scale

با فرا رسیدن روزهای پنجشنبه و جمعه  نیازی نیست خود را برای  لاغری به زحمت  بیاندازید بلکه با تغییرات جزئی هم  می توانید  در راه درست قدم بگذارید.

روزهای جمعه که فرا می رسد مغز ما به صورت غیر ارادی کنترل خود را از دست می دهد و رویای آخر هفته ای بدون کار و بدون رژیم غذایی را در سر می پرورانیم. بر طبق گزارش منتشر شده در مجله سیاست عمومی و بازاریابی ( (public policy &marketing آمریکایی ها به طور متوسط در روزهای تعطیل 400 کالری بیش از روزهای کاری مصرف می کنند. اما این بدان معنی نیست که شما به کلی نا امید شوید و بی خیال کاهش وزن گردید چرا که با انجام مراحلی ساده می توانید کنترل روزهای پایانی هفته را در دست بگیرید.

1 – محیط زندگی خود را تمیز نگه دارید

اگر می خواهید از شر کالری های اضافه خلاص شوید اسفنج را بردارید و به تمیز کردن کردن محیط مشغول شوید و در حال کار هم سوت بزنید و برای خود آواز بخوانید. 30 دقیقه تمیز کردن زمین تا 300 کالری اضافه را آب میکند،جارو کشیدن 131 کالری و سابیدن کف حمام 142 کالری را می سوزاند.سوخت و ساز خود را میتوانید با آویزان کردن وزنه های سبک به مچ دست خود حتی بیشتر از این کاهش دهید.

2 – صبحانه بخورید

به گفته “پالینسکی” افرادی که تمایل دارند سریعتر روز را به ظهر برسانند صبحانه را در وقت خود خوردن پیشنهاد بهتری است تا اینکه بخواهند هر دو وعده صبحانه و نهار را نزدیک هم میل کنند.
از فرصتی که ساعات آزاد روزهای آخر هفته به شما می دهد به نحو عالی استفاده کنید و با گنجاندن غذاهای غنی پروتئینی در برنامه صبحانه خود هم نیازهای تغذیه ای خود را کامل می کنید و هم اینکه تا زمان شام احساس گرسنگی به شما دست نخواهد داد.
با این حال اگر شما همچنان ساعات آزاد زیادی در روزهای پنجشنبه و جمعه دارید بهتر است وعده های غذایی را از یکدیگر جدا کنید.برای انجام بهتر فرآیند سوخت و ساز بدن غذا را آهسته صرف کنید به نوعی که هر وعده غذایی 30 دقیقه به طول بیانجامد.خوردن کمی ماست با مقداری میوه شما را از هدف خود دور نمی کند و سبب می شود سوخت و ساز بدن شما تا زمان صرف نهار به خوبی انجام شود.

3 – خرید کنید

در بازار با دغدغه های فکری جدید بالا و پایین بروید. پالینسکی توصیه می کند” با کیف دستی خود در بازار گردش کنید حتی بهتر است وزنه ساق پای خود را نیز زیر شلوار بپوشید تا به سوختن کالری کمک کند، تصمیم ساده ای بگیرید و پله ها را دوتا یکی کنید به جای اینکه از پله برقی استفاده کنید چرا که اینکار جنبش شما را سامان می بخشد”.

4 – برنامه قرار و ملاقات های خود را تغییر دهید

به جای صرف شام در بیرون، غذا را در خانه صرف کنید. با این کار نه تنها با تغییر برنامه می توانید ادویه جات را در غذای خود کنترل کنید بلکه می توانید مطابق با خواست خودتان آشپزی کنید. پالیسنکی در این باره می گوید”وقتی بیرون غذا می خورید دقیقا نمی دانید محتویات غذای شما چیست در حالی که می توانید خودتان آشپزی کنید و آنگونه که می خواهید غذا بپزید و همچنین مقدار خوراک خود را کاهش دهید”.
“با گذاشتن زمان برای تهیه غذا شما می توانید مقداری کالری اضافی را هم بسوزانید چرا که برای برداشتن یک ماده غذایی از این طرف به آن طرف می روید و این کار خود انرژی شما را مصرف می کند به گونه ای که پس از صرف شام بی اختیار روی مبل دراز می کشید و به خوابی آرام فرو می روید”.

5 – دیرتر از خواب بیدار شوید

بر طبق تحقیق منتشر شده مجله آمریکایی (American Journal of Clinical Nutrition) افرادی که کمتر می خوابند به صورت میانگین 300 کالری بیشتر از افراد پر خواب مصرف می کنند. چرا؟ وقتی شما کمتر می خوابید بدن هورمون استرس کورتیسول را آزاد می کند که سبب احساس گرسنگی در شما می گردد پس تعجبی نیست که افرادی که ساعات بیشتری بیدار هستند کالری بیشتری نیز دریافت کنند.

6 – عشقتان را به برنامه اضافه کنید

چه کاری بهتر از سپری کردن تعطیلات با عشقتان می باشد؟ وقتی از شب را صرف عشقتان کنید و با گوش دادن به موزیک ملایم و آرام با هم قدم بزنید و آواز بخوانید این کار هم تفریح است هم باعث می شود کالری های اضافه سوخته شود. خوبی این کار در این است که شما بدون آنکه متوجه شوید و در حالی که لذت می برید وزنتان را نیز کاهش می دهید.

7 – به سونا بروید

بهترین محل برای عرق ریختن سونا است. رفتن به سونا 300 تا 600 کالری را می سوزاند و این تنها فایده سونا نیست چرا که سونا باعث می شود استرس های روزمره از شما دور شود و در حقیقت همچون قرصی آرامش بخش اما طبیعی عمل می کند. چرا که از رهاسازی هورمون استرس زای کورتیزول جلوگیری می کند. نتایج تحقیقات نشان می دهد رفتن به سونا پیش از خواب سبب خوابی آرام میشود.

8 – پیاده روی

حالا وقت آن رسیده که از محیط بسته و کسل کننده خانه خارج شوید و لذت پیاده روی در فضای باز را تجربه کنید. پیاده روی در چنین حالتی می تواند تا 500 کالری را بسوزاند. بنا به گفته پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام پیاده روی در هوای خنک و آزاد می تواند چربی های بیشتری را بسوزاند.

9 – تماشای تلوزیون را محدود کنید

شاید محدود کردن ساعاتی که به تماشای تلوزیون می گذرد بسیار مشکل باشد اما اگر به هدف بزرگتان بیاندیشید قطعا دست یافتنی است. بهتر نیست به جای اینکه روی مبل دراز بکشید و دو ماراتون تماشا کنید خود وارد میدان شوید و دویدن را تجربه کنید؟ اگر به دنبال بازی هستید ایکس باکس را انتخاب کنید تا هم لذت ببرید و هم اینکه با انجام یک بازی محرک تا 144 کالری در دقیقه را بسوزانید.

10 – باشگاه بروید

اگر وقتش را ندارید که در روزهای کاری به باشگاه بروید،از باشگاه نزدیک محلتان بپرسید که آیا برنامه ویژه ای برای روزهای آخر هفته ارائه می دهند؟

منبع : seemorgh.com