134

قانون اصلي رژيم گرفتن بسيارساده است. ميزان كل كالري دريافتي روزانه بدن و تفاوت آن با ميزان مصرف كالري و سوزاندن آن در طي روز، مقدار كالري و چربي انباشته شده در بدن مي باشد. بدن انسان زمان دريافت كالري را تشخيص نمي دهد. لذا كالري دريافتي در روز و شب به يك ميزان فرد را چاق مي كند ولي نكته مهم اين است كه در طي روز اين كالري به سرعت مصرف مي شود و شب چون استراحت بدن بيشتر است، كالري دريافت شده مصرف نمي شود و انباشته مي شود. به همين دليل است كه توصيه مي شود در شب غذاي سبك مصرف كنيد. ضمن اينكه غذا خوردن در شب ممكن است موجب بازگشت اسيد در معده شود كه سوزش سر دل را به همراه خواهد داشت.

تناسب اندام دغدغه بسياري از افراد مي باشد كه به جواني، شادابي و اندام خود اهميت مي دهند. متاسفانه دربسياري از رژيم ها به دليل ناصحيح بودن آنها، پوست و زيبايي فرد دچار تهديد مي شود. علاوه بر آن ممكن است عوارض ديگري هم داشته باشد. لذا آگاهي از اصول صحيح رژيم گرفتن براي تناسب اندام بسيار حائز اهميت مي باشد.

اولين اشتباهي كه افراد در رژيم هاي غذايي مرتكب مي شوند، محاسبه غلط كالري مصرفي مي باشد. مي توان گفت بدترين روش براي رژيم غذايي، كاهش دادن ميزان هيدروكربات هاي مصرفي است كه در نتيجه آن، مقدار زيادي از آب بدن از دست مي رود. منظور از كاهش مايعات بدن اين نيست كه ميزان مايعات دريافتي بدن كم مي شود. بلكه منظور اين است كه بدن توانايي نگه داشتن مايعات را از دست مي دهد.

در اين حالت چربي بدن كم نمي شود و تنها پروتئين ها هستند كه از بين مي روند كه به كليه ها آسيب جدي مي رساند. اين نوع رژيم در صورتي كه قطع شود، فرد مجددا افزايش وزن پيدا خواهد كرد و در برخي موارد فرد چاق تر از زمان قبلي خود خواهد شد.

بعضي از غذاها براي هضم شدن نياز به انرژي بيشتري دارند و ميتوانند كالري بسوزانند. آرام غذا خوردن و جويدن لقمه هاي غذا به ميزان كافي، باعث تنظيم مركز كنترل اشتها در مغز مي شود. صرف غذا به آرامي باعث مي شود آنچه كه خورده ايد، كم اشتهايتان كند و با غذاي كمتر احساس سيري كنيد. بيست دقيقه طول مي كشد تا فرمان سير شدن به مغر برسد. لذا در صورتيكه آرام غذا صرف شود، اين زمان داده خواهد شد تا از خوردن بيشتر از حد سيري جلوگيري شود. غذا خوردن سريع به خودي خود باعث چاق شدن فرد نمي شود. افرادي سريع غذا مي خورند، به مكانيزم تنظيم اشتهاي خود فرصت اين را نمي دهند كه كار كند و اعلام سيري كند. به همين دليل بيشتر از حد سيري غذا صرف مي كنند.

پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها بدون توجه به منبع آن‌ها، در هر گرم ۴ کالری دارند. چربی نیز در هر گرم ۹ کالری دارد، یعنی بیشتر از دو برابر پروتئین و کربوهیدرات. گوشت نه تنها در هر گرم چهار کالری دارد بلکه هر گرم چربی گوشت ۹ کالری دارد.

هرچه میزان چربی گوشت بیشتر باشد کالری آن نیز بیشتر خواهد شد و چون مصرف کالری زیاد باعث افزایش ذخیره سازی چربی می‌شود، در نتیجه خوردن گوشت نه تنها باعث افزایش وزن می‌شود، بلکه بیشتر آن را به صورت چربی ذخیره می‌کند.

مکملهای ویتامینی تمام احتیاجات بدن شما از جمله پروتئین، کربوهیدرات، املاح، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب مورد نیاز را برآورده نمی‌کند، بلکه این باور غلط در مورد تغذیه و رژیم است.

بسیاری از افرادی که دارای رژیم کم کالری به همراه مکملهای غذایی پروتئینی و ویتامینی هستند دچار مشکلاتی شده‌اند که به علت عدم توانایی بدن جهت تنظیم متابولیسم بوده است مخصوصاً کلیه‌ها و کبد که نمی‌توانند به این نوع رژیم سازگار شوند.

مهم نیست که چه زمانی از ۲۴ ساعت کالری مصرف می‌کنید، نتیجه نهایی یکی است. فرمول پایه این است کالری مصرفی در برابر کالری که می‌سوزانید.

اگر در روز سه بار و هر بار چهارصد کالری بخورید یا ۱۲۰۰ کالری را در یک وعده مصرف کنید، بدن شما این تفاوت را درک نمی‌کند. ولی فراموش نکنید حذف وعده غذایی راه مناسبی برای رژیم موفق نیست زیرا اشتهای شما را بیش از حد تحریک می‌کند و نه تنها شما ناهار یا شام زیادتری می‌خورید بلکه در طول روز هم از انواع میان وعده‌ها مصرف می‌کنید.

برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث می‌شود وزن بدن به دلیل ذخیره سازی چربی افزایش یابد.

اگر هدفتان از گرسنگی کشیدن کاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدیدنظر کنید. به جای گرسنگی یک برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین کرده و بیشتر به باشگاه بروید. از میوه جات، سبزیجات، حبوبات، گوشتهای کم چرب و ماهی استفاده کنید. سعی کنید چهار یا پنج بار در هفته طبق یک برنامه منظم ورزش کنید.

ننوشیدن مقدار کافی آب در طول روز متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کند کرده و ممکن است باعث اضافه وزن نیز بشود. آب ماده‌ای ضروری برای فعالیتهای متابولیک بدن، از جمله سوزاندن کالری محسوب می‌شود. خوردن آب به جای انواع نوشابه نیز بسیار مناسب است. نوشابه‌ها معمولاً زود‌تر احساس تشنگی را نسبت به آب از بین می‌برند و دارای کالریهای بی‌ارزش بوده و باعث می‌شوند بعد از ۳۰ دقیقه مجدداً احساس گرسنگی نمایید.

همچنین خوردن تنقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادتهای غذایی ناسالم می‌شود

منبع- پوست نیوز