weight_loss_health3_1

 

در این بخش درباره دموی مزاجها صحبت می کنیم و می خواهیم ویژگیها و خصوصیات این افراد را به شما معرفی کنیم و برای این افراد توصیه هایی داریم که باهم میخوانیم

اضافه وزن داريد، زود گر مي‌گيريد، زياد احساس تشنگي مي‌كنيد، تمايل زيادي به خوردن تنقلات شور داريد؟ اگر شما هم اين حالات و موقعيت‌ها را تجربه كرده‌ايد اين مطلب را از دست ندهيد شما بايد مزاج‌تان را بررسي كنيد. اگر همه علائم و نشانه‌هايي كه به آن اشاره كرديم را در خود يا يكي از اعضاي خانواده‌تان سراغ داريد به احتمال خيلي زياد شما هم در گروه افراد دموي‌مزاج قرار مي‌گيريد. اگر مي‌خواهيد بدانيد درمانگران طب سنتي براي ايجاد تعادل و توازن در اخلاط چهارگانه بدن چه توصيه‌هايي دارند، اين مطلب را بخوانيد و براي پيشگيري و درمان غلبه دم در بدن‌تان با متخصص طب سنتي مشورت كنيد.

تپل‌هاي خوش‌اخلاق این مزاج را دارند

يكي از بارزترين ويژگي افراد دموي‌مزاج اضافه‌وزن و سنگيني ظاهري‌شان است كه آنها را  از ديگر افراد متمايز مي‌كند. البته نبايد فراموش كرد اضافه‌وزن آنها تنها ملاك دموي مزاج بودن‌شان نيست. همان‌طور كه در شماره گذشته سيب سبز اشاره كرديم افراد بلغمي‌مزاج نيز غالبا به چاقي و اضافه وزن دچارند و اين مسئله نمي‌تواند فاكتوري كامل براي شناسايي افراد دموي‌مزاج باشد. اكثر افراد دموي‌مزاج مانند بلغمي‌مزاج‌ها چهار‌شانه و درشت هيكل هستند اما تفاوت‌شان اين است كه چهره آنها برافروخته و غالبا سرخ‌رنگ است. اين گروه اگرچه به خاطر سنگيني و اضافه وزني كه دارند به نظر كم‌تحرك مي‌رسند اما برخلاف بلغمي‌ها پرتحرك هستند و در فعاليت‌هاي اجتماعي پرجنب و جوش حاضر مي‌شوند. آنها خوش‌مشرب، اهل بگو و بخند و خوش‌اخلاقند و تمايل زيادي به رفتن پيك‌نيك و گردش‌هاي بيرون از شهر دارند. اين ويژگي افراد دموي‌مزاج كه داراي مزاج گرم و تر هستند موجب مي‌شود تا بتوان آنها را در گروه نشاط‌آورترين افراد روي كره زمين جاي داد.

چرا بايد غلبه دم را كنترل كرد

افرادي كه مزاج گرم و تر دارند و در گروه دموي‌مزاج‌ها قرار مي‌گيرند بايد براي كنترل اخلاط بدن و ايجاد تعادل ميان اخلاط چهارگانه بدن‌شان با متخصص طب سنتي مشورت كنند. مردان و زنان دموي‌مزاج در صورتي كه با غلبه و افزايش خلط دم در بدن‌شان روبه‌رو شوند علائمي مانند سرخي‌ چشم‌ها، سرخي پوست بدن به ويژه در ناحيه صورت، خارش بدن به ويژه در ناحيه بالاتنه و كتف‌ها را تجربه مي‌كنند. يكي ديگر از نشانه‌هاي افزايش خلط دم در بدن پرخون‌شدن رگ‌ها و برجسته‌تر شدن آنها در بدن است. به اين ترتيب فرد با افزايش خلط دم در نقاط مختلف بدنش با پري نبض يا نبض زدن مواجه مي‌شود. فشار خونش بالا مي‌رود و همه اينها مي‌تواند مشكلاتي را براي سلامت او به همراه داشته باشد بنابراين درمانگران طب سنتي همواره توصيه مي‌كنند با اصلاح شيوه‌ زندگي و برنامه غذايي‌ به سبك طب سنتي مي‌توان براي ايجاد تعادل و پيشگيري از غلبه اخلاط بدن اقدام كرد.

اینها را به سبد غذاي‌تان اضافه كنيد

اگر در جمع خانواده شما هم يك فرد دموي‌مزاج وجود دارد مي‌توانيد با اصلاح برنامه غذايي‌ و گنجاندن برخي از خوراكي‌هاي طبيعي و گياهان دارويي در رژيم غذايي آنها به كنترل غلبه دم كمك كنيد. بهترين برنامه غذايي براي مردان و زنان دموي‌مزاج گنجاندن غذاها و خوراكي‌هايي است كه طبع آنها خنك و سرد است. از ميان اين غذاها مصرف خورش آلو، آش انار، آب زرشك، انواع مركبات و ماست در وعده‌هاي غذايي و ميان‌وعده اين افراد مي‌تواند به كاهش ميزان دم در بدن‌شان كمك كند. گنجاندن عدس و غذاهايي كه مزاج سرد و خشك دارند هم برای این افراد بهترين گزينه است ضمن آنكه خوردن شربت خاكشير، شربت تخم بالنگ، شربت قدومه شيرازي به صورت ناشتا براي افراد دموي‌مزاج به كاهش حرارت دروني‌شان كمك مي‌كند ضمن آنكه عملكرد دروني روده‌هايشان كه يكي از شكايت‌هاي افراد دموي‌مزاج است را سرعت مي‌بخشد.

اين پرهيز غذايي را فراموش نكنيد

مهم‌ترين نكته‌اي كه در برنامه غذايي افراد دموي‌مزاج بايد رعايت كنيد اين است كه مصرف غذاها و خوراكي‌هاي گرم و تر با عوارضي نظير افزايش حرارت دروني، گرگرفتگي، بي‌قراري، سوزش ادرار، آفت دهان، افزايش خارش و سرخي پوست آنها همراه است. در حقيقت مصرف اين خوراكي‌ها موجب تشديد علائم و نشانه‌هاي غلبه‌ خلط دم در بدن‌شان مي‌شود بنابراين اين گروه بايد تا حد ممكن از مصرف اين غذاها پرهيز كنند.

مردان و زنان دموي‌مزاج بهتر است از مصرف انواع بيسكويت‌، ماکارونی و پاستا، گوشت گوسفند، بره، بوقلمون، اردك و تخم اين پرندگان پرهيز كنند حتي مصرف سبزيجات و ميوه‌هايي كه طبع گرم و تر دارند مانند زيتون، هويج، شلغم، انجير و ترب نيز بهتر است در برنامه و رژيم غذايي آنها به حداقل ممكن برسد.

بهتر بشناسيد

اگر علائم ظاهري افراد دموي‌مزاج مثل سرخي پوست و اضافه وزن را داريد اما هنوز مطمئن نيستيد كه در اين گروه جاي مي‌گيريد يا نه به علائم زير توجه كنيد. غالب افراد دموي‌مزاج اين حالت‌ها و علائم را در بدن خود تجربه مي‌كنند:

 •   احتمال خونريزي از بيني در افراد دموي‌مزاج در مقايسه با ديگران بيشتر است.
 •   مردان و زنان دموي‌مزاج در مقايسه با ديگران زودتر احساس تشنگي مي‌كنند و رطوبت دهان‌شان خيلي سريع كم مي‌شود.
 •   اين افراد تمايل زيادي به خوردن خوراكي‌ها و تنقلات شور و شيرين دارند.
 •  تمايل مردان و زنان دموي‌مزاج به خوردن انواع ادويه و شيريني‌جات موجب مي‌شود كه اين گروه غالبا از گر‌گرفتگي و خارش و جوش‌ شكايت كنند.
 •  رنگ پوست و چشم اين گروه متمايل به سرخي است.

اگر عاشق ادبیات و موسیقی هستید

افراد دموي‌مزاج علاوه بر آنكه ويژگي‌هاي ظاهري خاصي دارند خصوصيات رفتاري و رواني ويژه‌اي نيز دارند كه اين ويژگي‌ها در غالب مردان و زناني كه با غلبه خلط دم در بدن روبه‌رو هستند ديده مي‌شود. اين گروه علاقه زيادي به مطالعه دارند. ادبيات و موسيقي از جمله حوزه‌هاي مورد علاقه آنهاست. آنها استعداد زيادي در شاعري دارند و اصولا بسيار خوش‌صحبت و خوش‌مشرب هستند. اكثر افراد دموي‌مزاج خونگرم و گرم هستند و به مهرباني مشهورند. اين افراد بلند پروازند و دورانديشي زيادي در برنامه‌ريزي‌ها و اهداف‌شان دارند. يكي ديگر از ويژگي اين افراد شجاعت و اعتماد به نفس آنهاست كه ريسك‌پذيري‌شان را بالا مي‌برد. آنها به راحتي مي‌توانند در شرايط بحراني و سخت با تصميم‌گيري‌هاي منطقي و درست شرايط را به نفع خودشان تغيير دهند. اين افراد اگر چه به خاطر ظاهرشان منفعل به نظر مي‌رسند اما چالاك و پرانرژي هستند و نظم در زندگي‌ آنها جايگاه پررنگي دارد.

1 + 5  توصيه طلايي براي دموي‌ها

اگر تصميم داريد با اصلاح رژيم غذايي و شيوه زندگي مزاج‌تان را كنترل كنيد بهتر است به توصيه‌هاي زير عمل كنيد:

 •  پياده‌روي و نرمش روزانه را در اولويت قرار دهيد.
 •  دست‌كم هفته‌اي يك بار شنا كنيد.
 •  سعي كنيد در هفته 3 تا 4 بار از غذاهاي دريايي مثل ماهي و ميگو استفاده كنيد.
 •  به موقع به تختخواب برويد و صبح اول وقت از خواب بيدار شويد.
 •  6 تا7 ساعت خواب براي شما مناسب است. هرگز بيشتر از 7 ساعت در طول شبانه‌روز نخوابيد.
 •  مصرف سبزيجات و ميوه‌ها را در برنامه غذايي‌تان بگنجانيد اما مراقب باشيد سراغ ميوه‌ها و خوراكي‌هاي با طبع گرم نرويد.