چرا نوشابه های گازدار ضرر دارد؟

 

درمورد ضررها و عوارض مصرف نوشابه های گازدار چه می دانید؟ نوشابه های گازدار ضررهای بسیاری دارد اما از نظر علمی چرا می گوییم مصرف نوشابه ضرر دارد؟ پاسخ این سوال را که فکر بسیاری از ما را درگیر کرده است، جناب آقای بهزاد زیبایی، کارشناس ارشد تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی می دهند.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از آقای بهزاد زیبائی، نوشابه ها از قندهای غیر طبیعی ساخته میشوند. قند های طبیعی همان کربوهیدرات های موجود در میوه و سبزی جات است. نوشابه ها دارای فسفات بسیار زیادی هستند که با مصرف نوشابه، فسفات خون بالا می رود. بر اثر بالا رفتن فسفات خون، کلسیم خون و بدن رها می شود. استخوان ها از کلسیم ساخته شده اند. زمانی که نوشابه می خوریم فسفات زیاد شده به همین دلیل نیز کلسیم رها شده و با کمبود کلسیم و رها شدن کلسیم مواجه می شویم. به مرور زمان کلسیم موجود در استخوان ها نیز رها شده و تراکم آن کم می شود. به همین دلیل است که می گوییم مصرف نوشابه های گازدار باعث پوکی استخوان ها می شود. دیگر عوارض و ضررهای نوشابه: نوشابه خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. نوشابه معده را تنبل می کند. نوشابه برای دندان ها بسیار مضر است.   

بهزاد زیبایی افزود: با وجود اینکه رسانه ها و نشریات همیشه از عوارض خوردن نوشابه صحبت می کنند اما متاسفانه ما ایرانی ها جزء بیشترین مصرف کنندگان نوشابه های گازدار هستیم. بیاییم بجای نوشابه به از نوشیدنی های خوشمزه و سالم دیگر مثل دوغ، آبمیوه های طبیعی و حتی آب استفاده کنیم.

امیدواریم با مطالعه ی این مطلب علمی و ثابت شده اقدام به ترک یا کمتر کردن مصرف نوشابه کنید. لازم به ذکر است پوکی استخوان در سنین بالا ایجاد می شود و نوشابه ها، پوکی استخوان را چندین برابر می کنند.