مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین اعلام کرد : بر اساس نتایج یک پژوهش دانشگاهی که بر روی جمعیتی یک هزار نفری در کشور انجام شده است ، بیش از 18 درصد داروهایی که به دست مردم می رسد ، بدون استفاده دور ریخته می شود .
به گزارش دکتر سلام به نقل ازمهر، دکتر مهدی محمد زاده ، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین ، با اعلام این خبر ، افزود : بر اساس این پژوهش همچنین از 5 قلم داروی تجویز شده از سوی پزشک ، یک قلم آن توسط بیمار مصرف نمی شود .

وی با اشاره به ارزانی قیمت دارو در ایران نسبت به بسیاری از کشورهای پیشرفته یاد آور شد : قیمت داروی ایران یک دهم قیمت داروهای خارجی است . در حال حاضر همه خانه ها پر از انواع دارو است . فرهنگ نادرست ، در کنار ارزان بودن بهای دارو ، سبب شده است که دارو بعنوان یک کالای بی ارزش در نزد مردم جلوه کند .

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین ، ارزان بودن دارو و نداشتن یک سیستم قوی و علمی نظارتی در سیستم دارویی کشور را موجب شرایطی دانست که سبب شده است داروی ایرانی به حراج گذاشته شود .

دکتر محمد زاده افزد : مرز دارو و سم تنها یک قدم است ، نباید سم را ارزان و فراوان در دسترس افراد قرار داد . در حال حاضر نمی دانیم حجم انبوه دارو که به مردم عرضه می کنیم تا چه حد به سلامت جامعه صدمه زده است .

وی افزود : عدالت در توزیع و تولید دارو  با سایر کالاها متفاوت است ، عدالت در دارو یعنی برابری دسترسی ، نه سهولت دسترسی تمام مردم به دارو ، سالانه بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار دارو توسط کارخانه های داخلی کشور تولید می شود . در صورتی که تولید دارو در کشور متوقف شود ، سالیانه نیازمند واردات بیش از 6 میلیارد دلار دارو به کشور هستیم .

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین ، با اشاره به این که تولید یک میلیارد و 200 میلیون دلاری دارو در کشور ، سالانه 5 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی به همراه دارد ، تصریح کرد : به غیر از موارد نادر ،تقریبا تمام اشکال دارویی در کشور تولید می شوند ، هر چند در زمینه تولید داروهای بیوتکنولوژیک در کشور ، تاکنون فعال عمل نکرده ایم ، اما صنعت دارویی کشور در ردیف کشورهای نسبتا پیشرفته قرار دارد .

وی همچنین گفت : ادعا نمی کنیم کیفیت داروی ایران همتراز کشورهایی همچون آمریکا ، آلمان ، فرانسه و انگلیس است اما به طور یقین داروهای تولیدی ایرانی ، بنا بر اظهار نظر های شرکت های تولید کننده دارو در خارج ازکشور ، از بسیاری از کشورهای جهان مانند کره ، دانمارک ، مجارستان ، یوگسلاوی ، هند و … که داروهای آنها هم اینک در بازارهای داخلی ایران فراوان یافت می شود ، برتر است .

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین گفت : بخش دارویی کشور به علت نداشتن بودجه کافی ، به پژوهش اهمیت زیادی نمی دهد . برخی از داروها در حالی که اثر مثبت دارند ، اما اثرات منفی آنها بر روی فرد بیشتر است و ارزان قیمت بودن دارو باعث شده است افراد بیشتری از دارو استفاده کنند .

وی با اشاره به این که تثبیت قیمت دارو سیاستی است که وزارت بهداشت دنبال می کند خاطر نشان کرد : این مسئله باعث شده است شرکتهای دارویی از لحاظ مالی ضعیف شوند و شرکت های دارویی خارجی که از بودجه کافی برخوردارند ، توانسته اند با تبلیغات و بسته بندی شیک ، که نیاز به بودجه دارد ، بازار داخلی را جذب کنند .

دکتر محمد زاده همچنین اعلام کرد : به رغم صدور یکصد موافقت اصولی برای تاسیس کارخانه تولید دارو ، تنها یک تا دو کارخانه قصد آغاز فعالیت در این زمینه را دارند.

وی ” نظام صد در صد دولتی در بحث توزیع دارو و تنظیم بازار ” را ” مانع بزرگی ” برای تاسیس کارخانه ها و توسعه صنایع دانست.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین ، گره اصلی در بخش دارو را اقتصاد دارو و مدیریت آن ذکر کرد و گفت : در کشورمان قدرت ، توان و دانش فنی تولید دارو وجود دارد و تلاش می شود کیفیت داروها مشابه داروهای خارجی باشد .

دکتر محمد زاده ، تعداد افراد فعال در صنعت دارویی کشور را 11 هزار نفر اعلام کرد و گفت: 50 درصد محصولات دارویی در داخل کشور تولید می شود و توان بالا بردن این نسبت نیز وجود دارد.