imsotired

 اگر بدون هیچ دلیل احساس خستگی و بی حالی می کنید بدانید ناشی از یک سری اختلالات در بدنتان است!که در این مطلب به بررسی آنان می پردازیم.

کم خونی
کمبود آهن  و کمبود گلبول های قرمز خون باعث می شود که اکسیژن لازم به اندام های بدن نرسد.

کمبود آهن در خانم ها می تواند به دلیل از دست دادن  خون زیاد در طی عادت ماهانه  بروز کند.

در موارد دیگر کمبود آهن و  کم خونی  می تواند به دلیل  خونریزی گوارشی  باشد که این نوع خونریزی از چشم فرد پنهان می ماند  و پزشک با انجام یک سری آزمایشات، متوجه آن می شود.

در هر حال برای اینکه بفهمید کم خونی دارید یا نه، باید  آزمایش خون  بدهید.

بیماری مونونوکلئوز
این بیماری از یک ویروس ناشی می شود و خود را با خستگی زیاد، گلودرد، ورم غدد و ضعف کلی بدن نشان می دهد.

بیماری مونونوکلئوز  با آزمایش خون تشخیص داده می شود و  سیستم ایمنی بدن  به تنهایی می تواند از عهده ی آن بر بیاید.

برای مقابله با این بیماری لازم است که مایعات بیشتری مصرف کنید، از سرما و فعالیت های بدنی زیاد دوری کرده و بیشتر استراحت کنید.

بی تحرکی و خانه نشینی، قاتل سرزندگی هستند. تمام متخصصان حوزه ی سلامت بر این عقیده اند که داشتن فعالیت های بدنی، خستگی را از شما دور می کند

کم کاری تیروئید
زمانی که غده تیروئید هورمون کمی ترشح می کند یعنی در  کم کاری تیروئید ، متابولیسم (سوخت و ساز) بدن نیز کند می شود. در نتیجه فرد احساس سرما و خستگی زیاد می کند.

افسردگی
افسردگی های جزئی و دل و دماغ نداشتن باعث می شود که به رختخواب بچسبیم و دلمان نخواهد از جای مان بلند شویم و یا بخندیم.

افسردگی  اغلب به دلیل دلایل بیرونی مانند طلاق، از کار افتادگی، از دست دادن کار و یا دلایل درونی مانند کمی اعتماد به نفس، تنهایی و غیره بروز می کند. البته عوامل ژنتیکی نیز در بروز این مشکل دخالت دارند.

در هر حال افسردگی باعث اختلال در عملکرد ناقل های عصبی شده و تغییرات جسمی زیادی به بار می آورد که می توان به خستگی زیاد، غمگینی، احساس گناه، بیخوابی، بی انگیزگی، منفی بافی و غیره اشاره کرد.

دیابت نوع 2
دیابت نوع دو  زمانی بروز می کند که بدن نتواند به درستی قند مصرف شده را بسوزاند و میزان قند خون بیش از اندازه بالا برود.
خیلی از افراد حتی اطلاع ندارند که به این بیماری مبتلا شده اند. تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون و بررسی میزان قند خون صورت می گیرد.

داشتن تغذیه ی سالم و ورزش منظم باعث پیشگیری از ابتلا به این بیماری می شود.

در هر حال دیابت نوع دو جزو بیماری هایی است که خستگی زیادی برای بدن ایجاد می کند.

فیبرومیالژی و سندرم خستگی مزمن
هنوز به درستی علل اصلی این دو بیماری مشخص نشده است، اما هر دو علائم مشابهی دارند که عبارتند از خستگی زیاد و مداوم، اختلالات خواب و دردهای پراکنده در بدن.

افراد مبتلا به بیماری های  فیبرومیالژی  و سندرم خستگی مزمن، به سختی از عهده ی کارهای روزمره خود بر می آیند.

تشخیص این بیماری های اندکی دشوار است، به خاطر اینکه در ابتدا باید احتمالات دیگر مورد بررسی قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که داشتن تغذیه ی سالم، استراحت و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی برای بهبود سلامت عمومی بدن بسیار مفید است.

نارسایی قلبی
زمانی که قلب به دلیل بیماری یا سکته آسیب دیده باشد، دچار نارسایی می شود. در این صورت توان لازم برای ارسال خون به دیگر نقاط بدن، بخصوص در زمان فعالیت بدنی و یا شرایط استرس زا را ندارد.

این مشکل نیز باعث بروز خستگی شدید، نفس نفس زدن، افزایش وزن ناگهانی و احساس سنگینی و پرخوری می شود.

نارسایی قلبی  با مصرف دارو و اصلاح سبک زندگی قابل کنترل است.

لازم است که مصرف سدیم (نمک) روزانه بیش از دو هزار میلی گرم نباشد. توصیه می شود که مصرف کافئین را کاهش دهید و به طور مرتب به پزشک مراجعه کرده و تحت مراقبت باشید.

عوامل دیگر خستگی
علاوه بر وجود بیماری در بدن، عوامل دیگری نیز باعث خستگی و کمبود انرژی می شوند که خوشبختانه به سادگی قابل اصلاح هستند:

بی تحرکی
بی تحرکی  و خانه نشینی، قاتل سرزندگی هستند. تمام متخصصان حوزه ی سلامت بر این عقیده اند که داشتن فعالیت های بدنی، خستگی را از شما دور می کند.

حتما روزانه نیم ساعت پیاده روی داشته باشید. البته خودتان را به آن محدود نکنید. باید بدانید که لازم است روزانه بین شش هزار تا ده هزار قدم راه بروید.

علاوه بر پیاده روی، ورزش های نشاط بخشی مانند شنا و یا هر نوع ورزش دیگری را که دوست دارید، در برنامه ی روزانه تان بگنجانید.

تنفس غلط
سلول ها و اعضای بدن ما به اکسیژن نیاز دارند تا بتوانند به خوبی به وظایف خود عمل کنند. به همین دلیل نیز نفس کشیدن بد باعث ایجاد احساس خستگی می شود.

به عقیده متخصصان قلب فرانسوی، برای کسب انرژی بیشتر و استراحت دادن به دیافراگم به سراغ روش انسجام قلب بروید.

روش انسجام قلب، روشی برای تنفس مناسب است که باعث تنظیم ضربان قلب می شود. برای این کار لازم است که روزانه سه مرتبه و هر بار به مدت پنج دقیقه و هر دقیقه حداقل شش نفس عمیق بکشید.

تغذیه ی نامناسب
میزان انرژی بدن، به طور مستقیم به غذاهایی که مصرف می کنید، بستگی دارد.

موادغذایی می توانند خستگی بدن را بدتر کنند و یا برعکس، انرژی فرد را بالا برده و سرزندگی ایجاد کنند.

از هیچ وعده ی غذایی چشم پوشی نکنید و هر سه تا چهار ساعت یک بار، چیزی میل کنید، زیرا در غیر این صورت باطری های بدنتان ضعیف خواهد شد.

لازم است غذاهای مغذی و میان وعده های مناسب میل کنید که حاوی کربوهیدرات ها و پروتئین ها هستند.

بهتر است بدانید که با خوردن صرفا یک عدد سیب، قند خون تان بالا رفته و به سرعت افت می کند. اما اگر همین میوه را با کمی پنیر یا آجیل ( منبع پروتئین ) میل کنید تا وعده ی غذایی بعدی، انرژی کافی را برای ادامه ی روز خواهید داشت.

بهتر است نیم ساعت قبل از غذا یک لیوان  آب بنوشید . فراموش نکنید که گوارش نامناسب، بدن را ضعیف و خسته می کند. آب نوشیده شده قبل از غذا (نیم ساعت قبل) به هضم غذا و گوارش درست غذاها کمک می کند.

توصیه می کنیم از مصرف چربی زیاد که به سختی هضم می شوند و همچنین مصرف زیاد قند که احساس انرژی کاذب می دهند، بپرهیزید. به خاطر اینکه این انرژی کاذب به سرعت از بین می رود.

نوشیدن قهوه  به کسب انرژی کمک می کند، اما یادتان باشد که نوشیدن بیش از چهار فنجان در روز، باعث تحریک بدن و تخلیه انرژی می شود.

فراموش نکنید که  نوشیدنی های انرژی زا  تاثیری در رفع خستگی ندارند و نوشیدن یک بطری از این نوشیدنی ها معادل دو تا سه فنجان قهوه است و سرشار از قند است.

فاطمه مهدی پور