Healthy-Hair

نگهداری و سلامت مو به عوامل متعددی بستگی دارد که به انها اشاره می کنیم

1- تقویت مو

برای داشتن موهای سالم ، زیبا و پرپشت لازم است که پوست سر و موی خود را تقویت کنید . شما علاوه بر ویتامینه کردن سطح مو و سر باید با خوردن برخی از مواد که قبلا ذکر شد مو ها را تقویت کنید

2- برس کشیدن

بهترین نوع برس و شانه ، آنهایی هستند که موهای زبر نایلونی یا ابریشمی و یا چوبی و در شانه ها دانه های ریز و درشت باهم داشته باشند . رس کشیدن روزانه مو به تغذیه بهتر مو کمک کرده و سریع تر خون را در زیر چوست به جریان می کشد و به تقویت و سلبامت مو ها کمک می کند . هر بار که برس میکشید با حوصله و با آهستگی برس را روی مو بکشیدو از عجله کردن و گره انداختن خود داری کنید . موی طبیعی و رنگ نشده را روزی می توان دوبار برس زد ولی موهای رنگ شده باید کم برس زده شوند . موهای خیس هم از موهای خشک حساس ترند . بنابراین موها را بعد از اینکه شستید هرگر برس نزنید چون امکان شکستگی موها زیاد است .

3- خشک کردن مو

بهترین روش خشک کردن مو انجام این کار در محل آزاد است . حد الامکان کم تر از وسایل مصنوعی و حرارتی استفاده کنید . موهای ما نیاز به ساتراحت دارند پس برای مدتی سشوار کشیدن را متوقف کنید و مصرف موادی چون تافت و ؤل را محدود کنید و به جای آنها از واکس تقویتی مو برای چرب کردن و شکل دهی به موها شفافیت خاصی به آنها می دهند.

4-مراقبت قبل و بعد از رنگ آمیزی

رنگ آمیزی صرفا به مویی لطمه میزند که قبلا دچار ضایعاتی شده و یا بسیار شکننده است و ای نکته در رابطه موی سالم و قوی و مویی که پیوسته مورد مراقبت قرار می گیرد صادق نیست . بهتر است دو یا سه روز قبل از رنگ یا مش موهای خود را نشویید . زیرا چربی طبیعی پوست سر از بروز هر گونه تحریکی در این عضو حساس جلوگیری به عمل می آورد . پس از رنگ آمیزی مو در حفظ رنگدانه ها جذب شده کوشا باشید . به این معنی که تابش نور آفتاب و آلودگی محیط موجب سست شدن و شکننده شدن تار مو و کدر شدن آن می شوند .

5- نوشیدن آب

نوشیدن آب به مقدار زیاد حداقل روزی 8 لیوان می اوند عامل موثری یزای سلامت و زیبایی مو و پوست باشد .

6- رژیم غذایی مناسب

همانطور که اشاره شد مصرف مواد غذایی تاثیر بسزایی در رشد مو سلامت پوست و در کل سلامت عمومی بدن دارند . اما نباید با پرخوری و یا عادات بد غذایی یکی دانست . مصرف انواع غلات سبوس دار و همچنین مصرف لبنیات تازه از جمله شیر ، ماست سیرین و کم چرب ، بستنی و انواع سبزیجات توصیه می شود .

نگهداری از مژه ه و ابروها

بعد از هر حمام بهتر است موهای ابرو را با کمی روغن زیتون چرب کنیم . از مداد ابرو تا جایی که امکان دارد کمتر استفاده کنید چون یکی از علل ریزش موی ابرو مداد ابرو است . برای رشد موی ابرو بهتر است سه قطره اب سیر با مقداری کمی روغن زیتون مخلوط کرده و به مدت چهل روز در یک ساعت مشخص از شبانه روز به مدت بیست تا سی دقیقه روی ابرو بمالید .

قطره رز ماری که در داروخانه ها پیدا می شود برای رشد و تقویت موهای ابرو موثر است . به جای استفاده از از مداد ابرو و تاتو می توانید از سرمهطبیعی بادام سوخته و گردو استفاده کنید . استفاده از سرمه در دین اسلام توصیه شده است .بهتر است هر شب قبل از خواب چشم ها با شامپوی بچه خوب شستشو داده شوند .