coffee

قهوه برای سلامتی انسان  خوب است ولی مثل هر خوراک دیگر، باید در نوشیدن قهوه هم زیاده روی نکرد. بسیاری از طرفداران قهوه، نمی دانند که جه مقدار باید قهوه بنوشند تا ضرر نکند  . آیا شما از مقدار صحیح فنجان های مجاز قهوه، اطلاعی دارید؟

تحقیقات نشان می دهند که محدوده سالم برای مصرف قهوه در افراد بزرگسال در حدود چهار فنجان در روز و حتی در مواردی کمتر از این مقدار است.  خانم های باردار فقط مجاز به مصرف نصف این میزان می باشند. همچنین، اگر علاوه بر قهوه از سایر منابع غذایی کافئین مثل شکلات تیره یا نوشابه های انرژی زا، استفاده می کنید، باید میزان مصرف رو به کمتر از چهار فنجان در روز برسانید.

یک فنجان متوسط قهوه دم کرده، بین ۹۵ تا ۲۰۰ میلی گرم، کافئین دارد. این در حالیست که یک فنجان متوسط قهوه فوری، تنها بین ۲۷ تا ۱۷۳ میلی گرم کافئین دارد. اگر مصرف کافئین از حدی فراتر رود، می تواند به سلامتی ما لطمه بزند. مثلا، اگر در نزدیکی زمان خواب، ۱۰۰ میلی گرم کافئین مصرف کنیم، ممکن است که از زمان خواب ما، کاسته شود. مصرف بیش از این مقدار و به صورت یکجا یا در یک بازه زمانی کوتاه، اضطراب رو به ویژه در بیماران مبتلا به مشکلات روانی، افزایش می دهد.

همچنین، اگر عادت به دریافت کافئین زیاد نداشته باشید، باز هم مصرف مقادیر زیاد کافئین برای تان دردسر ساز می شود و فرقی هم نمی کند که فرد سالمی باشید و یا نباشید. افرادی که به خوردن کافئین زیاد عادت ندارند، در اثر مصرف ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی گرم کافئین در روز، ممکن است که دچار نامنظم بودن ضربان قلب شوند. مصرف ۲۵۰ میلی گرم کافئین به صورت مکرر با فاصله زمانی چهار ساعته می تواند به افزایش فشار خون منجر شود که این بالا رفتن فشار خون تا ۹ الی ۱۲ ساعت بعد از مصرف هم همچنان تداوم خواهد داشت. سایر عوارض جانبی زیاده روی در مصرف کافئین عبارتند از: رشد ناکافی جنین و آسیب سیستم عصبی مرکزی.

گرچه مصرف بیش از حد کافئین با مخاطراتی همراه است اما این بدین معنی نیست که باید مصرف قهوه رو به کلی قطع کنیم. نوشیدن قهوه در مقادیر متعادل نه تنها مضر نیست بلکه مفید هم می باشد. قهوه منبع بسیار خوب آنتی اکسیدان ها می باشد. این ترکیبات، با سموم بدن که در تولید سرطان نقش دارند، مبارزه می کنند. پس قهوه رو ترک نکنید بلکه مقدار مصرف رو به روزانه کمتر از چهار فنجان، محدود کنید.

منبع : yeka.ir