running-knee-injuries

 درد  گرفتن زانو در زمان دویدن می تواند بسیار درد آور باشد و اگر آن را معالجه نکنیم احتمال دارد دیگر نتوانید بدوید   شناسایی  دلایل اصلی آن بسیار مهم است. حتی اگر  درد شما بحدی نیست که شمار ا از دویدن بازدارد باز هم  این احتمال وجود دارد که  عضلاتتان صدمه ببیند  گاهی اوقات،صدمه  به ساق پا، کف پا یا پای شما ارتباطی ندارد ولی تاثیر آن بر زانو  ارتباط مستقیم دارد و مانع دویدن شما می شود

 و شما را از رفتن برای آن10  کیلومتری که برای چند ماه آموزش داده شده اید متوقف کند آنچه شما باید در ذهن تحمل کنید این است که دویدن به خودی خود برای زانو شما بد نیست شما ممکن است تجربه درد زانو را در موقع دویدن به دلایل مختلف داشته باشید از این رو مهم است علل درد زانو را پیدا کنید و سپس برخی از کارها که وضعیت شما را بهبود می بخشد انجام دهید.

چه عواملی باعث درد زانو در حال دویدن می شود؟

اگر شما در حال تجربه درد پس از دویدن هستید آن درد معمولاً به زیر زانو شما می رود و این درد در آغاز شدید نیست در واقع، ممکن است آن را تنها در حال دویدن تجربه کنند. با این حال  با گذشت زمان شدیدتر می شود و شما آن را حتی در حال استراحت نیز تجربه می کنید. برخی از دلایل درد زانو در حال دویدن عبارتند از:
تمرینات کششی زیاد. برخی از مردم درگیر تمرینات کششی زیاد مانند پلایومتریک یا  حرکات ناگهانی هستند و این ممکن است کاسه زانو در مفصل را تحریک و باعث صدمات بیش از حد شود. به طور مشابه، شما ممکن است درد در زانو را به علت کشش بیش از حد تاندون تجربه کنند.
آسیب مستقیم به زانو. آسیب مستقیم به زانو ممکن است به درد و تورم منجر شود. شما ممکن است در حال دویدن، درد داشته باشید اگر زانوی شما با توجه به یک ضربه یا سقوط زخمی شده باشد درد در حال دویدن را تجربه می کنید.
ناصحیح بودن موقعیت استخوان. شما ممکن است درد زانو در حال دویدن داشته باشید اگر یکی از استخوان های شما را در موقعیت صحیح نباشد این انحراف ممکن است سبب استرس فیزیکی شده که می تواند درد شدید ایجاد نماید شایان ذکر است که گاهی اوقات زانوی شما دارای انحراف است.
داشتن مشکلات در پا. اگر شما مشکلات خاص با پای خود، مانند یک بیماری به نام پای هیپرمبایل که در آن مفاصل پاهای شما بیشتر از نرمال حرکت می کند داشته باشید همچنین شما می توانید متوجه درد در زانو شوید اگر شما کف پای صاف یا قوس کاهش یافته داشته باشید.
ماهیچه های ران ضعیف. یکی از دلایل احساس درد زانو در حال دویدن داشتن ماهیچه های ران ضعیف است این معمولاً بر مناطق جدا شده کپسول زانوی شما فشار بیشتری در حال دویدن وارد کرده و سبب سایش غیر طبیعی می گردد.

چگونه با درد زانو در حال دویدن مقابله کنیم؟

شما می توانید راه حل ها و گزینه های درمانی مختلف را برای کاهش درد زانو در حال دویدن را امتحان کنید در اینجا برخی از پیشنهادات عبارتند از:

درمان

چه کار باید کرد

زانوی خود را کمی استراحت بدهید

شما زانوی مشکل دار را استراحت دهید و از قرار دادن وزن روی زانو آسیب دیده خود برای حداقل چند روز اجتناب کنید.

از کیسه یخ استفاده نمایید

 اگر شما درد و تورم دارید استفاده از یخ سودمند خواهد بود بسته های یخ به مدت نیم ساعت، هر 4 ساعت برای چند روز قرار دهید.

حمایت از زانو

ممکن است از تسمه پاتلا، باند الاستیک و آستین برای فشرده سازی و حمایت از زانو استفاده کنید.

زانوی خود بالا ببرید

نگه داشتن زانو در موقعیت بالا همیشه کمک خواهد کرد.

استفاده از قوس هاس حمایت کننده برای کفش

شما می توانید از ارتزهای مصنوعی برای حمایت از قوس و کاهش احساس درد استفاده کنید.

استفاده از داروهای ضد التهاب

اگر درد شما به اقدامات مراقبتی ساده پاسخ نمی دهد شما ممکن است از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروکسن، آسپرین و یا موترین استفاده کنید این داروها تورم و درد را کاهش می دهد توجه داشته باشید که این داروها ممکن است سبب زخم، خونریزی و عوارض جانبی دیگر شود، بنابر این از آنها گاهی اوقات و یا تنها زمانی که دکتر شما آنها را تجویز کرده است مصرف نمایید.

انجام تمرینات کششی

تمرینات تقویتی و کششی خاص یک راه طولانی برای حفظ زانو شما در یک شکل خوب است حتماً از یک درمانگر فیزیکی در مورد تمرینات کششی کمک بگیرید.

هشدار:
اگر تورم و درد زانوی در حال دویدن برطرف نمی شود زمان بیشتری را هدر ندهید و بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید. پزشک دارو تجویز کرده و به شما راه صحیح را می گوید.

چگونه از درد زانو در حال دویدن پیشگیری نماییم؟

به جای پیداکردن راه هایی برای کاهش درد زانو شما می توانید گام های خاص برای جلوگیری از درد زانو هنگام دویدن انجام دهید که عبارتند از:
لازم است به طور منظم برای تقویت عضلات ران خود ورزش انجام دهید.
از ارتز برای کفش خود به خصوص اگر مشکلات خاص پا دارید استفاده کنید.
لازم است تا برای کفشی که از پای شما حمایت کافی نمایید سرمایه گذاری کنید.
در بتن و یا دیگر سطوح سخت ندوید.
برای حفظ وزن سالم بدن به رژیم غذایی خود توجه نمایید.
شدت و طول مدت تمرین خود را به طور ناگهانی و به سرعت تغییر ندهید.
از بریس زانو برای دویدن و انجام ورزش های دیگر برای جلوگیری از درد زانوی دونده ها استفاده نمایید.
از انجام کشش بیش از حد و یا فشار فیزیکی روی بدنتان وقتی که درد در زانو دارید اجتناب نمایید
مهمتر از همه، شما باید اهمیت گرم کردن و سرد کردن بدن خود را قبل و بعد از هر جلسه دویدن درک نمایید.
فرم مناسب در هنگام دویدن را حفظ کنید