heart-health

جدیدترین بررسی‌ها بیانگر این است که شما می‌توانید با شمارش تعداد ضربان قلبتان احتمال مبتلا شدن به بیماری دیابت را تشخیص دهید. این تحقیق که نتایج آن درنشریه بین‌المللی Epidemiology به چاپ رسیده است، بر روی 73 هزار فرد صورت گرفت. در این بررسی دانشمندان دریافتند سرعت ضربان قلب با افزایش احتمال ابتلا به بیماری دیابت رابطه مستقیم دارد.

همچنین این بررسی 7 تحقیق قدیمی‌تر را نیز مورد بررسی قرار داد که در مجموع بر روی 98 هزار فرد انجام شده بود و در آخر به نتایج مشابهی رسید. دانشمندان دریافتند که شانس ابتلا به دیابت درافرادی که ضربان قلب تندتری داشتند در مقایسه با دیگران 59% بیشتر بود.

ضربان قلب نرمال از 60 تا 100 ضربه در دقیقه است و معمولاً ضربان قلب افراد بین 85-65 است. افرادی که ضربان قلب ایشان بیش از 85 است، بیش از سایرین با خطر ابتلا به دیابت مواجه هستند. البته این رابطه به تأیید رسیده است اما نمی‌توان کاملاً مشخص کرد کدام یک دیگری را سبب می‌شود.

به هر ترتیب اگر ضربان قلب شما بالای 85 است و بخصوص اگر سابقه خانوادگی در ابتلای به دیابت دارید، توصیه می‌شود که به دکتر مراجعه کرده و بخواهید تا هموگلوبین A1-C و قند ناشتای شما را چک کند.

برای آنکه بتوانید ضربان قلب خود را در حال استراحت اندازه بگیرید، نبض خود را گرفته و تعداد ضربان خود را در 15 ثانیه بشمارید و سپس تعداد را در 4 ضرب نمایید و یا می‌توانید از دستگاه‌های ضربان گیر استفاده نمایید.

محققان می‌گویند این اولین مطالعه‌ای نیست که ارتباط بین ضربان قلب و بیماری‌های قلبی را نشان می‌دهد. همچنین می‌توان گفت نه تنها چاقی و عدم تناسب اندام عمومی می‌تواند پیامد دیابت باشد، بلکه می‌تواند آن را نیز سبب شود.

منبع : nikoo.com