women-de-stress-your--sex-life-01-pg-full
داشتن استرس می تواند چه پیامدها و عوارضی برای اعضای بدن داشته باشد؟

 

استرس جزو لاینفک زندگی امروز است که علاوه بر آثار روانی، جسم فرد را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. زخم‌های مری، معده، روده، ترش کردن، حالت تهوع،‌ استفراغ، مشکلات گوارشی و دفعی همگی ناشی از استرس است.

امیر محمد شهسوارانی،روانشناس درباره تاثیر استرس بر بیماری‌های جسمی، اظهار داشت: یکی از پدیده‌های شایع روزمره استرس است که به شکل مداوم در هر لحظه به افراد وارد شده و منجر به بروز مشکلات عدیده در زندگی آنها می‌شود.

وی افزود: استرس پدیده شایع قرن است و ابعاد تاثیرات آن به ویژه بر مغز، دستگاه عصبی و سیستم ایمنی بدن در پژوهش‌های متعدد به اثبات رسیده است.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: یکی از رایج‌ترین مشکلات به وجود آمده به واسطه استرس در انسان‌ها بیماری‌های روان‌- تنی (سایکو سوماتیک) است. بیماری‌های سایکو سوماتیک مشکلاتی هستند که در ظاهر شکل و شمایل و علل زیستی دارند، اما در حقیقت به واسطه استرس زیاد و اختلال در عملکرد سیستم‌های بدنی به ویژه سیستم‌های عصبی مرکزی و پیرامونی حادث می‌شوند.

این روانشناس گفت: در بیماری‌های سایکو سوماتیک افراد شاهد تضعیف سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آن به دلیل استرس بالا، مشکلات در پردازش‌های هیجانی مغزی، دردهای مزمن بدون علت، استرس و فرسودگی شغلی بالا و همین طور علائم گوارشی متعدد مانند، زخم‌های مری، معده، روده، ترش کردن، حالت تهوع،‌ استفراغ، مشکلات گوارشی و دفعی و حتی هموروئید، هستند.

وی افزود: معمولاً افراد دارای مشکلات سایکو سوماتیک در فرآیندهای درمان طبی دچار شکست شده و متخصصان به درستی تشخیص می‌دهند که این مشکلات ناشی از مسائل روانی و استرس بالای فرد است.

این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: بهترین راه برای مقابله با مسائل و مشکلات روان -تنی آموزش‌های همگانی و فراگیر مهارت‌های زندگی به ویژه مهارت کنترل هیجانات و مدیریت استرس است تا از این طریق بتوان در محیط‌های شغلی و خانوادگی استرس و بیماری‌های سایکوسوماتیک را تا جای ممکن کاهش داد. همچنین در صورت احتمال وجود منشاء روان- تنی برای بیماری‌ها بهترین گزینه مراجعه به متخصصان سلامت روان است.

فارس