9

 

چاقها به دنبال روشهای لاغری هستند و حاضرند هر پولی رابابت آن بدهند . درمانهای مختلفی برای آن وجوددارد ولی وقتی به این افراد توصیه میشود که از این روشها  استفاده نکنند عوارض زیادی دارد قبول نمیکنند ؛شاید حاضرند بیمار شوند ولی لاغر باشند
روش هایی چون لیپوساکشن، لیزر، جراحی، طب سوزنی، داروهای شیمیایی و گیاهی.
متاسفانه بسیاری از مردم از ساده ترین، ارزان ترین و بی عارضه ترین روش های کاهش وزن و داشتن تناسب اندام غافل هستند. در حالی که ورزش و تغذیه، روش هایی هستند که در کنار تناسب اندام، سلامت را نیز برای شما به ارمغان می آورند. امید است خواندن این مطلب تلنگری باشد برای تصحیح عادات بد، بدغذایی و تلاش برای بهبود شیوه زندگی، نه فقط برای کاش وزن و تناسب اندام، بلکه برای پیشگیری از بیماری هایی چون بیماری های قلبی، فشارخون، دیابت و بیماری های گوارشی.

اضافه وزن و چاقی از مشکلات شایع زندگی مدرن امروزی است و شاید از نتایج سبک نادرست زندگی و تغذیه ناسالم باشد. عادات ناصحیح غذایی متاسفانه در چند دهه اخیر و با توسعه زندگی ماشینی، چنان در زندگی ما رخنه کرده که دیگر برای بسیاری، عادت بد محسوب نمی شود. یکی از این عادات ناصحیح، درباره زمان غذا خوردن است. نخوردن صبحانه، دیر ناهار و شام خوردن از مضرترین کارهایی است که بسیاری از ما هر روز انجام می دهیم.

صبحانه، وعده غذایی است که نباید به دلیل ترس از دیر رسیدن به محل کار یا مشغله زیاد آن را به فراموشی سپرد. صبحانه باید وعده ای کامل و مقوی برای تامین انرژی مورد نیاز در روز باشد. خوردن صبحانه، اشتها را برای خوردن ناهار نیز کمتر می کند. بهترین زمان برای صرف ناهار بین ساعت 12 تا 1 است. دیر ناهار خوردن عادت ناپسندی است که برای بسیاری از ما عادت می شود و نتیجه آن بیماری های گوارشی مختلف مانند التهاب معده است. ضمن آن که ناهار باید اصلی ترین وعده غذایی ما باشد که متاسفانه برای بسیاری از خانواده ها جای خود را به شام مفصل به عنوان وعده اصلی غذایی داده است، در حالی که صرف شام در ساعات پایان شب عادت بسیار غلطی است که متاسفانه برای بسیاری از ما تبدیل به فرهنگ شده است. بهترین زمان صرف شام در ساعات ابتدایی شب حدود قبل از ساعت 8 است.

توصیه می شود حتی اگر گرسنه بودید پس از این زمان از صرف شام پرهیز کرده و خود را با خوردن سالاد، میوه یا یک وعده سبک غذایی مانند نان و پنیر سیر کنید. همچنین خوردن شام مفصل و سنگین نیز نادرست و مضر است. بین زمان صرف شام و خواب شما بهتر است حدود چند ساعت فاصله باشد. مصرف شام سنگین و دیر هنگام می تواند باعث بروز مشکلاتی چون ریفلاکس معده، نفخ شکم، احساس پری و سنگینی معده شود. همچنین احتمال ابتلا به مشکلات قلبی ـ عروقی را در کسانی که مستعد این بیماری هستند، افزایش می دهد. این عادت ناصحیح، همچنین یکی از علل افزایش وزن بویژه چاقی موضعی شکم و پهلوهاست.

از دیگر عادات غذایی ناصحیح، مصرف زیاد برنج و گوشت و مصرف ناچیز سبزیجات در وعده های غذایی است. از علل مهم دیگر چاقی، شکلات، چیپس و شیرینی ها هستند که بدون ارزش تغذیه ای بوده و کالری بالایی دارند. البته جایگزینی آن با پسته، بادام، گردو، برگه خشک شده میوه ها و کشمش توصیه می شود که با تامین مواد مغذی بدن، کالری کمتری نیز دارند. داشتن رژیم غذایی سالم و عادت صحیح مصرف غذا به همراه فعالیت بدنی و ورزش کافی، ضامن سلامت شما بوده وبهترین راه پیشگیری و درمان اضافه وزن است.

دکتر امیرهومن کاظمی – متخصص طب سوزنی و گیاهان دارویی

منبع-http://www.seemorgh.com