drink

عادت به مصرف روزانه ی نوشیدنیهای شیرین ممکن است خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD)را افزایش دهد.

NAFLDیا بیماری کبد چرب غیرالکلی بر اثر تجمع بیش از حد چربی در سلول های کبدی بوجود می آید  و ربطی به مصرف الکل ندارد. این بیماریبا استفاده از اولتراسوند، سی تی اسکن، MRI، یا بیوپسی تشخیص داده می شود، حدود 25٪ از آمریکاییان به این بیماری مبتلاهستند اما بسیاری از آنها هیچگونه علامتی از ابتلا به این بیماری را تجربه نمی کنند.

محققان مرکز تحقیقات تغذیه ی انسانی ژان مایردر پیری(USDA HRNCA)در دانشگاه تافتس، گزارش این تحقیق را  در مجله ی Hepatologyمنتشر نمودند.

محققان پرسشنامه های تغذیه ای 2634 نفر از مردان و زنان میانسال را که بیشتر آنها  قفقازی بودند و درتحقیقات موسسه ی NHLBIثبت نام کردند،آنالیز نمودند. نوشیدنی های قندی در این پرسشنامه شاملکولای حاوی کافئین و بدون کافئین، نوشابه های گازدار قندی دیگر، نوشابه های حاوی قطعات میوه، شربت آبلیمو یا سایر نوشیدنی های میوه ای غیر گازدار بود. مقدار چربی کبدی افراد شرکت کننده از طریق سی تی اسکن(CT) اندازه گیری گردید و نویسندگان NAFLDرا در این افراد بر اساس تعاریف قبلی شناسایی نمودند. نتایج بیانگر شیوع بیشتر کبد چرب غیرالکلی در میان افرادی بود که در گزارش غذایی خود به نوشیدن بیش از یک عدد نوشیدنی قندی در طول روز اشاره کرده اند.

ارتباط بین مصرف نوشابه های شیرین وNAFLD پس از درنظر گرفتن سن، جنس، شاخص توده بدنو عوامل رژیم غذایی و شیوه زندگی مانند جذب کالری، الکل و کشیدن سیگار، همچنان ثابت ماند.

در مقابل، پس از درنظر گرفتن این عوامل، نویسندگان هیچ ارتباطی بین نوشابه ی کولای رژیمی وNAFLD  مشاهده نکردند. نویسنده ی اول این تحقیق دکتر Jiantao Maدر برنامه اپیدمیولوژی تغذیه از دانشگاه Tuftsمی گوید: نتایج تحقیقات ما به سایر اطلاعات بدست آمده از تحقیقات پیشین افزوده شد، این نتایج نشان می دهند که مصرف نوشیدنی های شیرین قندی ممکن است باNAFLD و سایر بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی در ارتباط باشد.

چاقی و اضافه وزن خطر ابتلا بهNAFLD را افزایش می دهد و افراد مبتلا بهNAFLD در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 می باشند.

نوشیدنیهای حاوی شکر منبع اصلی قند فروکتوزمی باشند، دانشمندان به دلیل نحوه ی پردازش این قند در بدن، به ارتباط آن با افزایش خطر ابتلا به کبد چرب غیرالکلی مشکوک هستند.

 دکتر Jiantao Maمیگوید: تا به امروز، تعداد کمی از مطالعات مشاهده ای، رابطه بین نوشابه های قندی وNAFLD را بررسی کرده اند، بهمین دلیل ما به مطالعات آینده نگر طولانی مدت، برای تعیین نقش بالقوه ی نوشیدنیهای قندی در ایجادNAFLDنیاز داریم.

دکتر Nicola McKeownنویسنده ارشد این تحقیق و استادیار دانشکده فریدمن می گوید: ماهیت مقطعی  این مطالعه ما را از برقراری رابطه علی و معلولی منع می کند بهمین دلیل انجام مطالعات آینده نگر برای بررسی جایگزینی نوشیدنیهای قندی در طول زمان با نوشابه های رژیمی و ارتباط این تغییر با وضعیت وزن افراد ضروری است. اگر چه تحقیقات بیشتری در این زمینه باید انجام شود اما نوشابه های قندی یک منبع کالری خالی از مواد مغذی هستند و مردم باید درباره ی مقدار مصرف این نوشابه ها تعقل کنند، شاید بهتر باشد این عادت را تنها به مناسبت های خاص محدود نمایند.