Coffee-consumption-lowers-tinnitus-incidence-in-women-25-year-study_strict_xxl
با چه روش هایی می توان از وزوز گوش در امان ماند و چه عواملی در تشدید این عارضه تاثیرگذارند؟

نایب رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، با تاکید بر اینکه عارضه وزوز گوش درمان دارویی ندارد، تصریح کرد: متاسفانه هنوز یک مرکز جامع درمان وزوز گوش در کشور نداریم.

 دکتر سعید ملایری در نشست خبری چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران که قرار است از ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت ماه جاری در هتل المپیک تهران برگزار شود، گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد بزرگسال در جوامع مختلف دنیا مبتلا به وزوز گوش هستند که این آمار در بعضی از جوامع صنعتی به ۲۰ درصد هم می رسد.

وی با تاکید بر اینکه وزوز گوش می تواند زندگی روزمره فرد مبتلا را به هم بریزد، تصریح کرد: ۵ درصد از افراد مبتلا به وزوز گوش ناتوان می شوند و این عارضه برای آنها غیرقابل تحمل می شود.

ملایری با اعلام اینکه آمار دقیق از مبتلایان وزوز گوش در ایران نداریم، افزود: شواهد امر حاکی از این است که آمار جهانی شامل جامعه ما نیز می شود و می توان گفت که این وضعیت در مناطق شهری، بیشتر شایع است.

به گفته وی، مواجهه با اصوات بلند و استفاده از وسایل مجهز به گوشی داخلی (هدفون و هندزفری) برای گوش کردن به موسیقی، می تواند زمینه ابتلا به وزوز گوش را در آینده فراهم کند.

ملایری ادامه داد: افرادی که در کارخانجات صنعتی که صدای بالای ۸۵ دسی بل را تحمیل می کنند، در معرض آسیب وزوز گوش قرار دارند.

نایب رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، از داروها به عنوان یکی دیگر از عوامل ابتلا به وزوز گوش نام برد و افزود: بیش از ۲۰۰ قلم داروی شناخته شده وجود دارد که می توانند ابتلا به وزوز گوش را ایجاد کنند.

وی از آسپرین به عنوان یکی از این داروها نام برد و گفت: استفاده از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی و ضد التهابی، در طولانی مدت می تواند زمینه بروز عارضه وزوز گوش را ایجاد کند.

ملایری همچنین از کم شنوایی نیز به عنوان یکی از عوامل بروز وزوز گوش نام برد و افزود: البته در بسیاری از موارد فرد مبتلا ممکن است که کم شنوایی نداشته باشد.

وی به رابطه استرس و بروز اختلال وزوز گوش اشاره کرد و گفت: اگر این عارضه بیش از ۶ ماه طول بکشد، آن را اختلال دائمی می دانیم.

ملایری با اعلام اینکه در حال حاضر مرکز جامع درمان وزوز گوش در کشور نداریم، افزود: برای ارائه خدمات مناسب به این قبیل افراد نیازمند تیم تخصصی متشکل از مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی، روانپزشک و روان شناس هستیم.

نایب رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، شیوع وزوز گوش در مردان را بیشتر از زنان دانست و گفت: یکی از دلایل احتمالی آن، مواجهه با اصوات مزاحم است.

ملایری در ادامه به روند درمان وزوز گوش اشاره کرد و افزود: هنوز هیچ درمان دارویی موثر برای این عارضه وجود ندارد و می توان ادعا کرد که مسیر درمان وزوز گوش، دارو نیست.

وی از درمان های غیردارویی نام برد و گفت: استفاده از سمعک، وسایل پوشاننده (ماسکر) و همچنین؛ صوت درمانی، از جمله روش های درمانی عارضه وزوز گوش است.