images.jpg67467

آیا می دانستید که چربی خون فقط مختص افراد چاق نیست و گریبانگیر افراد لاغر نیز میشود.

 برخی از افراد لاغر، به بهانه لاغر بودن خود، اقدام به مصرف بیش از اندازه غذاها و خوراکی‌های چرب می‌کنند و می‌گویند که چربی بدن آنها به‌خاطر لاغر بودنشان، بالا نمی‌رود.

دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در این مورد به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: «تعریف چاقی، فقط وزن برای قد و سن نیست. یعنی ممکن است فردی از نظر ظاهری، کاملا لاغر به نظر برسد اما درصد چربی بدن او بالا باشد. با این حساب، تعریف چاقی و اضافه‌وزن، شامل افزایش و بالا بودن توده چربی بدن هم می‌شود».

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌افزاید: «متاسفانه، خیلی از افراد به‌ظاهر لاغر، از نظر واقعی افراد چاقی هستند و حتی اضافه‌وزن هم دارند. بنابراین، افرادی که می‌خواهند افزایش وزن ظاهری داشته باشند تا نسبت قد به وزنشان در شرایط مناسبی قرار بگیرد، باید مصرف خوراکی‌های سالم را به‌جای زیاده‌روی در مصرف چربی‌ها، در برنامه غذایی خود بگنجانند».

وی تاکید می‌کند که رژیم‌های چاقی هم باید تحت نظر متخصص تغذیه گرفته بشوند و گروهی از مواد غذایی در برنامه غذایی افراد لاغر قرار بگیرند که بتوانند بافت ماهیچه‌ای فرد را با کمترین میزان تغییر در افزایش حجم چربی بدنشان، بالا ببرند.

دکتر وفا درنهایت خاطرنشان کرد:‌ «افراد لاغری که می‌خواهند چاق بشوند، هم باید غذایی پرکالری مصرف بکنند و هم به ترکیب غذاهایی که می‌خورند، توجه داشته باشند. این افراد برای سالم‌سازی ترکیب بدن خود باید در کنار برنامه‌های غذایی مناسب، ورزش‌های مرحله‌ای هم داشته باشند تا دچار افزایش چربی خون و عوارض ناشی از آن نشوند».

سلامانه