can-we-slow-aging-vi
با کند کردن آهنگ پیری می توانید زندگی لذت بخش و بدون بیماری را تجربه کنید با یک سری کار ها و راه و روش های مناسب می توانید از افزایش سنتان پیشگیری کنید.

هنگامی که به اندازه کافی نمی خوابید کورتیزول (هورمون استرس) بیشتری در بدن آزاد می شود. مقادیر بیش از حد کورتیزول می تواند به تحلیل کلاژن پوست، پروتئینی که نرمی و انعطاف پذیری پوست را حفظ می کند، منجر شود.

همه ما با ژن هایی که از والدین خود به ارث برده ایم متولد می شویم اما تنوع باورنکردنی از روش هایی که برای زندگی خود انتخاب می کنیم می توانند بر آن ژن ها اثرگذار باشند. این که روند افزایش سن ما چگونه است و نسبت به سن خود چگونه به نظر می رسیم می تواند شرایط ژن ها را نشان دهد.

اما مطالعات مختلف به متغییرهایی اشاره داشته اند که می توانیم آنها را کنترل کنیم. در حقیقت، جوان‌تر به نظر رسیدن ظاهری با آهنگ کند پیر شدن پیوند خورده است. در ادامه برخی روش های علمی که می توانند روند پیری را کند کنند ارائه می کنیم.

نخ دندان

بیماری لثه می تواند به طور جدی ظاهر شما را پیرتر نماید. از دست دادن دندان و پوسیدگی آن ظاهر شما را پیرتر می کند. پژوهش ها نشان داده اند که التهاب لثه یا بیماری لثه می تواند به مشکلاتی مانند سکته، دیابت و بیماری تنفسی منجر شود. استفاده از نخ دندان بهترین گزینه دفاعی در برابر التهاب لثه است. به گفته کارشناسان، حدود 40 درصد از سطح دندان های انسان از دسترس مسواک خارج هستند.

میوه و سبزیجات

مصرف میوه و سبزیجات در جذاب‌تر و شاداب‌تر شدن ظاهر انسان موثر است. به گفته دکتر راس وایت‌هد از دانشگاه سنت اندروز، مطالعه صورت گرفته توسط پژوهشگران این دانشگاه نشان داده است افزایش مصرف میوه و سبزیجات به حدود سه وعده در روز و حفظ این روند به مدت شش هفته برای بهبود محسوس در سلامت ظاهری و جذابیت پوست صورت کافی است. با مصرف میوه و سبزیجات مختلف در رنگ های متنوع از بیشترین میزان آثار ضد پیری برخوردار خواهید شد.

بازی

در فعالیت هایی که برای شما سرگرم کننده و جذاب هستند، شرکت کنید. بازی کردن می تواند شامل فعالیت هایی گروهی یا انفرادی شود که به پیشگیری از کاهش چابکی و سلامت روحی و جسمی مرتبط با افزایش سن کمک می کنند.

مدیتیشن

پیتر سیدرلر، عکاس، طی یکی از پروژه های خود پرتره هایی از مردان و زنان قبل و بعد از 30 روز انجام مدیتیشن ثبت کرده است. به گفته وی، تصاویر گویای همه چیز بوده و می شد تغییرات ظاهری را در افراد مشاهده کرد.

سیگار

سیگار کشیدن ایجاد چین و چروک روی پوست را به همراه دارد. نیکوتین با محدود شدن جریان خون به بیرونی‌ترین لایه های پوست، عدم انتقال اکسیژن و مواد مغذی کافی به پوست را موجب می شود. هرچه تعداد سیگارهایی که می کشید و مدت زمانی که از آغاز این روند می گذرد، بیشتر باشد احتمالا چین و چروک های بیشتری خواهید داشت حتی اگر مشاهده آسیب های اولیه دشوار باشد.

ورزش

بر خلاف سیگار کشیدن، انجام ورزش های مختلف اکسیژن بیشتری را به پوست می رساند. مطالعات نشان داده اند هیچ گاه برای ورزش کردن به منظور بهره‌مندی از مزایای ضد پیری آن دیر نیست.

چای سبز

چای سبز به طور کلی دارای خواص ضد پیری است و به سلامت پوست نیز کمک می کند.

خواب

خواب ناکافی می تواند به شکل گیری پوستی کدر، خطوط مشخص و حلقه های تیره زیر چشم منجر شود. هنگامی که به اندازه کافی نمی خوابید کورتیزول (هورمون استرس) بیشتری در بدن آزاد می شود. مقادیر بیش از حد کورتیزول می تواند به تحلیل کلاژن پوست، پروتئینی که نرمی و انعطاف پذیری پوست را حفظ می کند، منجر شود.

عصرایران