Daily-habits

 

 

ممکن است شما مخلوق عادات خاصی باشید، اما برخی اشیاء شخصی به ظاهر بی ضرری که استفاده میکنید ، ممکن است بیشتر از عمرشان دوام آورده باشند، به همین علت کارشناسان به شما می گویند که کی باید آنها را دور بیندازید.

صبح که از خواب بیدار می شوید دائم عطسه می کنید؟ نمی دانید چرا با وجود رعایت بهداشت حساسیت گرفته اید؟ پاسخ به این سوالات اغلب عجیب است. اگر از آن دسته افرادی هستید که دلبستگی عاطفی به حوله خود دارید و فکر می کنید برایتان شانس می آورد و یک سال است که آن را نگه داشته اید، یا باور دارید که اگر روکش رختخوابتان را دو بار در ماه بشویید کافیست، پس حتماادامه ی مطلب را بخوانید…

 

-مسواک

تشخیص این مورد نسبتا آسان است. موهای آسیب دیده مسواک، نشانه ی این است که باید آن را عوض کنید، برخی مسواک ها طوری ساخته شده اند که وقتی زمان تعویضشان می شود، تغییر رنگ می دهند.دکتر سامیرا علی (دندانپزشک) می گوید، اگر مسواک را بیشتر از طول عمر آن نگه داری کنید، دیگر به طور موثری کارساز نخواهد بود، و باعث ته نشین شدن و تجمع باکتری ها می شود. شاید فکر می کنید که مسواک می زنید و دندان های تمیزی دارید، اما در حقیقت این مسواک هیچ کارکردی برای شما ندارد.

دکتر سیتش توصیه می کند که مسواکتان را بعد از بهبودی عفونت های ویروسی دور بیاندازید، چون آنتی ژن های ویروسی ممکن است مسواک را خانه ی خود کرده و عفونت دیگری به وجود بیاورند.

 

-حوله

دکتر روی هشدار می دهد: اگر در حال حاضر آماده عوض کردن و خرید یک حوله جدید نیستید، بهتر است دوباره به آن فکر کنید. حوله می تواند منبع اصلی تحریک یا ابتلا به آلرژی ها باشد.این مسئله ناشی از مقدار شستشوی حوله و نحوه خشک کردن آن است. به طور ایده آل شما باید هر چند روز یک بار حوله خود را شسته و ترجیحا جلوی آفتاب خشک کنید. با وجود اینکه گرمای دستگاه های خشک کن باکتری ها را از بین می برد، اما در دراز مدت به پارچه صدمه می زند. حوله مرطوب رشد کپک ها را که آلرژی ایجاد می کنند سرعت داده و بوی بدی در حوله ایجاد می کنند. پس زمانی که دیدید حوله ی شما بوی بدی گرفته است ، باید بدانید که زمان دور انداختن آن فرا رسیده است!

 

-روکش بالش

روکش بالش شما ممکن است هر صبح باعث گرفتگی بینی شما شود، بدون اینکه دلیلش را بدانید!دکتر جایشری شاراد (متخصص پوست) می گوید ، بدن انسان همیشه مقداری باکتری دارد، و اگر درباره آن فکر کنید، زمان زیادی را در تماس با روکش بالش تان هستید. حتی اگر روکش تمیز به نظر می آید، کاور بالش حاوی گرد و غبار زیادی است، بخصوص به خاطر موها. همین امر باعث افزایش مشکلاتی مثل ابتلا به آلرژی، بثورات و آکنه می شود. دکتر شاراد پیشنهاد می دهد که روکش بالش را هر چند روز یک بار شسته و این روتین را حفظ کنید، روکش برای یک سال عمر می کند و بعد از آن باید دور انداخته شود. دکتر روی می گوید، در برخی مکان ها به دلیل آب و هوای خاصی که دارند، رشد قارچ و کپک سریع تر اتفاق می افتد، بنابراین روکش رختخواب می تواند منبع بالقوه آلرژی ها باشد. بالش را بعد از دو سال و تشک را بعد از پنج سال عوض کنید.

 

-ریمل

دکتر شاراد هشدار می دهد که استفاده از ریمل فراتر از یک زمان خاص مشکلاتی را پدید می آورد، مثل خارش در داخل و خارج پلک بالا که ممکن است به پلک پایین هم منتقل شود، تورم در چشم ها، عفونت های قارچی، سیاهی زیر چشم ناشی از تجمع رنگدانه ها، خارش و در نهایت از ریزش مژه ها.استفاده ثابت، داخل و خارج کردن مداوم برس ریمل، عفونت را به داخل محصول می برد، به این معنی که باکتری ها از پوست به داخل محصول رفته و در طول زمان بیشتر می شوند.

 

-رژ لب

در طول یک سال از رژ لب استفاده کرده و بعد از این زمان آن را دور بیندازید، در غیر این صورت با تاول، بثورات، تجمع رنگدانه ها، خشی و پوسته پوسته شدن لب مواجه می شوید. دکتر شاراد می گوید، این امر بخصوص درباره رژلب هایی با رنگ تیره و مات مثل قرمز، نارنجی و خرمایی که به راحتی پاک نمی شوند، صدق می کند.استفاده روزانه از این رنگ ها را محدود کنید. افرادی که لبهایی حساس یا تیره دارند باید استفاده از نرم کننده های طعم دار لب را قطع کرده و به جای آن به دنبال نرم کننده هایی ساده و بدون طعم باشند.

 

-لیف

دکتر روی می گوید، اگر لیف حمام را به طور دائم عوض نکنید، باید شاهد مشکلاتی از قبیل دانه های پوستی یا همان بثورات روی بدن باشید. عرق کردن می تواند از طریق لیف حمام عفونت ایجاد کند، پس اگر پوست حساسی یا شرایط خاصی دارید از لیف استفاده نکنید. اصطحکاک شدید لیف با پوست می تواند مشکلات پوستی را افزایش داده و عفونت های قارچی به وجود بیارود، و البته این عفونت ها در لیف به دامی می افتند.دکتر روی می گوید، همچنین، اگر قسمتی از بدن شما عفونت دارد، استفاده از لیف باعث پخش شدن آن به قسمت های دیگر بدن می شود. پس درست مثل حوله، لیف را بعد از استفاده در معرض نور خورشید قرار دهید تا کاملا خشک شود.

 

-شانه

دکتر شاراد می گوید استفاده از شانه ای کثیف باعث عفونت های باکتریایی مثل جوش یا چرک های دردناک روی پوست سر می شود. شانه را هفته ای یک بار با آب داغ شسته و هر سال آن را عوض کنید تا پوست سرتان سالم بماند. دکتر روی اضافه می کند: از شانه های دندانه درشت و یا برسی با موهای صاف استفاده کنید، چون به راحتی تمیز می شوند. برس های تخت و گرد سخت تر شسته شده و می توانند باعث شوره مزمن در سر شوند. اگر در حال درمان شوره یا آماس پوست سر هستید، شانه را فورا تغییر دهید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.