vitamin-A

 

طبق یافته های یک تحقیق جدید، ویتامین A بیش از اندازه می تواند سیستم ایمنی بدن را خاموش کرده، و باعث ورود عفونت ها به بدن شود.

این تحقیق می گوید ویتامین A اضافی باعث می شود، بدن عفونت های موجود در بدن را فراموش کرده و آنها را نادیده بگیرد.

 

این یافته ها نشان دادند که اگرچه مکمل ویتامین A می تواند برای کسانی که کمبود این ویتامین را دارند، فواید فوق العاده ای داشته باشد، اما مصرف بیش از حد و فراتر از سطح طبیعی آن ممکن است عواقب منفی برای سلامتی داشته باشد.

در رژیم غذایی دو نوع متفاوت ویتامین A وجود دارد. محصولات حیوانی مثل گوشت، ماهی، مرغ و لبنیات حاوی preformed Vitamin A هستند ، در حالی که مواد غذایی گیاهی مثل انواع میوه ها و سبزیجات حاوی Pro-Vitamin A هستند.

میهای نتئا (یکی از محققان) می گوید: این تحقیق به توضیح مکانیسم اثرات ضد التهابی ویتامین A کمک کرده و درهایی را باز کرد تا روش های تعدیل پاسخ سیستم ایمنی شناسایی شود و عملکرد این سیستم در موقعیت هایی که دچار بی نظمی می شود بازگردد.

برای رسیدن به این کشف، نتئا و همکارانش سلول های سیستم ایمنی داوطلبان را با ویتامین A تحریک کرده و دیدند که به محض تحریک با میتوزها و آنتی ژن ها، سلول های کمتری به تولید سایتوکاین (پروتئین کلیدی که به دفع میکروب ها کمک میکند) پرداختند.

علاوه بر این، سلول ها با سازه های مختلف میکروبی هم تحریک شدند، که همین امر منجر به فعال شدن طولانی مدت سلول ها شد.

وقتی همین آزمایش در حضور ویتامین A انجام شد، سازه های میکروبی دیگر قادر به فعال کردن سلول های سیستم ایمنی نبودند.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.