vegetable

الیاف (Fiber) در تمام سبزیجات، میوه ها یافت می شود اما در فرآورده های حیوانی مانند گوشت و فراورده های لبنی نیست. یک رژیم غذایی متعادل اساسی تمام الیاف مورد احتیاج شما را فراهم خواهد کرد و این در صورتی است که آن غذا مراحل مختلف نگهداری را گذرانده باشد، در غیر این صورت نه تنها فاقد ویتامینها و املاح مهم است بلکه ماده ای را که برای کار طبیعی روده بزرگ ضروری است از دست می دهد.
باید مقدار زیادی از غذاهای هیدرات کربن غیر تصفیه را به همراه رژیم غذایی پر الیاف بخورید. برای این منظور، مقداری سبزیجات تازه، مخصوصاً نخود فرنگی، باقلا، لوبیا، عدس، جوانه دانه ها (ترجیحاً خانگی و خام)، سیب زمینی (آب پز یا با پوست سرخ شده)، نان تمام جو، برنج سبوس دار قهوه ای، شوربای آرد جو (برای صبحانه خوب است) حایز اهمیت است. شما همچنین باید میوه خام، مخصوصاً انجیر، انگور، سیب درختی و گلابی بخورید. احتیاجی به افزایش سبوس گندم نیست (چرا که در ابتدا جایی در رژیم ندارد) سبوس گندم بر پایه عامل حجم در رژیم غذایی است. اینها بالا رفتن املاح معدنی روده را کاهش می دهد و به این دلیل بهترین راه برای افزایش الیاف نیست. اگر تمامی غذای خود را بدون کم و کاست از غذاهای الیاف دار قابل دسترس بخورید، غذای شما از نظر الیاف کامل خواهد بود.
اگر برای سالها، غذاهایی با الیاف کم و رژیم غذایی تصفیه شده زیاد، خورده اید، ممکن است با تغییر ناگهانی رژیم غذایی پر الیاف از ایجاد گاز و ورم معده ناراحت شوید؛ بنابراین یکباره آن را رها نکنید؛ برای انتقال آن با فرصت عمل کنید. مقدار الیاف را به طور آهسته و یکنواخت به رژیم غذایی اضافه کنید. وقتی شکم به مقدار کافی از توده غذایی تهی است دچار انقباض شده، به احتمال زیاد درد آن قطع می شود. محتوای الیاف رژیم غذایی را با خوردن غذاهای الیافی زیادتر بتدریج افزایش دهید.