skin-tire-shodane-poost

 

 

برنزه و تیره شدن پوست در تابستان اجتناب ناپذیر است، حتی اگر به طور کامل خودتان را بپوشانید یا از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید.

 

استفاده از کلم پیچ: برگ این سبزی مثل معجزه می ماند. مقداری برگ کلم پیچ را برای 15 دقیقه روی نقاط آسیب دیده بگذارید. این کار را دو بار در هفته تکرار کنید تا تاثیری فوری داشته باشد.

استفاده از ویکس: مقدار خیلی کمی ویکس با انگشتتان برداشته و روی نقاط آفتاب سوخته گذاشته و به آرامی ماساژ دهید. افرادی که آفتاب سوختگی شدید دارند دو بار در هفته و افراد دیگر یک بار در هفته می توانند از این روش استفاده کنند.

استفاده از یخ: اگر آفتاب سوختگی زیادی دارید پس یخ می تواند کارساز باشد. چند تکه یخ برداشته و اونا رو در یه پارچه ململ (muslin) بپیچید و به آرامی روی نقاط تیره شده بگذارید. در مواردی که آفتاب سوختگی شدید است، یخ را مستقیم روی نقاط آسیب دیده بگذارید. این کار به پوستتان تازگی داده و تیرگی را از بین می برد.

استفاده از شیر کرم و زعفران: شیر خوراکی با کیفیتی را با زعفران مخلوط کرده تا به یک خمیر تبدیل شود، آن را روی صورت گذاشته و اجازه دهید برای کل شب باقی بماند. سه بار در هفته این کار را تکرار کنید. این درمان خانگی نه تنها پوست را از تیرگی نجات می دهد، بلکه آکنه را هم از بین برده و پوست لطیفی به شما هدیه می دهد.

استفاده از curd (نوعی شیر دلمه شده): curd را روی سطوح تیره شده زده و 15 تا 20 دقیقه صبر کنید. این کار را منظم انجام دهید تا به طور کامل از تیرگی ها خلاص شوید.

استفاده از آب کدو: این روش به غلبه بر بدترین موارد تیرگی پوست کمک میکند. آب کدو را سه تا چهار مرتبه در روز روی مناطق تیره شده بگذارید تا تفاوت را مشاهده کنید.

استفاده از خمیر عدس بدون پوست: برای درست کردن این خمیر جوان کننده، یک قاشق غذاخوری عدس پوست را خیس کرده و از آن یک خمیر درست کنید. مقدار کم و برابری از رب و آب گوجه هم به آن اضافه کرده و برای نیم ساعت روی نقاط آسیب دیده بگذارید. بعد با آب سرد آن را بشورید.

لایه بردای با استفاده از بادام: کمی بادام را در آب برای سه تا چهار ساعت خیس کنید، بعد آن را خوب آسیاب کرده و به یک اسکراب تبدیلش کنید. این اسکراب را روی مناطق آسیب دیده بگذارید. با انجام این روش پوست از تیرگی خلاص شده و از درون سالم می شود.

استفاده از آب دوغ (پس آب کره) : سه قاشق چایخوری آب دوغ را با یک قاشق چایخوری بلغور جو دو سر خوب مخلوط کرده و روی پوست بگذارید و با حرکات دایره ای شکل ماساژ دهید. این کار به رفع تیرگی ، جوان تر شدن و رهایی پوست از تاول کمک می کند.

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.