images.jpg6568568

برخیی مواد غذایی می توانند تاثیرات منفی روی خلق و خوی شما بگذارند و موجب بی قراری شما شوند!

یک مدیر نظارت بر مواد غذایی کشور غذاهایی را که باعث “عصبانیت” و “افسردگی” می‌شود، تشریح کرد.
محمد کاظم‌زاده با اشاره به تأثیر برخی از غذاها بر اعصاب و روان عنوان کرد: همه‌ ما از عوامل استرس‌زایی که هر روز و هر ساعت اعصاب و روان ما را تحریک می‌کند، آگاهیم. در این زمینه برخی غذاها هم دخالت دارند، در واقع مصرف این غذاها شما را نسبت به تأثیرات این عوامل استرس‌زا تحریک‌پذیرتر می‌کند، و شما بر اثر کوچک‌ترین تحریک از کوره در می‌روید.
وی چیپس سیب‌زمینی را از مهمترین غذاهای تحریک‌کننده و ایجاد عصبانیت بیان کرد و گفت: این ویژگی چیپس سیب‌زمینی به‌خاطر سرخ شدن عمیق و کامل آن در روغن است و چربی‌های امگا6 موجود در روغن سرخ کردنی با ورود به بدن، مانع عملکرد صحیح چربی‌های “امگا3” می‌شود. چربی‌های امگا3 چربی‌های متفاوتی هستند که در تنظیم خلق و خو بسیار تأثیرگذارند و باعث تحکیم رفتار می‌شوند.
این مدیر نظارت بر مواد غذایی کشور تأکید کرد: تا جای ممکن مصرف “چیپس سیب‌زمینی” در رژیم غذایی روزانه خود را کاهش دهید. فراموش نکنید چیپس سیب‌زمینی با ارائه کالری بالا و کمترین میزان مواد مغذی به بدن شما، در ایجاد چاقی و در نهایت بیماری دیابت، “فشارخون”، “چربی خون” و … نقش بسیار مهمی دارد.
کاظم‌زاده، نوشیدنی‌های قندی کربوهیدراتی را از جمله این غذاها بیان کرد و گفت: نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های قندی نه تنها باعث تحریک رفتار و خلق‌وخوی فرد می‌شوند، بلکه جداً برای سلامت کلی بدن مضر است. این نوشیدنی‌ها سرشار از “قندهای شیرین” و نیز شیرین‌کننده‌های مصنوعی‌ هستند. از این رو، وقتی شما این نوشابه را می‌خورید، حجم بالای قند در بدن به چربی تبدیل می‌شود و در نهایت تأثیر قند بر بدن را به‌صورت کاهش شادی و خوشحالی و تبدیل شخص به فرد عصبانی به جای می‌گذارد.
وی چای یخ خانگی، آب‌میوه‌های طبیعی و خنک، و حتی آب‌های طعم‌دار شده با تکه‌های میوه را جایگزین مناسبی برای این نوشابه‌ها برشمرد.
کاظم‌زاده شیرینی‌ها، پیراشکی‌ها و روغن مارگارین را نیز در فهرست این غذاها قرار داد و بر کاهش مصرف این مواد غذایی و یا جایگزین‌های مناسب تأکید کرد.
وی خاطرنشان کرد: بادام‌زمینی بسته‌بندی‌شده را که در تمام مغازه‌ها به فروش می‌رسد همه می‌شناسیم. این بادام زمینی فرآوری شده سرشار از سدیم، افزودنی‌های طعم‌دهنده و رایحه‌های مصنوعی است که می‌تواند با اختلالاتی نظیر “مشکلات تنفسی”، خس‌خس کردن سینه، “میگرن” و احساس سوزش و ضعف عضلانی در ارتباط باشد. بهتر است بادام‌زمینی و سایر مغزهای تازه و بدون نمک یا حداقل فراوری نشده را در سبد غذایی خود جای دهید.

تسنیم