Oily-Hair

همان طور که قبلا گفته شد در اطراف حفره ریشه مو غدد چربی متعددی وجود دارد که ترشح این غدد از دو جهت برای موها اهمیت دارد . اولا به صورت لایه نازکی روی ساقه مو را می پوشاند و آن را حفظ می کند ، ثانیا به مو چربی و درخشندگی می بخشد .

چربی یا سبوم خاصیت لسیدی دارد که ترکیبات آن به شرح زیر است :

1- آب بین 15 تا 25 درصد

2-اسید های چرب اشباع نشده بین 40 تا 60 درصد

3-اسید های دیگر بین 15 تا 30 درصد

چربی بیش از حد پوست باعث ریزش مو می شود . این چربی بیش از حد دو علت می تواند داشته باشد : اولا تحرک زیاد غدد چربی در اثر شستشوی روزانه مو با شامپو یا صابون ، ثانیا ناراحتی های اعصاب می تواند موجب چربی بیش از حد مو باشد .

هر چه تارهای مو ظریف تر باشد تعداد آنها در سانتی متر مربع سر بیشتر می شود . از آنجایی که هر ساقه مو یک غده چربی وجود دارد که با تولید چربی باعث چرب شدن مو می شود ، بنابراین هر چه تعداد غده های چربی بیشتر شده و در نتیجه چربی چوست سر را فراخواتهد گرفت.

از طرف دیگر چربی روی موهای صاف بیشتر از موهای زبر و مجعد خود را نشان می دهد و در حقیقت موهای فر و مجعد باید خیلی چرب باشند تا چرب به نظر برسند . همچنین حرارت و رطوبت زیاد نیز می تواند تولید چربی را شدت بخشد . تغییرات هورمونی نیز همین نقش را دارند . آندروژن ها که هورمون های مردانه می باشند می توانند غده های جربی را فعال کنند . فشار های عصبی نیز باعث افزایش آندروژن در زنان و مردان می باشد و در نتیجه می توانند غدد چربی را فعال کندد. البته باید توجه داشت که آندروژن تنها عامل افزایش دهنده چربی مو در مردان نیست . موی مردان نسبت به زنان ظریف تر می باشد و تعداد متوسط موهای مردان در هر سانتی متر مربع پوست سر سیصد و یازده تار مو می باشد ، حال آنکه در زنان این نسبت به طور متوسط به دویست و یازده تار مو می باشد و همین اختلاف علت دیگری برای چربی پوست سر مردان نسبت به زنان است .

لذا رعایت توصیه های زیر در صورت داشتن موی چرب موثرو مفید است :

1- مکررا از شامپو استفاده کنید

2- کف سر را هنگام شستن ماساژ دهید

3- دوبار در هر استحمام شامپو بزنید

4- از نرم کننده اهی مو صرف نظر نمایید .

5- موهای خود را به طور نکرر برس نزنید .

6- نقش داروها را در نظر بگیرید .

7- استفاده از ماسک برای جلوگیری و یا کنترل چربی