hand

اسید هیالورونیک که با نام اختصاری HA نیز شناخته می‌شود، یکی از ترکیبات موجود در محصولات ضد پیری پوست است. این ماده همچنین بطور طبیعی در پوست وجود دارد، و میزانش با افزایش سن، کاهش می‌یابد. وظیفه HA بعنوان بخشی از پوست، کمک به حفظ ساختار پوست است. هنگامی‌که در اواخر دوران نوجوانی و یا اوایل بزرگسالی، از میزان تولید HA در بدن کاسته می‌شود، چین و چروک و خطوط ریز، کم کم روی سطح پوست ظاهر می‌شوند.

مبارزه با چین و چروک

محصولاتی که برای کاهش چین و چروک و یا خطوط ریز ساخته شده‌اند، اغلب شامل اسید هیالورونیک هستند. ایده‌ی پشت استفاده از HA در محصولات مراقبت از پوست، این است که می‌تواند جایگزین HA طبیعی پوست که به علت افزایش سن از دست می‌رود باشد. HA همچنین یک مرطوب کننده‌ی قوی هم هست، بطوریکه می‌تواند ۱۰۰۰ برابر وزن خود، در خود آب نگه دارد! محصولات حاوی HA همچنین برای مبارزه با التهاب و سوزش پوست نیز کاربرد دارند.

Skin-exfoliation

محصولا حاوی HA

محصولات موضعی حاوی اسید هیالورونیک، مستقیما روی پوست استفاده می‌شوند. بعضی از لوازم آرایشی از جمله سایه چشم، رژ گونه، کرم پودر، و برق لب نیز شامل HA می‌باشند. HA می‌تواند با ترکیبات دیگر مانند مرطوب کننده‌ها یا ضد چروک‌ها ترکیب شده باشند، یا به تنهایی به پوست تزریق شود و HA را مستقیما به لایه‌ی درم پوست برساند. بعلت آلرژی‌زا نبودن، HA به عنوان یکی از بی خطرترین محصولات ضد چروک شناخته می‌شود.

اندازه، مهم است

اسید هیالورونیک در اندازه‌های مختلف موجود است. بلند زنجیره‌های HA به طول ۵۰۰.۰۰۰ دالتون و بیشتر، التهاب را کاهش می‌دهد و از پوست محافظت می‌کند. مولکول‌های کوچک HA زیر ۲۰.۰۰۰ دالتون، زخم‌ها را تحریک و در واقع التهاب پوست را افزایش می‌دهند. در واقع بسیاری از محصولات زیبایی حاوی HA، شامل مولکول‌های بلند زنجیره‌ی HA هستند.

نتایج متفاوت

استفاده از اسید هیالورونیک بعنوان مرطوب کننده در آب و هوای خشک، می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. اگر هوا بیش از حد خشک باشد، این اسید ممکن است برای جبران خشکی هوا، رطوبت مورد نیازش را از پوست بگیرد!

اثر HA به عنوان یک ضد چروک نیز، ممکن است همیشه ثابت نباشد. بر اساس مقاله ای از Smart Skin Care، زنجیره‌های HA که در بعضی از محصولات ضد چروک استفاده می‌شود، ممکن است بیش از حدی که برای تاثیر گذاشتن و نفوذ به لایه درم پوست مناسب است، بلند باشند.

محافظت بیشتر از پوست

برای درمان چین و چروک‌های سطحی، کلاژن، جایگزین مناسبتری است. دیگر موادی که می‌توانند با خطوط نازک و چین و چروک مبارزه کنند عبارتند از آلفا هیدروکسی اسید، رتینول، آلفا لیپوئیک اسید، DMAE، ایدبنون و اسکوربیک اسید. ویتامین ای، گلیسیرین و آلفا هیدروکسی اسید، تاثیر مرطوب کنندگی هم دارند.

منبع : sorkhabsefidab.com