nurse-with-patient
کم شنوایی چگونه پدید می آید و دارو و درمان این عارضه چگونه است؟

دکتر مریم اعتمادی با بیان اینکه پیرگوشی روند پیری عصب گوش است، اظهار کرد: روند پیری گوش در سنین بالای 50 سال بروز می‌کند، اما این روند و عارضه در افرادی که دارای زمینه ارثی ابتلا به پیرگوشی بوده، بدن ضعیف دارند یا بیشتر عمر خود را در مشاغل پر سرو صدا فعالیت داشته‌اند، بیش از سایر افراد ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به آسیب عصب گوش در بیماری پیرگوشی، اظهار کرد: از آنجا که در پیرگوشی عصب آسیب دیده است، امکان بازگشت و بهبودی وجود ندارد.
این متخصص گوش، حلق و بینی همچنین برخی بیماری‌های عروقی و نیز سکته‌ها را به علت کاهش خونرسانی به عصب گوش و از بین رفتن آن در بروز عارضه پیرگوشی موثر دانست.
وی با بیان اینکه در این بیماران، گوش‌ها به تدریج قدرت شنوایی خود را از دست می‌دهند، اظهار کرد: علاوه بر کاهش توانایی فرد در شنیدن صداهای مختلف، احتمال شنیدن صدای وز وز در یک یا دو گوش نیز در این عارضه وجود دارد. همچنین احتمال پیشرفت بیماری و در نهایت کر شدن فرد نیز در اثر عارضه پیرگوشی وجود دارد.
این متخصص گوش، حلق و بینی کاهش شنوایی، مبهم شنیدن صداها و نیز گم کردن صدای افراد در صورت صحبت کردن چند نفر در یک فضا را از جمله علائم پیرگوشی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه در موارد وجود وز وز گوش در بیماری پیرگوشی قرص آرام‌بخش و ویتامین تجویز می‌شود، اظهار کرد: برای درمان پیرگوشی داروی خاصی وجود ندارد و تنها زمانی که این افراد در ارتباطات اجتماعی خود دچار مشکل شوند، استفاده از سمعک برای آنها تجویز می‌شود.
آفتاب :