرت و خشم مانند سم به انسان صدمه می‌زند و بخشش مانند پادزهر عمل می‌کند، بهترین انتقام در برابر دشمنان داشتن یک زندگی موفق و شاد است، از دشمن به عنوان کسی استفاده کنید که باعث رشد شده و برای مبارزه با انرژی‌های بد توانمند شوید،بخشش موجب آزاد کردن خشم،ترس و درد می‌شود و دریچه‌های قلب را به شادی، صلح و عشق باز می‌کند. قدرت بخشش را دست کم نگیرید، بخشش کلید سلامت عاطفی، روانی و جسمی است. افراد بیرحم مستعد ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی، دردهای مزمن، اختلال عملکرد عصبی،سیستم ایمنی سرکوب شده،اضطراب و افسردگی بوده و از داشتن یک زندگی اجتماعی خوب محروم هستند. پرورش کینه در دلها باعث می‌شودجهان خصمانه به نظر برسد.یافته های روانپزشکی نشان می‌دهد بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می‌برند بعد از رها کردن کینه و خصم و توجه به بخشندگی زخم‌ها و دردهایشان التیام می‌یابد.

همچنین مطالعات نشان می‌دهد زن و شوهرهایی که به راحتی همدیگر را عفو می‌کنند و اشتباه‌های هم را می‌بخشند و احساس خیرخواهانه‌ای را به هم ابراز می‌کنند درگیری و مشکلات‌شان را به طور مؤثرتری حل می‌کنند و دردشان کم می‌شود.