fingerprint

در این روش با انگشت نگاری ساده می توان اعتیاد را در افراد مختلف تشخیص داد ریسک خطای این تست بسیار پایین است و می توان با آن به راحتی اعتیاد به کوکائین را تشخیص داد.

کارشناسان به روش جدیدی برای تست اعتیاد به کوکائین با یک انگشت‌نگاری ساده دست یافته‌اند.

تست اعتیاد و استعمال موادمخدر به طور معمول از طریق تکنیک‌های تهاجمی همچون آزمایش خون، بزاق یا ادرار انجام می‌شود اما اکنون وجود برخی موادمخدر خاص در بدن را می‌توان با انجام یک انگشت‌نگاری ساده مشخص کرد.

در این روش که تستی غیرتهاجمی به حساب می‌آید و برای اولین بار ارائه شده می‌توان اعتیاد فرد به کوکائین را مشخص کرد. در این بررسی محققان دانشگاه «ساری» در انگلستان برای ارزیابی انگشت‌نگاری افرادی که به مراکز خدمات درمانی موادمخدر مراجعه کرده بودند از طیف سنجی جرمی استفاده کردند.

متخصصان می‌گویند اگرچه در تست‌های قدیمی نیز از انگشت‌نگاری استفاده می‌شد اما در اینگونه تست‌ها فقط می‌شد مشخص کرد که دست فرد با موادمخدر تماس داشته و اینکه مصرف خوراکی کوکائین هم صورت گرفته یا نه، قابل تشخیص نبود.

دکتر «ملانی بایلی»، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: زمانی که کوکائین مصرف می‌شود بدن در فرآیند سوخت و ساز ماده مخدر، benzoylecgonine و methylecgonine ترشح می‌کند و این شاخص‌های شیمیایی در اثر انگشت وجود دارند. در این بررسی نوعی حلال روی انگشت اسپری می‌شود تا وجود ماده مخدر مشخص شود.

به گزارش نیچر ورلد نیوز، در تست‌های قدیمی محدودیت‌هایی وجود دارد به طور مثال برای انجام آزمایش خون لازم است نیروهای آموزش‌دیده‌ای برای خون‌گیری حاضر باشند یا در تست ادرار ضرورت دارد حریم افراد رعایت شود.

ایسنا،