index.jpg5686

خارش پوست چگونه ایجاد می شود و علت بروز این امر چیست؟و چرا محل خارش انقد زود ما را درگیر خود می کند؟

با استفاده از تصاویر پیشرفته «ام. آر. آی» مغز، محققان فعالیت مغزی 10 بیمار مبتلا به خارش مزمن و 10 فرد داوطلب سالم را در هنگام خاراندن محل خارش زیرنظرگرفتند.

آنها متوجه شدند قسمت‌هایی از مغز که وظیفه کنترل حرکتی و پردازش احساس لذت در بیماران مبتلا به خارش مزمن را برعهده دارد، هنگام خاراندن خیلی فعال‌تر است. این بیش‌فعالی می‌تواند تجربه اعتیادآور خارش در این بیماران را بهتر توضیح دهد.

دکتر «هیداکی موچی زوکی» استادیار بخش پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه تمپل و نویسنده اصلی بررسی صورت گرفته توسط دکتر «جیل یوسی پوویچ» رئیس بخش بیماری‌های پوست در دانشکده پزشکی تمپل و مدیر مرکز تحقیقات خارش تمپل می‌گوید: «خارش مزمن یکی از نشانه‌های اصلی بیماری‌های پوستی مانند «اگزما» و «پسوریازیس» است و یکی از نشانه‌های آزاردهنده بیماری‌های دیگر مانند بیماری کلیوی پیشرفته است. با وجود لذت‌بخش بودن در نگاه اول، خاراندن مداوم می‌تواند منجر به افزایش شدت خارش و درد و آسیب دائمی به پوست شود. به همین خاطر مهم است تا بفهمیم چگونه فعالیت‌های مغزی ممکن است باعث تحریک رفتار بیمارگونه خاراندن شود.» در بررسی پیشین توسط گروه تحقیقاتی دکتر «یوسی پوویچ»، محققان روی سازوکار مغزی خاراندن و ارتباط آن با حس لذت در داوطلبان سالم تحقیق کردند. بنا بر اظهارات دکتر«یوسی پوویچ»، این بررسی جدید برای اولین بار فعالیت مغزی بیماران مبتلا به خارش مزمن را در هنگام خاراندن خود بررسی کرده است. در طول این بررسی، محققان بازوی دست راست بیماران مبتلا به خارش مزمن و داوطلبان سالم را با استفاده از گیاه خارش‌آور «کاهیج» تحریک کردند.

سپس از بیماران عکس «ام. آر. آی» مغزی گرفتند محققان دریافتند که فعالیت‌های مغزی بیماران مبتلا به خارش مزمن در قسمت‌های مکمل ناحیه حرکتی، پیش حرکتی قشر مخ و قسمت اصلی کنترل ماهیچه‌ها در مغز، افزایش می‌یابد و این قسمت‌ها در ارتباط با قسمت کنترل حرکتی و انگیزه رفتاری می‌باشند. همچنین قسمت‌هایی از مغز که درگیر الگوهای پاداش‌دهنده می‌باشند مانند جسم مخطط مغز، بخش میانی قشرمخ، هسته دمی و قسمت قدامی دو نیمکره مخ به طور چشمگیری نسبت به افراد سالم فعال‌تر شده بودند. موچو زوکی می‌گوید:‌«این یافته‌ها ما را قادر به شناسایی و توسعه درک شبکه مغز می‌کند و تأکید بر اهمیت چرخه خارش- خاراندن در بیماران مبتلا به خارش مزمن دارد. درک این موضوع می‌تواند منجر به درمان‌های جدید برای این بیماران شود.» خارش مزمن بر زندگی چندین میلیون اثر دارد و اینگونه تعریف می‌شود؛ خارشی که بیش از شش هفته طول بکشد. این بیماری ممکن است روی تمام نواحی بدن وجود داشته باشد یا ممکن است فقط در یک ناحیه از بدن به‌وجود بیاید. احتمال گسترش با افزایش سن بیشتر می‌شود.

منبع: جوان