symptoms-of-asthma-attack

در این مطلب  به بهترین و بدترین ورزش ها برای مبتلایان به آسم اشاره شده است.متخصصان معتقدند مبتلایان به آسم نباید از ورزش کردن دست بکشند بلکه باید ورزش های مناسب را انتخاب کنند. این بیماران با مصرف منظم دارو و انجام ورزش های مناسب، می توانند مانند دیگران فعالیت جسمی داشته باشند. جالب است بدانید از هر ۱۲ ورزشکار المپیک حداقل یک نفر از داروهای آسم استفاده می کند.

پیاده روی: نتایج بررسی های اخیر نشان می دهد، بزرگسالانی که به مدت ۱۲ هفته، هفته ای ۳ بار پیاده روی می کنند، می توانند علایم آسم خود را کنترل کنند.

یوگا: ورزش های تنفسی در یوگا، قسمت  عمده ای از ریه را فعال می کند. نتایج بررسی ها نشان می دهد، افرادی که به مدت ۱۰هفته، هفته ای ۲ ساعت و نیم یوگا انجام می دهند، می توانند با مشورت پزشک مصرف داروی آسم خود را کاهش دهند.

ورزش های با راکت: تنیس، بدمینتون ، اسکواش و …به فرد کمک می کند تا انرژی اش را مصرف کند در حالی که بین ورزش امکان استراحت و دسترسی به آب دارد. کمبود آب بدن، آسم به وجود آمده بر اثر ورزش را تشدید می کند. در این ورزش ، بازیکن روی سرعت حرکت کنترل دارد.

شنا: شنا ایده آل ترین ورزش برای مبتلایان به آسم است زیرا هوای استخر بسیار مرطوب و اغلب گرم است و قرار گرفتن به حالت عمودی کمک می کند تا خلط جمع شده در ریه دفع شود.

والیبال: این ورزش دوی کوتاه دارد و کندی یک بازیکن توسط هم تیمی ها جبران می شود وبه ورزشکار فشار زیادی وارد نمی شود.

 

ورزش های غیرمفید

اسکی: این ورزش که در هوای سرد انجام می شود، مجرای هوا را خشک می کند. از طرفی نتایج بررسی ها روی ورزشکاران المپیک زمستانی آمریکا نشان داد که ۲۵ درصد آن ها به آسم مبتلا بودند.

دو: دوی کوتاه شاید مشکلی برای مبتلایان به آسم ایجاد نکند اما دوی طولانی می تواند مشکل ساز شود. نفس  کشیدن هنگام دو باعث خشکی و ناراحتی ریه خواهد شد.

بسکتبال: این ورزش به دوی زیادی نیاز دارد و وقت کافی برای استراحت ندارد.

فوتبال: در این بازی ، بازیکنان بدون توقف دنبال توپ می دوند که می تواند، این بیماری را حادتر کند. اما تمرین هفته ای و با فاصله مناسب، باعث بهبود تنفس ورزشکار در زمین می شود.

منبع- روزنامه پزشکی ایران