normal-blood-pressure

اگر مبتلا به پرفشاری خون هستید بهتر است از گرفتن روززه اجتناب کنید  چون باعث ایجاد خطر برای سلامتی تان خواهید شد!

 یک متخصص داخلی با بیان اینکه تجربه نشان می دهد افراد مبتلا به فشار خون بالا در زمان روزه داری با مشکل افزایش فشار مواجه می شوند، توصیه کرد: این افراد تا حد امکان از روزه گرفتن اجتناب کنند.

دکتر جعفر نوابی خاطرنشان کرد: با توجه به واجب بودن فریضه روزه داری در ماه مبارک رمضان توصیه می شود این بیماران قبل از گرفتن روزه حتما با پزشک معالج خود مشورت کرده و در صورتی که روزه داری برای آنها خطرناک است، از این کار خودداری کنند.

این متخصص داخلی خاطرنشان کرد: در زمان گرسنگی آدرنالین خون افزایش یافته که این امر موجب کاهش قند و افزایش فشار خون می شود و به همین علت توصیه می شود بیمارانی که فشار خون بالا و کنترل نشده ای دارند، از روزه گرفتن اجتناب کنند.

نوابی افزود: چنانچه بیمارانی اصرار بر گرفتن روزه دارند و پزشک آنها گرفتن روزه را برای آنها مجاز دانست، باید ابتدا دو تا سه روز، روزه گرفته و سپس فشار خون خود را کنترل کنند و در صورت افزایش فشار خون حتما باید از روزه گرفتن امتناع کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه توصیه کرد: در صورتی که بیماران مبتلا به فشار خون بالا، در زمان روزه داری فشار خون کنترل شده ای داشتند، باید برخی نکات تغذیه ای را در زمان روزه داری رعایت کنند.

وی توصیه کرد: این دسته از بیماران باید به طور جد از مصرف غذاهای شور و چرب خودداری کرده، سعی کنند به هیچ عنوان عصبی نشوند و به میزان کافی نیز در طول مدت افطار تا سحر آب بنوشند.

ایسنا،