203167_288
استفاده از دخانیات بر همه اعضای بدن تاثیر بدی میگذارد . دخانیات به تنهایی تاثیر زیادی در عضلات میگذارد.چند عامل مهم درمورد استفاده از دخانیات تاثیر دارد که خلاصه آن عبارتند از:

مصرف دوخانیات برای ورزشکاران ممنوع است ، زیرا :

۱.موجب تخریب ویتامین ث می شود و در نتیجه خستگی زودرس عضلانی پدید می آید .
از دیگر عوارض سیگار در بین ورزشکاران حرفه‌ای  خستگی زودرس و کاهش قدرت عضلانی آن‌هاست
.رزشکاری که اقدام به مصرف دخانیات می‌کند چون در حال استراحت، ضربان قلب بالایی دارند بنابراین توان هوازی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.
۲٫موجب کاهش قند خون می شود و در نتیجه فعالیت عضلانی مختل می شود .
۳٫موجب اختلال در رسیدن اکسیژن به بدن و اختلال در اعمال قلبی عروقی می شود .

در کسانی که به طور متناوب اقدام به مصرف دخانیات می‌کنند، این اقدام موجب افزایش مقاومت در عروق کرونر و تنگی این عروق می‌شود و منجر به حوادث قلبی عروقی و در شرایط حادتر سبب بروز سکته قلبی می‌گردد. لذا به ورزشکاران توصیه می‌شود به هیچ عنوان دخانیات مصرف نکنند.

مصرف  ودخانیات

بین میزان مصرف دخانیات و احتمال بروز عارضه قلبی رابطه مستقیم وجود دارد، یعنی افرادی که دخانیات مصرف می کنند نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند. هر چقدر یزان مصرف بیشتر باشد احتمال بروز عارضه به صورت تصاعدی افزایش خواهد یافت.

استعمال علاوه بر خسارات مالی، زیان های غیرقابل جبرانی بر بدن افراد تحمیل می کند. عمده ترین آنها اختلال در کار قلب و ریه است که زمینه بروز بیماری های قلبی را فراهم می سازد. فردی که دخانیات مصرف می نماید اشتهابش به غذا کاهش می یاب، معمولاً بوی سیگار می دهد، انگشتانش زردرنگ می گردد، معمولاً سرفه می کند، اینگونه افراد معمولاً نمی توانند راحت بخوابند زیرا نیکوتین محرک بیداری است و سم نیکوتین پنج تا ده برابر قوی تر از کوکائین و شش تا هشت برابر الکل اعتیادآور است.

*تأثیر سیگار بر روی ورزشکاران

 

بعضی از ورزشکاران برای کنترل استرس و آرامش و یا مشاهده شده بعد از پایان مسابقه و باخت شروع به سیگار کشیدن می کنند. همه آگاهیم که سیگار چه عوارضی بر روی بدن می گذارد چون سیگار ماده ای مخدر به نام نیکوتین دارد و این ماده بر روی سیستم تنفسی و سیستم قلبی و عروقی تأثیر می گذارد. برای تفهیم بهتر اثری که بر روی سیستم تنفسی و سیستم قلبی و عروقی می گذارد آنها را جداگانه شرح می دهیم.

منبع- ورزش 98