yumusak-sac-elde-etmenin-3-yolu-480x320

 

بطور خلاصه و کوتاه می گوییم؛اندازه تار مویی که در ریشه مو وجود دارد اسمش حجم مو است. وقتی تعداد تارها ی مو را  در یک اندازه معینی می شماریم محاسبه تراکم مو است. در این جا میخواهیم بدانیم حجم مو چگونه محاسبه می شود و اگر موه ای کم پشتی داریم چگونه آن را به حد نرمال برسانیم

 

پوست سر، به طور متوسط در هر اینچ (۵.۲ سانت) مربع حدوداً ۲۱۰۰ رشته مو، و در مجموع تقریباً ۱۰۰ هزار رشته مو دارد. اما هرگز فراموش نکنید که تراکم یا پرپشتی مو می‌تواند در جای جای سر متفاوت باشد، همانطور که ما می‌توانیم در پشت سرمان رشته موهایی بیشتری را در مقایسه با بالای سرمان احساس کنیم.

اگر بخواهیم تراکم حقیقی موهایمان را بیابیم، باید پوست سرمان را به چهار بخش تقسیم کنیم، از گوش تا گوش، فرق سر، اطراف و پشت سر. آنگاه می‌توانیم مساحت هر بخش را اندازه‌گیری کنیم و تعداد رشته موهای موجود در هر اینچ آن بخش را بسنجیم. حالا با جمع کردن تراکم چهار قسمت، پرپشتی حقیقی موهایمان بدست خواهد آمد.

چطور تراکم موهایمان را افزایش دهیم؟

۱. عادات غذایی ما نقش مهمی در ارتقای سلامت و تراکم موهای ما بازی می‌کند، اگر غذاهای سالم (میزان متعادلی از ویتامین، پرتوئین، مواد معدنی و آب) مصرف نماییم، آنگاه موهای متراکمی کسب خواهیم کرد. اما اگر به مصرف خوراکی‌های بدون ارزش غذایی و انواع هله هوله عادت کرده باشیم، روز به روز موهایمان کم پشت تر خواهد شد!

۲. سطح استرس و نگرانی‌های فرد می‌تواند بر روی تراکم موهایش تأثیر گزار باشد. در حقیقت سطح استرس و میزان تراکم مو بسیار به یکدیگر مرتبط هستند! بسیاری از مردم از ریزش موی شدید در مواقعی که استرس زیاد دارند گلایه دارند. استری می‌تواند از راه‌های مختلفی بدست بیاید، مانند فشار سنگین کار، از دست دادن شغل، طلاق، از دست دادن یکی از اعضای خانواده و… اگر می‌خواهیم تراکم موهایمان را بهبود ببخشیم، باید از افزایش سطح استرسمان جلوگیری کنیم.

۳. سطح بهداشت نیز نقش عمده‌ای در جهت بهبود تراکم موها بازی می‌کند. با حفظ بهداشت و پاکیزگی پوست سر، می‌توانیم ریشه‌ی موهایمان را تقویت کرده و از ریزش موهایمان جلوگیری کنیم. پوست سر کثیف و آلوده همیشه با مشکلاتی همچون شوره‌ی سر، عفونت‌های قارچی و آکنه روبروست، چیزهایی که عامل اصلی ریزش مو هستند. اگر می‌خواهید تراکم موهایتان را افزایش دهید، بهداشت و پاکیزگی پوست سرتان را حفظ کنید. برای این کار باید پوست سرتان را به خوبی توسط شامپویی با کیفیت بشویید و آنرا را در معرض گرد و غبار و نور خورشید قرار ندهید.

۴. رطوبت مو و سطح چربی نیز در افزایش تراکم مو نقش بازی می‌کنند. برای حفظ رطوبت مورد نیاز موهایتان، از بهترین کیفیت نرم کننده، ۲ بار در هفته استفاده نمایید. شب‌ها، روغن مو را به پوست سرتان بمالید و بمدت ۲۰ دقیقه به خوبی ماساژ دهید، سپس موهایتان را حدود ۲۰ دقیقه با حوله‌ای که در آب داغ غوطه ور کرده بودید، بپوشانید و در نهایت موهایتان را صبح فردا بشویید. با این روند، منافذ پوست سرتان باز شده و روغن به خوبی توسط پوست سرتان جذب خواهد شد.