behdasht-mavad-ghazai

 

باید از مواد غذایی در تابستان بیشتر مراقبت کنید تا باکتری ها از شما دور بمانند. در اینجا به نکاتی مهم و آسان در رابطه با حفظ بهداشت مواد غذایی صحبت می کنیم.

 

حفظ بهداشت: قبل از آشپزی و بعد از پاک و خرد کردن مرغ، ماهی و گوشت دستها را خوب بشویید. بعد آنها را با یک حوله تمیز خشک کنید. سعی کنید همیشه در آشپزخانه پیش بند استفاده کنید. زمانی که سرما خورده هستید یا تب دارید از آشپزی کردن و دست زدن به مواد غذایی خودداری کنید. قبل از دست زدن به مواد غذایی ، حتما مطمئن شوید که همه سطوح در آشپزخانه تمیز شده اند. همه ظروف را با آب و مایع ظرفشویی بشویید. برای خرد کردن گوشت ترجیحا از یک تخته جداگانه استفاده کنید.

 

محصولاتی که خریداری شده را خودتان پاکسازی کنید: امروزه نگرانی زیادی درباره باقی مانده آفت کش ها روی میوه ها و سبزیجات وجود دارد. پس برای اطمینان این مواد غذایی را در آب ولرم همراه با کمی نمک و سرکه به مدت دو ساعت خیس کنید. قبل از خوردن (میوه ها) و پخت (سبزیجات) آنها را زیر شیر آب بشویید تا هر گونه باقی مانده آفت کش ها از بین برود.

 

درجه حرارت مناسب: این مورد یکی از مهمترین نکات برای حفظ سلامت مواد غذایی در طول ماه های گرم تابستان است. دمای درون یخچال باید چهار درجه سانیتگراد و دمای درون فریزر هم بین منفی 15 تا منفی 18 درجه باشد. حتما مرغ و گوشت خام را در فریزر نگه داری کنید.

یادتان باشد که مرغ و گوشت را در طبقه ایی جداگانه و به دور از سایر مواد غذایی باید نگهداری کنید. برای استفاده از آنها اجازه دهید یخشان به طور کامل آب شود و البته گوشت پخته را هرگز در بشقابی که آن را خیس کرده بودید سرو نکنید. بعد از سرو غذا، نباید بیشتر از دو ساعت بیرون از یخچال بمانند. اگر میخواهید بیرون از خانه غذا بخورید، از یک محفظه خنک کننده با مقداری یخ استفاده کنید و برای نوشیدنی ها محفظه ای جداگانه تهیه نمایید. از باز کردن درب محفظه زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

 

نکاتی برای کسانی که به پیک نیک می روند: بهداشت مواد غذایی با تمیز کردن دستها شروع می شود. قبل از مهیا کردن وسایل مربوط به پیک نیک، مطمئن شوید که دست ها تمیز هستند. اگر بیرون از خانه به آب دسترسی ندارید، با خودتان یک یا دو شیشه آب، صابون و دستمال کاغذی ببرید یا از دستمال مرطوب و یک بار مصرف برای تمیز کردن دستها استفاده کنید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.