Clean-a-Macbook-Pro-Screen-Intro

اگر تمیزی لپتاپتان برایتان مهم است بهتر است از بهترین روش ها برای نظافت آن بهره بگیرید.

نظافت وسایل و قطعات دیجیتالی کم از حفظ و رعایت بهداشت شخصی نیست.

 مثلا همین چند وقت پیش بود که مطالعات و تحقیقات جدید فهرستی از آلوده‌ترین لوازمی را که در طول روز با‌ آنها سر و کار داریم، معرفی کرد. در چند ردیف اول این جدول تنها لوازم و وسایل دیجیتالی به چشم می‌خورد.
لپ‌تاپ‌ها یکی از گزینه‌هایی است که آلودگی زیادی را به خود جلب می‌کنند که علاوه‌بر لزوم تمیز نگه داشتن این دستگاه‌ها باید مراقب بود که برخی آلودگی‌ها موجب خرابی دستگاه نشود.
برای حفظ سلامت لپ‌تاپ کاربران دشواری بیشتری دارند چراکه این دستگاه‌ها مانند کامپیوتر نیست که به سادگی باز و بسته شود. تمام قطعات آنها در کنار هم قرار دارند، از این‌رو نمی‌توان به سادگی آن را باز و تمیز کرد.
برای تمیز کردن یک لپ‌تاپ باید بیش از باقی قطعه‌ها به فن‌های کامپیوتر حساس باشیم. برای این منظور به یک پیچ‌گوشتی کوچک و یک دستگاه تولید فشار هوا نیاز داریم. ابتدا باید لپ‌تاپ را خاموش کرده و باتری آن را خارج کنیم. سپس اطمینان حاصل کنید که دستگاه به برق وصل نیست. در این مرحله کاور پشت لپ‌تاپ را با استفاده از پیچ‌گوشتی باز می‌کنیم و در این قسمت معمولا فن خنک‌کننده فضای داخلی مشاهده می‌شود.
برای گرفتن گردوخاک و غبار نشسته در فن باید بسیار مراقب بود که فشار باد را به صورت مستقیم نگیریم که به بخش‌های دیگر دستگاه آسیب برسد. همچنین باید از زاویه‌های مختلف این کار را تکرار کرد که غبار مانده در فن از آن به‌طور کامل خارج شود. در نظر داشته باشید که نیازی نیست از این مرحله فراتر روید چراکه قطعات لپ‌تاپ مجموعه منظمی است که به صورت فشرده در کنار هم قرار گرفته‌اند. برای همین اگر آسیبی به بخشی وارد شود ممکن است دیگر قسمت‌ها را نیز درگیر کند. همچنین این نکته را باید در نظر داشت که حساسیت بیش از حد در مورد تمیز کردن این دستگاه‌ها می‌تواند منجر به اتفاقاتی جبران‌ناپذیر شود.

روزنامه فرهیختگان