anatomy-scalp

پوست سر وظیفه تغذیه موی سر را به عهده دارد و از قسمت پوسته سر تا قسمت پایین جمجمه بین جایی که با عضلات گردن در مراقبت از مخچه و اولین مهره های گردن نقش دارد . در واقع از جمجه که شش استخوان پیشانی ، پس سر ، گیجگاهی و آهیانه که خود شامل دو استخوان است را می پوشاند .

پوست سر از پوست سایر قسمت های بدن مقاوم تر است و از آن جا که شبکه های عروقی زیادی را در خود جای داده است موجب تغذیه و تکثیر موی سر می شود . اگر دقت کرده باشید در صورت زخم شدن ، خون بیشتری نسبت به سایر قسمت های بدن از پوست سر دفع می شود .

آناتومی موی سر

هر مو از دو قسمت رشه و ساقه تشکیل می شود .

ریشه مو ( روت )

ریشه مو در داخل پوست قرار گرفته و از سلول های زنده و فعال تشکیل شده است . این سلول ها دایما در حال تکثیرند . این تکثیر سلول ها موجب بالا زدن قسمت انتهایی کلاف به طرف خارج شده و رشد مو را سبب می شوند .

بنابراین موی تازه توسط تقسیم سلولی تشکیل شده و به صورت ساقه از پوست خارج می شود . ریشه شامل سه بخش حفره ، پیاز ، پاپیلا است .

حفره

حفره شکل لوله مانندی است که در پوست ریشه را احاطه کرئه و مو را آهسته به سطح پوست می رساند .

پیاز مو

پیاز مو قسمتی از مو می باشد که در داخل حفره قرار دارد و قطر ان ضخیم تر از سایر قسمت های مو است و سلول های سازند مو در پیاز مو قرار دارند و سلول های ملانوسیت که رنگدانه های مو را می سازند نیز در این قسمت قرار دارند . به عبارت دیگر پیاز مو در حقیت کارخانه اصلی تولید مو است .

پاپیلا

در زیر پیاز مو جوانه ای قرار دارد که به پاپیلا معروف است . پاپیلا در واقع مدیریت کارخانه تولید مو را به عهده دارد . به این صورت که رشته های عصبی و خونی فراوانی را دارد که اگر به اندازه کافی از بدن غذا نگیرد پیاز مو ضعیف شده و قدرت نگه داری مو را از دست خواهد داد . اگر موی سر کشیده شود چون د پاپیلا رشته های عصبی وجود دارد درد احساس می شود . ضمن اینکه پیاز مو به وسیله مویرگ های خونی موجود در پاپیلا تغذیه و رشد می کند که نهایتا رشد و نگهداری مو را سبب می شود .

ریشه مو معمولا به صورت مایل داخل پوست کاشته شده است . به وسیله مو عضله ی بسیار ظریفی متصل است که به آن عضله راست کننده مو گفته می شود و در مواقع تحریک مثلا در اثر سرما و یا هیجان باعث سیخ شدن موها می شود . کمی بالاتر از این عضله غده ای به نام سبوسه یا غده چربی به مجرای مو باز می شود و ترشحات این غده از طریق مجرای مو به سطح پوست خارج می شود .

ساقه مو

آن قسمت از مو را که در خارج از پوست قرار دارد ساقه می نامند . در واقع ساقه به قسمتی از مو گفته میشود که به خارج رشد کرده باشد . ساقه مو پس از خارج شدن از پوست تحت تاثیر نور و عناصر موجود در هوا مثل اکسیژن و ازت به یک ماده شاخی به نام کراتین تبدیل می شود . کراتین از کربن ، اسید های آمینه گوگرد دار ، هیدروژن اکسیژن و ازت ساخنه شده است . ضمن اینکه مواد معدنی موجود در مو فسفر ، نیکل ، منیزیم ، مس ریال سرب و منگنز می باشد . کراتین یک ماده پروتئینی حاوی اسید های آمینه گوگرد است که از استحکام زیادی برخورد دار است و این استحکام به علت وجود پل هاس کوچک دی سولفور می باشد که این پل ها زنجیره های طولانی مولکول های موازی با محور مو که تشکیل دهنده کراتین می باشد را به یکدیگر وصل می کند .

ساقه مو از سه قسمت تشکیل شده است

1-لایه میانی یا مغز مو ( مدولا ) که در مرکز مو قرار دارد و حجم بسیار کمی از ساقه مو را تشکیل می دهد . این لایه ها در موهی کرکی و ظریف وجود ندارند و فقط در موها ی ضخیم دیده می شود و حتی در این موها هم ممکن است در سرتا سر امتداد نداشته باشد و در بعضی از جاها از بین رفته باشد

2- کورتکس مو که قسمت اصلی و بیشترین حجم مو را تشکیل می دهد . این لایه شامل سلول های بی جانی است که درون آنها رشته های پروتئینی به نام کراتین قرار دارد که ترکیب اساسی موها می باشند . در لابلای این رشته ها رنگدانه های مو قرار دارند و وجود همین رنگدانه ها ست که رنگ مو را به وجود می آورد .

3- کوتیکول مو که این لایه خارجی ترین لایه مو را تشکی میدهد شامل چندین لایه سلول است که روی هم کثل پولک های ماهی قرار گرفته اند و از قسمت های داخلی مو محافظت میکنند

این سلول ها به طور منظم و دقیق در کنار هم قرار گرفته اند و اجازه نمی دهند که مواد خارجی به داخل مو نفوذ کنند چنین وضعیتی باعث می شود موها شفاف و نرم به نظر بریند . هرگونه آسیبی به این لایه وارد شود باعث زبر و مات شدن موها می شود .