what-is-reflexology-and-how-does-it-help

رفلکسولوژی،  به عنوان درمان منطقه ای  شناخته شده است ، یکی از رایج  ترین تکنیک های سنتی و جایگزین دارو است که در آن فشار بر روی مناطق خاص و یا نقطه ای در پا، دست یا گوش با مقدار مشخصی از فشار  انگشتشست استفاده میشود ، بدون استفاده از روغن یا لوسیون انجام می شود. در این روش درمانی  یک تصورذهنی  در هر بخشی از بدن در پاها و دستها وجوددارد  زمانی که فشار بر روی تصاویر مناسب باشد نتایج عمل انعکاسی در تسکین درد استفاده شود و باعث تغییرات فیزیکی می شود . استفاده از فشار بر روی رفلکس همچنین می توانید تنش، استرس و افسردگی را از ذهن فرد  کاهش دهد.

با توجه به اصول رفلکسولوژی ، بدن به ده منطقه ، پنج منطقه در مناطق مناسب و پنج در سمت چپ بدن تقسیم شده است. تصاویر یا رفلکس این مناطق در حال حاضر در پا نیز وجوددارد  . مزایای رفلکسولوژی عبارتند از ،
1. درمان ایمنی

از آنجا که بدون استفاده از هر گونه دارو و یا ابزار وجود دارد، هیچ عوارض جانبی ناشی از رفلکسولوژی وجود ندارد . تنها عادی سازی عملکرد ارگان انجام می گیرد
2. درمان طولانی مدت

درمان یا دارو مشکل را سرکوب نمی کند . رفلکسولوژی درمان موثر ارائه درمان دراز مدت است.
3. ابزار برای تشخیص

سیگنال دریافتی در نقاط رفلکس در مورد درد و رنج بخش هایی از بدن می توان به عنوان یک ابزار یا دستیار برای تشخیص استفاده  شود. در واقع می توان احساس فشار یا درد در اندام نقطه رفلکس در پا تحت فشار است .
4 . سازگار

در این روش درمانی  می توان به یک شخص اسانواع دیگر درمان ها و دارو را داد .اثرات منفی ایجاد شده در بدن به علت این درمان وجود ندارد . بنابراین، آن  سازگار با انواع دیگری از درمانها است.
5. اقتصادی

بدون نیاز به مهارت  برای درمان  وجود دارد ، هیچ هزینه ای ندارد. هریک از اعضای خانواده میتوانند این کاررا انجام دهند
6. اقدام پیشگیرانه

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است . بنابراین ، رفلکسولوژی می تواند به عنوان یک اقدام برای جلوگیری از بیماری های مختلف و عود بیماری درمان استفاده می شود .  چند دقیقه  رفلکسولوژی می تواند ازمشکلات مختلف جلوگیری می کند.

رفلکسولوژی می تواند مورد استفاده در درمان،
1. سردرد

رفلکسولوژی همچنین می توانید درمان سینوس، میگرن و سردرد، بدون هر گونه کمک خارجی و یا دارو را درمان کرد.
2. بیماری های شنوایی

رفلکسولوژی می تواند بیماری های گوش را به طور موثر درمان  کند. اگرچه زمان برای اصلاح اختلال به طور کامل در آن طول می کشد، آن  امن ترین و قابل توصیه ترین درمان برای بیماری های شنوایی است.
3. تقویت ایمنی

ماساژ منظم و یا استفاده از فشار بر روی نقاط رفلکس در پا می تواند قدرت مقاومت  را در برابر بیماری ها تقویت  کند. همچنین می تواند از سرطان جلوگیری  کند.

مزایای رفلکسولوژی زنان :
1. بیماری در دوران بارداری

رفلکسولوژی درمان ارجح برای زنانی که از ادم پا، مچ پا یا پا رنج می برند در اواخر بارداری هستند. . جدای از این، رفلکسولوژی  در قسمت پا کمک می کند تا  فعالیت جنین در دوران بارداری بیشتر شود . رفلکسولوژی یکی از بهترین روش برای کاهش درد در حین زایمان است. درمان منطقه را می توان به عنوان یک ابزار برای کلی خوب بودن یک زن در دوران بارداری استفاده می شود.
2. مشکلات قاعدگی

رفلکسولوژی می تواند  به خلاص شدن از شر مشکلات قاعدگی کمک کند .  برای از بین بردن علائم پیش از قاعدگی، دل درد و درد پشت در طول دوره قاعدگی کمک میکند . می توان برای درمان علائم یائسگی نیز استفاده ی شود.
3. تناقض در ادرار کردن

تناقض در دفع ادرار  مشکل  بسیاری از زنان میانسال است. رفلکسولوژی می تواند اثرات مفید در این مورد  داشته باشد

منبع-http://www.hidoctor.ir