Acne

صحبت درباره درمان آکنه بسیار پیچیده است اما اگر تا امروز روش های درمانی و کرم ها و محلول های مختلف را امتحان کرده اید و نتیجه نگرفته اید، شاید بهتر است که در برنامه غذاییتان تغییر ایجاد کنید.

بسیاری از پزشکان و متخصصان باور دارند که برخی غذاها و خوراکی ها آکنه ها را تشدید می کنند به همین دلیل در اینجا فهرستی شامل 7 عدد از بدترین خوراکی ها برای آکنه را به شما ارائه می دهیم.

لبنیات

خبر بد اینکه طبق تحقیقات اخیر، شیر نه تنها پوست را خوب نمی کند بلکه ممکن است یکی از عوامل بروز جوش و آکنه در صورت باشد. لبنیات و به ویژه شیر در پوست به تشویق هورمون هایی می پردازند که عامل جوش هستند در نتیجه پیشنهاد می کنیم به جای شیر گاو از شیر بادام یا شیر نارگیل استفاده کنید.

شکر

این هم یک دلیل دیگر برای کنار گذاشتن این پودر سفید و شیرین. شکر از عاملان اصلی آکنه است. آکنه ها نوعی عفونت پوستی به حساب می آیند و شکر از به وجود آورندگان عفونت. پس برای مقابله با آکنه باید رژیمی داشته باشیم که در آن عامل عفونت زا وجود نداشته باشد. این به این معنی نیست که دیگر هرگز خوراکی شیرین نخورید. پیشنهاد می کنیم که برای مثال به جای آبمیوه از میوه های طبیعی بخورید و یا اگر خواستید چیزی را شیرین کنید از عسل طبیعی استفاده کنید.

سویا

اگر اطراف فک و دهانتان جوش زیاد می زند، خوراکی های دارای سویا برای شما مناسب نیست. در خرید شیرینی های دارای غلات و برگرهای گیاهی دقت کنید چون معمولا سویا یکی از مواد تشکیل دهنده آنهاست.

قهوه

یک فنجان قهوه خواب را از سر شما می پراند اما باید بدانید که جوش های پوست را هم بیشتر می کند. در دانه های قهوه یک اسید طبیعی وجود دارد که سطح کورتیزول را افزایش می دهد. کورتیزول که به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می شود، عفونت و التهاب را در پوست بیشتر می کند پس بهتر از به جای قهوه از چای یا دمنوش های گیاهی استفاده کنید.

نان

اگر پوستتان مستعد آکنه است، انواع نان باگت یا کرواسان ها می تواند وضعیت شما را بدتر کند. گندم می تواندعفونت ایجاد کند و برای اینکه از شر آکنه خلاص شوید باید مواد عفونت زا را کنار بگذارید. ممکن است شما یک مافین بخورید و ندانسته چند عامل مضر برای آکنه را یکجا وارد بدن کرده باشید: شیر، سویا، شکر و گندم.

روغن نارگیل

اکثر آدم ها با شنیدن این مورد متعجب می شوند اما باید بدانید که روغن نارگیل هم باعث ایجاد جوش در اطراف فک و دهان می شود و هم عاملی عفونت زا، به خصوص در ناحیه گونه، است. این جریان هم درباره استعمال خارجی روغن نارگیل و هم درباره مصرف آن با غذا صدق می کند.

بادام زمینی

مصرف بیش از حد بادام زمینی باعث بروز آکنه می شود چون این دانه ها به طور طبیعی پوست را چرب تر می کنند و در خود نوعی آندروژن دارند که باعث بدتر شدن آکنه می شوند. به جای بادام زمینی بهتراست از بادام معمولی یا بادام هندی استفاده کنید.

چه چیزهایی بخوریم؟

اکثر پزشکان تاکید می کنند که از غذاها و خوراکی های تازه به جای محصولات آماده کارخانه ای استفاده کنید. بهترین مواد خوراکی هایی مثل پروتئین های طبیعی، سبزیجات، چربی های سالم و نان های بدون گلوتن هستند.

به طور کلی منظور از این برنامه های غذایی این نیست که دیگر هرگز نمی توانید آن ها را استفاده کنید. هدف این است که با مصرف کمتر آن ها اصلی ترین دلیل بروز آکنه را پیدا کنیم.

منبع : nikoo.com