مصرف قرص اكستازي مي‌تواند منجر به نارسايي حاد كليه و يا تخريب كليه شده و زندگي فرد را با خطر مرگ روبه رو كند.
مهندس اميرحسين امينيان در گفت‌ وگو با ایسنا، اظهار داشت: اكستازي يا MDMA(متيل دي اكسيد متا آمفتامين) ماده‌اي است محرك و توهم‌زا كه از تغيير فرمول شيميايي آمفتامين بدست مي‌آيد و به شكل‌هاي مختلفي مانند پودر، ‌كپسول و اغلب به شكل قرص با رنگ‌هاي آبي، قهوه‌اي، ‌قرمز و مارك‌هاي گوناگون مانند ميسوبيشي و سوپرمن و به شكل غير قانوني توليد و در بازار قاچاق مواد مخدر توزيع مي‌شوند.

وي ادامه داد: بعضي تركيبات موجود در اين قرص‌ها با ايجاد دوره‌هاي شديد فراموشي، امكان سوء استفاده جنسي را بدون آن كه فرد قادر به يادآوري آن باشد، ايجاد كرده است.

وي در مورد آمفتامين‌ها نيز ابراز داشت: آمفتامين‌ها گروهي از مواد مغذي هستند كه ابتدا جهت مصرف درماني ساخته شدند و اكنون نيز تعداد محدودي از آن مانند ريتالين در موارد خاص جهت درمان سندرم پرتحركي كودكان، ناركولپسي (حمله خواب) و برخي از افسردگي‌ها توسط پزشكان تجويز مي‌شود.

امينيان با بيان اين كه عناويني همچون يخ، سرعت، ‌بيدارباش، ‌كريستال، قلب، ‌نارنجي و قهوه‌اي و … برخي از اسامي خياباني آمفتامين‌ها مي‌باشد، خاطرنشان كرد: آمفتامين‌ها توسط برخي از دانشجويان، ورزشكاران و رانندگان به منظور بهبود توجه و كارآيي كسب انرژي و هوشياري، كاهش خستگي،‌ كاهش خواب و ايجاد حالت سرخوشي، مورد سوء مصرف قرار مي‌گيرند، ولي مصرف مكرر اين دارو موجب وابستگي شديد رواني شده و مقادير زياد آن حتي مي‌تواند كشنده باشد.

وي در خصوص عوارض اكستازي تصريح كرد: اين ماده مخدر در بدن اثر دو گانه دارد؛ به اين ترتيب كه هم شبيه به آمفتامين‌ها باعث تحريك بيش از حد قسمت‌هاي مختلف بدن و به ويژه مغز مي‌شود و هم مانند مواد توهم‌زا مثل LCD با ايجاد توهم و از بين رفتن كنترل فرد بر خويشتن، امكان ايجاد رفتارهاي پر خطر را به شدت افزايش مي‌دهد.

وي متذكر شد: تاكنون موارد متعددي از مرگ ناگهاني به دليل خونريزي داخلي، تشنج و اغماء با مصرف تنها يك قرص اكس گزارش شده است.

اين كارشناس با بيان اين كه اكستازي به طور معمول به شكل قرص و به صورت خوراكي مصرف مي شود،‌ يادآور شد: اثرات اوليه آن بين 20 تا 60 دقيقه پس از مصرف تجربه مي‌شود و در حدود 2 تا 4 ساعت بعد، مرحله اوج پديدار مي‌شود و براي چند ساعت باقي مي‌ماند.

وي علائمي از قبيل تعريق، ‌خشكي دهان‌، كاهش اشتها، بر افروختگي، افزايش ضربان قلب و فشار خون، گشاد شدن مردمك چشم، استفاده اجباري از عينك‌هاي آفتابي حتي در شب،‌ قفل شدن فك‌ها، ‌افزايش دماي بدن و افزايش تمايلات جنسي را از اثرات جسمي مصرف قرص اكستازي دانست.

وي از اثرات رواني مصرف اين قرص‌ها به بالا رفتن خلق، ‌احساس خوشحالي و آرامش، عشق و انرژي، اعتماد به نفس، ‌احساس نزديكي و صميميت با ديگران، ‌كاهش اشتها،‌ تحريك پذيري، ‌افزايش درجه حرارت بدن، بي‌خوابي و دردهاي بالا، احساس افسردگي شديد و جنون اشاره كرد.

مهندس امينيان اذعان داشت: تاثير اوليه احساس كاذب، بالارفتن خلق، اعتماد نفس و افزايش انرژي به سرعت و تنها پس از گذشت چند ساعت، جاي خود را به احساس خستگي شديد، ‌عدم تمركز حواس، تحريك پذيري، ‌خواب آلودگي، ‌تهوع و استفراغ و افسردگي براي مدت چند روز مي‌دهد و فرد براي رهايي از اين حالت مجدداً تمايل شديد به مصرف اين ماده به دليل افت تاثيرات اوليه پيدا مي‌كند، كه اين خود مي‌تواند به سرعت موجب ايجاد وابستگي شود.

وي اضافه كرد: به دنبال مصرف اكستازي عوارض زيادي نظير افزايش فشارخون و ضربان قلب،‌ مشكلات قلبي، كبدي، آسم،‌ ديابت، ‌تشنج‌، تضعيف سيستم ايمني بدن،‌ طولاني و زياد شدن خونريزي دوره قاعدگي و مشكلات شديد هيجاني به عنوان عوارض جانبي بروز مي‌كند.

وي به تاثير مستقيم مصرف اكستازي بر روي مغز اشاره كرد و به ايسنا گفت: آسيب غير قابل برگشت به سلول‌هاي مغزي و افزايش احتمال خونريزي داخل مغز از جمله اين آسيب‌هاست.

اين كارشناس ارشد روانشناسي اظهار داشت: مصرف اكتسازي مي‌تواند موجب نارسايي حاد كليه و تخريب كليه شود و فرد را با خطر مرگ روبه رو كند. مصرف اين ماده مخدر همچنين با آسيب به سلول‌هاي كبدي، موجب بالا رفتن آنزيم‌هاي كبدي و يرقان مي‌شود.

وي تصريح كرد: مصرف اكستازي با ايجاد اختلال در دستگاه ايمني بدن احتمال بروز انواع بيماري‌هاي عفوني را افزايش مي‌دهد. همچنين با تاثير بر روي هيپوتالاموس مغز كه تنظيم كننده درجه حرارت بدن است، تعادل اين سيستم را به هم زده و موجب افزايش شديد درجه حرارت بدن تا بالاتر از 40 درجه سانتيگراد و به دنبال آن كم آب شدن بدن مي‌شود.

رئيس مركز مشاوره و راهنمايي دانشگاه علوم پزشكي يزد ابراز داشت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد احتمال ايجاد جنون و افسردگي شديد، احتمال ابتلا به ايدز، افت شديد عملكرد تحصيلي و شغلي،‌ احتمال مصرف ساير موارد مخدر، ‌احتمال قفل شدن فك‌ها و عضلات حلق و گردن،‌ ابتلا به بيماري‌هاي شديد غير قابل برگشت در مصرف كنندگان اكستازي افزايش چشمگيري دارد.

مهندس امينيان به مصرف كنندگان قرص اكستازي توصيه كرد: مصرف قرص را قطع كنيد و مطمئن باشيد به دنبال قطع اين ماده، عوارض رواني به تدريج بر طرف شده و معمولاً نياز به درمان دارويي نيست ولي در صورت بروز علائم رواني، تشديد درمان توسط روانپزشك و به هنگام بروز علايم جسماني شديد، ‌نظارت اورژانس پزشكي ضرورت دارد.