478167517

در آوردن دندان در اطفال اغلب با درد لثه و تب و علائم خاص خود همراه است بهتر است برای کاهش آن از این روش های ساده بهره بگیرید.

درد دندان در آوردن کودکان برای والدین آنها دردناک تر است. بهتر است از این موضوع نترسید و خیلی سخت نگیرید زیرا با این کار، این موضوع را بدتر از آن چیزی که هست تصور خواهید کرد.

برای درک بهتر این دوره، چند مساله هست که باید به یاد داشته باشید:

دندان در آوردن در دوره ای یکساله یا بیشتر رخ می دهد
بچه ها اصولا از شش ماهگی دندان در می آورند. البته برخی دیر و برخی هم زودتر وارد این مرحله از رشد خود می شوند. شاید کودک شما هنگام در آوردن دندان های کوچک، هیچ نشانه ای از دندان در آوردن را از خود نشان ندهد. دندان های بزرگ و کند آسیا (دندان های آسیای سال اول در ۱۰ تا ۱۵ ماهگی و دندان های آسیای سال دوم در ۲۰ تا ۲۴ ماهگی) دردناک ترین دندان ها هستند و زمان زیادی طول می کشد تا بیرون بیایند. کودکان معمولا در سن سه سالگی هر ۲۰ دندان کودکی خود را در آورده اند.

کودکان به مراقب های دندانی نیاز دارند
به کودک خود غذاهایی بدهید که سرشار از کلسیم و ویتامین D هستند. این باعث می شود تا دندان های محکم و سالمی داشته باشند. سعی کنید به آنها بیاموزید که دوبار در روز دندان های خود را مسواک بزنند. برای آنها مسواک های گرد، نرم و عروسکی و زیبا و خمیردندان های بدون فلوراید بخرید و تشویقشان کنید تا از دندان های خود مراقب کنند. قبل از دوسالگی کودک خود را برای معاینه پیش دندانپزشک ببرید تا مطمئن شوید همه چیز خیلی خوب پیش می رود.

همچنان می توانید از سینه خود به او شیر بدهید
دندان در آوردن کودک به این معنا نیست که باید شیر دادن از سینه خود را به او قطع کنید. می توانید همچنان به این کار ادامه دهید.

دندان در آوردن بیماری در پی ندارد
برخلاف تصور قدیمی ها، دندان در آوردن کودکان منجر به بیماری آنها نمی شود. شاید کودک در این مدت بداخلاق شود و خواب نامنظمی پیدا کند اما گوش درد، تب و اسهال نشانه های بیماری های ویروسی است نه دندان در آوردن. اگر این نشانه ها را در کودک خود مشاهده کردید، او را پیش دکتر ببرید.

آب دهان کودکان بسیار بیشتر می ریزد
هنگامی که کودکان در حال دندان در آوردن هستند، آب دهانشان بیشتر می ریزد. برای این منظور، برای آنها پیش بند مخصوص تهیه یا لباسشان را هنگامی که خیس شد، عوض کنید. همیشه گونه و چانه هایشان را به طور مرتب خشک کنید وگرنه پوستشان آسیب می بیند.

برای کاهش درد دندان در آوردن کودکان روش های زیر را اجرا کنید:
ساده ترین راه
دستان خود را تمیز و با دقت بشویید و انگشت شست خود را داخل دهان کودک بگذارید تا آن را گاز بگیرد. این کار درد لثه های او را هنگام در آورد دندان کاهش می دهد.

تغذیه درست
خوراکی های زیادی وجود دارند که می توانند با سرما یا فشار درد لثه کودک هنگام دندان در آوردن را تسکین دهند.  برخی از انتخاب های خوب شامل نان های دونات مانند منجمد، موز یخ زده، تکه های واقعا بزرگ سیب یا هویج منجمد هستند. کودکان اصولا طعم سرکه ای خیارشورهای ترد را نیز دوست دارند. بیسکویت های شور مثل ترد و نان های سوخاری نیز برای گاز زدن کودکان بسیار مناسب هستند.

نکته: هنگامی که چهار دندان نخست کودک شما در آمد، او می تواند گازهای کوچکی بگیرد. بنابراین، باید بیشتر مراقب باشید. می توانید از غذادهنده های توری کوچک که همچون پستانک هستند، استفاده کنید، یعنی تکه های میوه را داخل این توری قرار و آن را به دست کودک بدهید تا هر چه دلش خواست آن را گاز بگیرد. با این روش هرگز نگران خفه شدن کودک نخواهید بود. اگر این وسیله را ندارید و در بازار هم پیدا نکردید، می توانید از جوراب های تمیز و بسیار نازک یا پارچه های توری ظریف و تمیز برای این منظور استفاده کنید: میوه را داخل این پارچه ها قرار دهید و انتهای آن را گره بزنید.

گاز گرفتن
کودکان هنگام در آوردن دندان دوست دارند چیزی را گاز بزنند، این کار کمک می کند تا دندان هایشان از داخل لثه بیرون بیاید. این کار هیچ اشکالی ندارد، به او مسواک بدهید تا گاز بزند. به این ترتیب به مسواک عادت می کند و لثه هایش نیز ماساژ می بینند. جویدن پستانک، قاشق های چوبی یا ماساژورهای پلاستیکی مخصوص لثه کودکان نیز همین نتیجه را دارند.

توجه داشته باشید در برخی از کودکان، جویدن پستانک یا شیشه، درد لثه آنها را بیشتر می کند. اگر گرفتن کودکان از شیشه و پستانک با بیقراری های زیاد  آنان همراه شد، خیلی نگران نشوید این فقط یک دوره کوتاه است و وقتی دندان هایشان در آمد می توانید دوباره به آنها شیشه دهید.
در این مدت می توانید از فنجان های لبه دار برای تغذیه کودک خود استفاده کنید.

سرد و تسکین بخش
می توانید برای کم کردن درد لثه کودک خود هنگام در آوردن دندان از حوله های تمیز و یخ زده استفاده کنید. بعضی ها پیشنهاد می کنند این حوله را داخل چای بابونه بخیسانید و سپس انتهای آن را گره بزنید و داخل یک کیسه پلاستیکی داخل فریزر قرار دهید. با این کار همیشه یک درمان آنی در دست دارید.

برترین ها