195487_158

 

مراقبت خوب از خود مهم ترین قدم در برنامه مراقبت از پوست ضد پیری خود را است.بسیاری از چین و چروک با قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول زندگی ایجاد می شود.از همه مهمتر، قرار گرفتن در معرض آفتاب یکی از دلایل پیری پوست است.در واقع، دو نوع متمایز از پیری پوست وجوددارد. یکی پیری  ناشی از ژن های ما به ارث می برند پیری ذاتی (داخلی) نامیده می شود. نوع دیگری از پیری که  پیری بیرونی (خارجی) شناخته شده است و توسط عوامل محیطی، مانند قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید ایجاد می شود

اکثر مردم می‌دانند که اجتناب از چه کارهایی به حفظ سلامت بدن و جوان و شاداب به نظر رسیدن پوست کمک می‌کند. با این حال، تعداد محدودی از عادات روزمره هستند که ما هر روز بدون تفکر انجام داده و به پیری زودرس پوست‌مان کمک می‌کنیم. خوشبختانه، مشکل اصلی در بروز پیری زودرس آنقدر ساده است که در صورت آگاهی داشتن از زیربنای آن، می‌توان خیلی ساده و سریع به حل و فصل موضوع کمک کرد. با مطالعه مقاله ذیل، عادات غذایی مخرب در تسریع پیری زودرس پوست را شناسایی خواهید کرد.

عاداتی که باعث پیری زودرس پوست می‌شوند
مصرف دخانیات
استنشاق دود سیگار به طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند مشکلات سلامتی بسیاری به همراه داشته و پیری زودرس پوست را به همراه داشته باشد. افراد سیگاری و کسانی که با آنها در ارتباط هستند، شاهد افزایش تدریجی و آرام چین و چروک و خشک شدن پوست می‌شوند. همچنین، زمانی که یک نخ سیگار را به دهان می‌گذارید تا دود آن را استنشاق کنید، در واقع باعث آسیب دیدن سلول‌های پوست لب خود می‌شوید. تکرار چندباره این حرکت در طول روز تاثیر زیادی در افزایش چین و چروک صورت دارد. دود سیگار ذخیره ویتامین C موجود در بدن یعنی مهم‌ترین و ضروری‌ترین ویتامین مورد نیاز برای سلامت و انعطاف‌پذیری پوست را از بین مي‌برد.
بسیاری از دانشمندان معتقدند که قرار گرفتن در معرض آفتاب و سیگار کشیدن به یک اندازه خطرناک هستند. بنابراین حتی اگر سیگاری نباشید، با قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید به اندازه افراد سیگاری در خطر ابتلا به مشکلات پوستی قرار خواهید گرفت. بسیار مهم است که بدانید، سیگار کشیدن اثرات مخرب بسیاری بر روی پوست دارد.

قرار گرفتن در معرض خورشید
دلیل خاصی وجود دارد که شرکت‌های آرایشی و بهداشتی این روزها SPF را تقریبا به همه محصولات تولیدی‌شان اضافه می‌کنند. دلیل این امر، مخرب بودن اشعه خورشید برای پوست و تاثیر آن بر بروز چین و چروک، لک‌های خورشیدی، خشکی و افتادگی پوست، و ظاهر چرمی آن یا ابتلا به سرطان می‌باشد. حتی اگر در گذشته به اندازه کافی در مراقبت از پوست‌تان دقیق نبودید، شاید بتوانید با مشاوره با یک متخصص مجرب، تاثیر ناشی از آسیب‌های نور خورشید را معکوس نموده و پس از تعیین نحوه بروز آسیب‌ها، برای درمان آن اقدام کنید.لازم به ذکر است که تنها با استفاده از محصولات حاوی SPF نمی‌توان به طور کامل از آسیب‌‌های اشعه خورشید جلوگیری کرد. بنابراین لازم است همواره از کرم‌های ضد آفتابی که با اشعه‌های UVA و UVB مبارزه می‌کنند، استفاده کنید چون این اشعه‌ها حتی در روزهای ابری هم وجود دارند.

ورزش نکردن
اگر شغل‌تان مستلزم پشت میزنشین یا ایستادن در یک نقطه برای مدت‌های طولانی است، مشخص است که فعالیت ورزشی مورد نیاز برای خارج ساختن سموم از بدن را انجام نمی‌دهید. تعریق ناشی از ورزش به افزایش جریان خون در بدن، هماهنگ ماندن ماهیچه‌ها و نیز سوزاندن کالری و در نتیجه، باریک‌تر شدن دور کمر کمک می‌کند. این کار همچنین نقش مهمی در خروج سموم بدن دارد. ممکن است برایتان جالب باشد که سبک زندگی ساکن و بی‌حرکت در بزرگسالان مسن‌تر، شانس ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد. در نهایت، به خاطر داشته باشید که ورزش یک تقویت‌کننده روحیه بسیار قوی است پس با داشتن احساس بهتر و اعتماد به نفس بیشتر مطمئنا جوان‌تر به نظر خواهید رسید.

قرار گرفتن در معرض آب و هوای خشن
بدیهی است که شما نمی‌توانید عناصر آب و هوایی را تغییر دهید، اما مطمئنا می‌توانید برای دورنگاه داشتن پوست‌تان از بادهای مخرب و دماهای پایین برنامه‌ریزی کنید. آب‌ و هوای سرد که همراه با فصل زمستان افزایش می‌یابد، نقش مهمی در خشکی پوست دارد بنابراین مهم است که دو بار در روز از یک لوسیون مرطوب کننده بر روی صورت و بدن‌تان استفاده کنید تا رطوبت موردنیاز پوست تامین شود. در برخی موارد، ممکن است استفاده از دستگاه‌های مرطوب‌کننده هوا در داخل خانه نقش مهمی در مرطوب نگه داشتن پوست داشته باشد و این درحالی است که ما اغلب از سیستم‌های گرمایشی در منازل استفاده می‌کنیم.

نوشیدن مشروبات الکلی
وقتی مشروبات الکلی مصرف می‌کنید، رگ‌های خونی کوچک در پوست‌تان گشاد شده و در نتیجه جریان خون به سطح پوست نزدیک می‌شود. نوشیدن بیش از حد مشروبات الکی به مرور زمان باعث آسیب دایمی این عروق خونی شده و قرمزی و گاه از بین رفتن رگ‌ها را به همراه دارد.
نگرانی و اضطراب بیش از حد
استرس بیش از اندازه در مورد چیزهای کوچک می‌تواند شما را زودتر از سن‌تان پیر و فرسوده کند اما روش‌های موثری برای از بین بردن استرس وجود دارد مانند مدیتیشن و ورزش. مساله این است که وقتی اخم می‌کنید یا بیش از حد نگرانی پروژه‌های آینده هستید، ممکن است اصلا متوجه نباشید. با این حال، اگر این شرایط باعث بی‌خوابی شبانه‌تان شود، مطمئنا آسیب‌های جدی به پوست‌تان هم وارد خواهد آمد. برای از بین بردن استرس می‌توانید تنفس عمیق را امتحان کنید. این کار به آرامش بیشتر و خواب بهتر شبانه کمک می‌کند.

کمبود خواب
اگر شب‌ها تا دیروقت بیدار هستید، مطمئن باشید که روش‌های افزایش زیبایی پوست در مورد شما اثرگذار نخواهد بود. نداشتن خواب کافی باعث ایجاد مناطق تیره زیر چشم، ایجاد چین و چروک و کم شدن انرژی و در نتیجه، ترک ورزش و روی آوردن به فست فود می‌شود چون انرژی کافی برای درست کردن غذاهای خانگی نخواهید داشت. افتادگی پوست نیز با خواب ناکافی مرتبط است. همچنین گفته می‌شود، کسانی که از 7 تا 9 ساعت شبانه محروم هستند، با دید منفی به مسایل زندگی نگاه کرده و از فعالیت‌های اجتماعی روی گردان هستند. یک توصیه مهم برای رفع این مشکل، نوشیدن کافئین کمتر در ساعات پایانی شب است به طوری که اگر 2 ساعت قبل از اینکه به رختخواب بروید، نوشیدن کافئین و موادغذایی را متوقف کنید، خواب بهتری خواهید داشت.

استفاده نکردن از عینک‌های طبی
اگر استفاده از عینک یا لنزهای طبی به شما توصیه شده اما آن را نادیده می‌گیرید، مطمئن باشید زودتر از زمان موردنظر به افزایش چین و چروک و خطوط ریز و اطراف چشم و پیشانی دچار خواهید شد. دوبینی برای هیچ کس جذاب نیست، بنابراین بهتر است با استفاده از عینک و یا لنزهای طبی روند ایجاد و افزایش خطوط نگرانی‌زا را در صورت‌تان آهسته سازید.

استفاده نکردن از عینک آفتابی
اگر استفاده از عینک یا لنزهای طبی برایتان تجویز شده است، بهتر است یک عینک آفتابی هم تهیه کنید. حتی اگر تنها به اندازه طی مسیر برای سوار شدن به وسیله نقلیه یا رفتن به داخل فروشگاه، پیاده‌روی می‌کنید، باید از چشم‌هایتان محفاظت کنید. این امر در مورد رانندگی هم صدق می‌کند. بستن چشم‌ها زمانی که خورشید شدید می‌شود، به هیچ وجه عادت خوبی نیست، بهتر است یک عینک آفتابی تهیه کرده و در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

نخوردن گوجه فرنگی
جادوی گوجه فرنگی ظاهرا هیچ پایانی ندارد. مصرف این ماده غذایی تقریبا با هر غذایی متناسب است. گوجه فرنگی توانایی محافظت از بدن را در برابر نور خورشید دارد. همچنین گوجه فرنگی خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش داده، به ساخت استخوان‌های قوی، سلامت پوست و مو و همچنین سلامت سیستم ایمنی بدن و تقویت آن کمک می‌کند. فواید این ماده آنقدر زیاد است که می‌توان لقب موثرترین ماده غذایی را برای بدن به آن داد.
ابتلا به چین و چروک و خطوط ریز در صورت بسیار آسان‌تر از رفع یا بهبود آنهاست اما اجتناب از بروز آنها، تنها زمانی امکان‌پذیر است که بدانید چه زمان باید از توصیه‌های مربوطه استفاده کنید. نمی‌توان از پیری جلوگیری کرد اما می‌توان در دوران پیری هم زیبا و جذاب بود.

منبع- پوست نیوز