images

 چرا در فصل تابستان مردم سالم تر و سرحالترند و درصد بیمار شدنشان نسبت به دیگر فصول سال کمتر است،علت چیست؟

 پژوهش‌های جدید محققان علت سالم‌تر بودن افراد در فصل تابستان را آشکارسازی می‌کند.

 فصل تابستان نزدیک است؛ فصلی که افراد در آن بیشتر احساس سلامتی دارند. اما چرا افراد در این فصل سالم‌تر هستند؟
محققان در تحقیقات خود دریافتند عملکرد سیستم ایمنی بدن با تغییر فصل متفاوت است. نزدیک به 25 درصد از ژن‌ها (5136 ژن از 22 هزار و 822 ژن تست شده) در فصل زمستان فعال و بقیه در تابستان فعال‌تر هستند و نوع فصل بر روی سلول‌های ایمنی بدن، ترکیب خون و چربی بافت بدن تأثیر دارد.

محققان از مدت‌ها پیش بر این باورند که ابتلا به بیماری‌هایی از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع یک، ام‌اس و اختلالات روانی با تغییر فصل متفاوت است. این مطالعه برای اولین بار عملکرد سیستم ایمنی بدن در فصول مختلف را بررسی می‌کند.

تیمی از دانشگاه کمبریج بر روی نمونه خون و بافت چربی بیش از 16 هزار نفر بررسی‌هایی انجام داده و به نتایجی دست یافتند.

در فصل زمستان ابتلا به بیماری‌های قلبی و بیماری‌های روانی بیشتر و فعالیت ژن‌ها در فصول مختلف متفاوت است و تغییر می‌کند

محققان با بررسی بر روی موش‌ها اظهار کردند: نوعی ژن خاص به نام ARNTL که موجب سرکوب التهاب در موش می‌شود، در تابستان فعال‌تر بوده و در زمستان فعالیت کمتری دارد.
التهاب یک عامل خطر برای طیف وسیعی از بیماری‌هاست، بنابراین ابتلا به بیماری به احتمال زیاد در ماه‌های زمستان تشدید می‌شود.

دکتر کریس والاس از محققان این بررسی در ادامه افزود: بدن انسان خود را با محیط سازگار می‌کند. هر چند مکانیسم اساسی تغییرات فصلی سیستم ایمنی بدن همچنان مبهم است، اما یافته‌های جدید دانشمندان راهی برای درمان بهتر بیماری‌های مختلف است.

ایسنا،