air_conditioner_fan_499

مراقب عوارض و مضرات باد نامناسب کولرها باشید و حواستان باشد هنگامیکه در معرض باد آن ها قرار دارید در معرض ابتلا به انواع بیماری ها هستید.

معمولاً پس از یک پیاده‌روی طولانی در روزهای گرم بهاری هیچ چیزی بیشتر از دوش آب سرد طراوت بخش نیست اما آن دسته از افرادی که به جای دوش، عرق‌شان را با کولر خشک می‌کنند، 30 دقیقه بعد احساس لرز شروع شده و درد استخوان، گلو و سردرد تا ساعت‌ها ادامه پیدا می‌کند.

استفاده از کولر با اینکه گرما را دور می‌کند و احساس طراوت و سر حال شدن به فرد دست می‌دهد، اما پشت همین مزایای گول زننده کولر عواقب منفی بهداشتی نیز پنهان شده است. شاید برای شما هم پیش آمده که حتی در خانه‌ها، ادارات دولتی و فروشگاه‌هایی که درجه حرارت کولر را در حد پایین تنظیم می‌کنند، باز هم احساس بیماری می‌کنید. به گزاش «ایران»، سایت «هافینگتون پست» گزارشی را با عنوان «آیا کولر شما را بیمار می‌کند» منتشر کرده که همه چیز را در مورد تهویه مطبوع پیش روی خوانندگان قرار داده است.

سیستم‌های تهویه مطبوع برای آن دسته از افرادی که آسم و آلرژی دارند، مناسب نیست، زیرا ورود گرد و غبار از طریق سیستم فیلتر برای مبتلایان به آلژری رنج‌آور است.
سیستم تهویه مطبوع با خشک کردن رطوبت و جریان هوای خنک از گردش هوای گرم در فضای داخلی جلوگیری می‌کند، از این رو اجازه نمی‌دهد گرمای بیش از حد روزهای بهار و تابستان را تحمل کنیم اما با این حال کولرها مشکلاتی هم دارند.
این سیستم‌ها لازم است پیش از استفاده به لحاظ آلاینده‌ها و تجمع فضولات پرندگان کنترل شوند تا آلودگی‌هایی که ممکن است روی فیلتر تجمع پیدا کنند، از بین بروند در غیر این‌صورت کولر وسیله‌ای خواهد بود که به ایجاد مشکلات تنفسی و عفونت‌ها منجر خواهد شد و بیش از آنکه دمای اتاق را خنک نگه دارد پیامدهای منفی ایجاد خواهد کرد.

در زیر عواقب منفی بهداشتی کولر را بخوانید:
1- مشکلات تنفسی: هنگامی که سیستم تهویه مطبوع کاملاً تمیز نشود و فیلتر آن تغییر نکند، یک زمین پرورش تمام عیاری برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها ایجاد می‌شود. باکتری‌ها و قارچ‌ها در مجاری سیستم تهویه هوا به دام افتاده و هنگامی که جریان هوای سرد از داخل آن عبور می‌کند این میکروارگانیزم‌ها در هوا پراکنده شده و بیماری‌های تنفسی از جمله ذات‌الریه عفونی، بیماری لژیون ناشی از باکتری «لژیونلا پنوموفیلا» بروز می‌کند.
برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌های عفونی لازم است سیستم تهویه مطبوع را به طور منظم تمیز کنید و فیلتر آن را هر چند ماه یک بار تغییر دهید.

2- خستگی، سردرد و احساس بیماری: بسیاری از کارمندانی که زیر باد کولر کار می‌کنند بعد از آنکه محل کارشان را ترک می‌کنند اغلب احساس خستگی بیش از حد معمول، سردرد و احساس ضعف عمومی را تجربه می‌کنند که این نشانه‌های بیماری بعد از ترک ساختمان و هوای آزاد از بین می‌رود. این علائم «سندرم ساختمان بیمار» نامیده می‌شود که تهویه هوا علت اصلی این سندرم عنوان می‌شود.
در یک تحقیقی که در سال 2004 در مجله بین‌المللی اپیدمیولوژی منتشر شده است، محققان ادعا می‌کنند افرادی که در ساختمان‌های اداری با تهویه مطبوع مرکزی فعالیت می‌کنند نسبت به کسانی که در محل کارشان سیستم تهویه مطبوع مرکزی وجود ندارد، بیشتر احساس بیماری می‌کنند.
محققان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از سندرم ساختمان بیمار، لازم است کارمندان هر چند ساعت یک بار داخل محوطه ساختمان را ترک کنند و با تنفس هوای تازه، دمای درجه حرارت بدن‌شان را متعادل نگه دارند.

3- انتقال آلودگی هوا به داخل خانه: آژانس بین‌المللی حفاظت از محیط زیست هشدار می‌دهد، زمانی که خانواده‌ها از کولر استفاده می‌کنند بیشتر در معرض آلاینده‌ها قرار می‌گیرند. به این معنی که تهویه مطبوع مرکزی هوای تازه را وارد خانه نمی‌کند بلکه هوای قدیمی داخل آن در گردش است بنابراین چنانچه محفظه کولر محتوی گردو غبار، شوره بدن حیوانات، ویروس‌ها و عفونت‌های پراکنده در هوا باشد، افراد بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌ها خواهند شد.

4- پوست خشک: افرادی که زمان بیشتری را در هوای سرد و خشک به سر می‌برند پوست‌شان اغلب زبر و خشک می‌شود چرا که هوای خشک و سرد منجر به از دست دادن رطوبت پوست می‌شود.
این ویژگی کولر، حتی روی خشکی و شکنندگی موها نیز تأثیر منفی می‌گذارد. برای جلوگیری از این عارضه پوستی، استفاده از لوسیون‌های مرطوب‌کننده را فراموش نکنید.
مطالعات نشان داده است همزمان با راه‌‌اندازی کولر‌ها در منازل و ادارات میزان استفاده از خدمات مراقبت‌های بهداشتی نیز افزایش می‌یابد.
تجزیه و تحلیل بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین مراجعه بیماران به خاطر مشکلات مربوط به گوش، بینی، ناراحتی گلو، دستگاه تنفسی و مشکلات پوستی است.

روزنامه ایران،