درمورد بیماری سیلیاک بیشتر بدانید

 

در این بخش که با عنوان درمورد بیماری سیلیاک (Coeliac disease) بیشتر بدانید در سایت دکتر سلام منتشر شده است شما را بطور کامل با این بیماری که سیلیاک نام دارد آشنا می کنیم. سیلیاک یک بیماری روده ای است. بیماری سیلیاک یا بیماری روده ای ناشی از حساسیت به گلوتن، بیماری مزمن و التهابی است که علاوه بر دستگاه گوارش، سایر اعضاء بدن را نیز به نحوی درگیر می سازد، بطوری که با علایم و نشان ههای بالینی متعدد و مختلفی خود را نشان میدهد.

این بیماری در سراسر نقاط جهان مشاهده می شود، ولی در برخی از کشورها شیوع بیشتری دارد. برآورد م یشود که یک درصد از جمعیت ایرانی به این بیماری مبتلا هستند. هر چند که آمار دقیقی در دست نیست ولی انجام مطالعات پراکنده میزان ابتلاء در افراد در معرض خطر را بیش از حد انتظار نشان داده است. لذا با توجه به شیوع قابل ملاحظه بیماری سیلیاک آگاهی جامعه پزشکی و مردم می تواند در شناسایی و شناخت بیشتر این بیماری تأثیرگذار باشد.   

 

درمورد بیماری سیلیاک بیشتر بدانید 2

این بیماری حاصل تداخل گلوتن موجود در مواد غذایی، سیستم ایمنی بدن، ژنت کی و عوامل محیطی است. گرچه هنوز نکات مبهمی در رابطه با علت بیماری و نحوه پیشرفت آن وجود دارد، ولی پیشرفت های قابل توجهی در زمینه آزمو نهای تشخیصی، پاتولوژی و سیستم های ایمنی و ژنت کیی حاصل شده که پزشکان را در زمینه شناسایی و شناخت بیماری و درمان آن بیش از پیش توانمند ساخته است.

 

درمورد بیماری سیلیاک بیشتر بدانید 3

 

بیماری سیلیاک در تمام سنین و در هر دو جنس مرد و زن مشاهده م یشود. گرچه شکل غالب بیماری با علایم گوارشی تظاهر میک‌ند ولی با تأثیر بر سایر اعضاء بدن موجب بروز علایم خارج رود های نیز م یشود. در بیمارانی که با علایم سوءجذب مانند  لاغری، بی اشتهایی، اسهال، نفخ و دردهای شکم، خستگی، ک مخونی، کمبود کلسیم و پوکی استخوان مراجعه می کنند. باید  تشخیص بیماری سیلیاک را در نظر داشته باشید، هر چند برخی از بیماران سیلیاکی با ابتلای سایر اعضاء از جمله پوست، اعصاب، کبد، تخمدان یا با علایمی نظیر لنفوم روده بار کی یا بیماریهایخود ایمنی مراجعه م  یکنند. در صورت شک به بیماری سیلیاک، اولین قدم درخواست آزمایشات سرولوژ یکی است که در صورت مثبت بودن باید توسط متخصص گوارش نمونه برداری از روده بار یک آنها صورت گیرد. در صورت مشاهده علایم کلاسیک  بیماری، تشخیص براساس یافته های بالینی و شواهد سرولوژ یکی آسان خواهد بود، در حالی که در برخی از موارد، بیماری به صورت خاموش است و شاید تنها علایم غیرمعمول بیماری مانند التهاب مفاصل، اختلالات عصبي، ضایعات پوستی و یا نازایی مشاهده شود. بنابراين در بيماران سيلياكي با علائم غیرمعمول يا بيماران بدون علائم، قرارگيري طولاني در معرض گلوتن با افزايش خطر عوارض جانبي همراه است.