o-TOBACCO-BODY-facebook

متاسفانه با وجود تذکرات زیاد پزشکان در زمینه مصرف سیگار و تاثیرات مخرب آن روی پوست، افراد باز هم به استفاده از آن اصرار می ورزند.

اول اینکه مصرف سیگار سبب پخش شدن مواد شیمیایی مضر در محیط، خشکی سطح پوست، خارش و در نهایت اثر تخریبی بر پوست می‌شود و دوم اینکه سیگار با انقباض عروق خونی منجر به کاهش جریان خون در بافت‌ها از جمله پوست شده و سبب کمبود اکسیژن و مواد مغذی اساسی پوست می‌شود.

مطابق یافته‌های موجود، سیگار سبب کاهش ذخیره ویتامین A در بدن می‌شود. این ویتامین نقش محافظت پوست در برابر عوارض مخرب موجود در سیگار را برعهده دارد. در حین سیگار کشیدن جمع شدن دهان منجر به ایجاد چین و چروک‌های اطراف دهان و اطراف چشم‌ها می‌شود.

تاثیرات سیگار روی پوست، مو و ناخن

تحقیقات نشان داده‌اند استعمال دخانیات سبب آسیب‌های زیر بر روی پوست می‌شود، از جمله این آسیب‌ها عبارتند از:

– ایجاد چین و چروک در پوست

– نازک شدن پوست و قابل مشاهده شدن رگ‌ها

– کاهش چربی زیر جلدی و در نهایت گود افتادگی گونه و کاسه چشم

– ریزش مو با الگوی مردانه

– نازک شدن صفحه ناخن، ضخیم شدن ناخن و تشدید چین‌های پوستی

– خاکستری شدن رنگ مو و سفید شدن زودرس موها

– تغییر رنگ پوست و ایجاد لکه‌های پوستی

– تحلیل عضلات و آویزان شدن پوست

– ایجاد جوش‌های سرسیاه معروف به جوش سیگاری‌ها یا جوش غیرالتهابی

– افزایش احتمال بروز یک نوع بیماری پوستی به نام بیماری صدف یا پسوریازیس که یک بیماری پوستی وابسته به سیستم ایمنی‌ است و باعث بروز پوسته‌های نقره‌ای ضخیم در آرنج و زانو شده که در صورت کنده شدن، زیر آن نقاط خونریزی دهنده دیده می‌شود. البته این بیماری انواع مختلف دارد که محل پوسته‌ها برحسب نوع متفاوت است، اما در سیگاری‌ها این بیماری به دلیل تاثیر اجزای سمی سیگار بر سیستم ایمنی شدیدتر است. سیگار خطر پیشرفت‌ بیماری‌های پوستی وابسته به سیستم ایمنی به نام بیماری صدف یا پسوریازیس را دو تا سه برابر می‌کند.

– کاهش قدرت ارتجاعی و خشکی و پیری زودرس پوست

– عدم توانایی در تعریق کارآمد، ممانعت از خنک شدن پوست

بنابر اعلام مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، سیگار عامل خطر مهمی برای ایجاد یک بیماری خودایمنی و عروقی به نام برگر است. در این بیماری با ایجاد تنگی عروق، شریان‌ها و وریدهای کوچک مسدود شده و منجر به ایجاد زخم‌های پوستی در انگشتان پا می‌شود. انسداد عروق ایجاد شده با پیشرفت بیماری منتهی به انتخاب ناگزیر درمان قطع پا برای ادامه حیات می‌شود.

سیگار و ابتلا به سرطان‌های پوستی

به گزارش ایسنا؛ سیگارکشیدن سبب کاهش قدرت ارتجاعی و خشکی و پیری زودرس پوست می‌شود. سرطان‌های غیرملانومای پوستی از جمله سرطان‌هایی هستند که در اثر استعمال دخانیات به وجود می‌آیند.

– سیگار یکی از عوامل محیطی پیری زودرس پوست است.

– سیگار یا هر نوع از مواد دخانی به علت وجود نیکوتین و مونوکسید کربن مانع ترمیم پوست می‌شود.

– چهره سیگاری‌ها به صورت چهره اخمو، خشن، با چین و چروک‌های پوستی فراوان، تشدید خطوط پوستی و عمیق شدن آنها تغییر می‌کند.