clean

هنگام انجام کارهای خانه برای محافظت خود در برابر مواد شیمیایی باید تدابیری اندیشید. برخی از این راهکارها را با هم مرور می‌کنیم.
1- از دستکش استفاده کنید.
تمام مواد شیمیایی می‌توانند لایه هیدرولیپیدی روی پوست را نابود کنند و زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌های پوستی و آلرژی باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام استفاده از مواد شوینده شیمیایی حتما دستکش به دست کنید. اگر به لاتکس دستکش حساسیت دارید از دستکش با الیاف طبیعی زیر این دستکش‌ها استفاده کنید.
2- مراقب گرد و غبار باشید.
گرد و غبار نشسته روی وسایل در صورتی که در هوا پخش شوند می‌توانند مشکلات تنفسی به وجود آورند. بهترین روش برای پاک کردن گرد و غبار، دستمال‌های میکروفیبر است که با خاصیت الکترواستاتیک خود ذرات گرد و غبار را درون خود می‌کشد. اگر این نوع دستمال‌ها را ندارید از دستمال‌های نخی مرطوب استفاده کنید. جاروبرقی هم وسیله مناسبی برای جمع‌آوری گرد و غبار روی فرش است.
3- بخارشو استفاده کنید.
بخارشوها بهترین وسیله هستند که کمک می‌کنند بدون استفاده از مواد شوینده شیمیایی به کمک بخار آب، گرد و غبار یا لک‌ها را پاک کنید.
4- از مواد طبیعی استفاده کنید.
سرکه سفید، بیکربنات سود، صابون برگردان و…محصولات بی‌خطری هستند که ترکیبات ساده‌ای دارند و به پاکیزگی موثر کمک می‌کنند. محصولات شیمیایی کنونی حاوی اسانس‌ها و رنگ‌های شیمیایی‌اند که اسپری شدن آنها بر روی سطوح و بخارات آنها در فضا برای پوست و ریه مضر است. به جای سفیدکننده‌های شیمیایی و آب ژاول می‌توانید از سرکه سفید و بی‌کربنات سود استفاده کنید.
5- به دستورالعمل‌ مواد شوینده دقت کنید.
اگر از مواد شوینده کلاسیک استفاده می‌کنید، هرگز دو ماده را با هم مخلوط نکنید، به مقدار تعیین شده روی دستورالعمل‌ دقت کنید و سطح شسته شده را خوب آب بکشید و دستانتان را بعد از آن بشویید. هوای محیط خانه را بعد از استفاده از شوینده‌‌ها تهویه کنید. مواد را دور از دسترس بچه‌ها قرار دهید. و هرگز مواد شوینده را درون بطری آب یا نوشیدنی نریزید.

منبع : www.salamdr.com